خانه / دسته‌بندی نشده / قرق شکنی غیرمجاز در ۲ تالاب بابل

قرق شکنی غیرمجاز در ۲ تالاب بابلنعمت الله قنبری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا زمان این قرق شکنی را بامداد امروز اعلام کرد.
وی گفت که مردم محلی و دوستداران طبیعت با شنیدن صدا شلیک گلوله موضوع را به محیط زیست اطلاع دادند و ماموران اجرایی با هماهنگی های انجام شده راس ساعت حدود پنج و نیم صبح در محل حاضر شدند.
قنبری افزود : با حضور ماموران اجرایی و همکارارن محیط زیست ۱۵ قبضه سلاح شکاری از متخلفان کشف و ضبط شد که ۱سه قبضه فاقد مجوزبود.
وی ادامه داد : همچنین در این ماموریت تعداد زیادی از پرندگان شکار شده در تالاب روستای درویش خیل و مرزون آباد از شکارچیان کشف و ضبط شد و متخلفان نیز با تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.
دستکم ۱۰ تالاب کوچک موجود در شهرستان بابل که محلی ها از آنها با عنوان آب بندان یاد می کنند در فصول سرد سال میزبان پرندگان مهاجری همچون قوهای فریاد کش، چنگر، اردک و غاز است.
قرق شکنی یکی از روش های صید پرندگان مهاجر در تالاب های مازندران است که به طور معمول در روزهای پایانی حضور این پرندگان در تالاب ها و دامگاههای انجام می شود.
بر اساس سنت دیرینه در مازندران ، هدف اصلی از قرق شکنی در زمان های قدیم بیرون راندن پرندگان از تالاب ها و دامگاهها برای آماده کردن زمین های شالیزاری برای کشت بوده است ولی در سال های اخیر قرق کردن و قرق شکنی به شیوه ای از شکار تبدیل شده است .
در این روش اهالی روستاهای همجوار تالاب ها و همچنین روستاهائی که دارای آببندان پرنده پذیر هستند بویژه در شهرستان هائی مانند فریدونکنار ، بابلسر ، محمود آباد ، بابل و دیگر مناطق همجوار ، دستکم به مدت یک هفته دامگاهها را امن نگه می دارند تا پذیرای بیشترین تعداد پرندگان شوند.
پس از این تمهیدات ، شکارچیان پیش از طلوع خورشید دستجمعی وارد منطقه قرق شده می شوند و پرندگان را شکار می کنند .
خبرنگار : فریبرز سیفی ** انتشار دهنده : حسن فلاحتی
۷۳۴۳/۱۶۵۴انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید