خانه / دسته‌بندی نشده / ظهور نسل جدیدی از شطرنجبازان ایرانی در مسابقات جام فجر آمل

ظهور نسل جدیدی از شطرنجبازان ایرانی در مسابقات جام فجر آملبه گزارش خبرنگار ایرنا ، مسابقات جام فجر در سال جاری که با عنوان ‘ اکسین کاپ ‘ در آمل برگزار شد پیش از برگزاری هم یک شگفتی داشت و آن هم رکورد شکنی شطرنجبازان خارجی بود ، شطرنجبازانی که از ۲۴ کشور آمده بودند.
تا پیش از این بیشترین تعداد کشورهای شرکت کننده در مسابقات شطرنج جام فجر ۱۷ کشور بود.
بیست و ششمین دوره مسابقات شطرنج جام فجر در دو گروه استادان بزرگ و بین المللی و آماتورها از ۱۴ بهمن در آمل آغاز شد و شنبه شب ۲۱ بهمن به کارش پایان داد.
تعدادی از شطرنجبازان باتجربه و عنوان دار ایرانی و خارجی شرکت کننده در این مسابقات در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه سطح کمی و کیفی این دوره از مسابقات مطابق با استانداردهای بین المللی بوده ، گفتند که پیشرفت و نمایش خوب شطرنج بازان نوجوان ایرانی دراین دوره نظر همگان را برانگیخته بود.
** شطرنجبازان ایرانی ، رقبای قوی شطرنجبازان جهانی
استاد بزرگ شطرنج ایران با بیان اینکه بیست و ششمین دوره مسابقات بین المللی شطرنج جام فجر در آمل از سطح کیفی بسیار بالایی برخوردار بوده است، گفت: حضور ۲۴ کشور صاحب شطرنج وبا کیفیت دنیا در این مسابقات باعث شده تا رقابت بسیار خوبی را در این دوره تجربه کنیم .
احسان قائم مقامی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : عملکرد شطرنجبازان ایران به خصوص رده های سنی نوجوانان و جوانان روز به روز درحال قوی تر شدن است و واقعا اکنون برای بازیکنان سطح اول جهان رقبای بسیار قدرتمندی شدند.
وی با بیان اینکه شطرنج در ایران واقعا پویا و فعال شده و تیم ملی بسیار قوی اکنون در همه رده های سنی دختران و پسران تشکیل شده است ، گفت : الان باور شطرنج دنیا از شطرنج بازان ایرانی واقعا جدی شده و فکر می کنند که شطرنج ایران یکی از کشورهای پرامید برای آینده نزدیک است.
** حمایت وبرگزاری مسابقات بین المللی، دلیل پیشرفت
استاد بزرگ شطرنج ایران با بیان اینکه عوامل مختلفی در موفقیت شطرنج ایران در یک دهه گذشته تاثیر گذار بوده است، گفت: برگزاری مسابقات مختلف بین المللی در سطح بالا در کشور که باعث جلب نظر شطرنج دنیا به ایران شده و نیز حمایت های همه جانبه بخش های دولتی و خصوصی در سال های اخیر ، نگاه خوب خانواده ها به شطرنج فرزندان و نیز رسانه ای شدن این ورزش در پیشرفت شطرنج تاثیر داشته است.
قائم مقامی اضافه کرد : مسابقات جام فجر در آمل برای من که در چند سال اخیر در شطرنج حضور دارم ، یکی از بهترین ها در سطح کشور بوده که کمترین نارضایتی از سوی شرکت کنندگان داشته و انتظار می رود با توجه به جایگاه شطرنج مازندران که می طلبد بیشتر نیز حمایت شود، مسابقاتی از این دست در این استان بیشتر برگزار شود.
** در دورهای پایانی غافلگیر شدم
استاد بزرگ شطرنج روسیه که مقام دوم بیست و ششمین دوره مسابقات جام فجر در آمل را کسب کرد ، به خبرنگار ایرنا گفت : در ابتدا باید از کیفیت خیلی خوبی که این مسابقات داشته بگویم، راضی کننده بود و شرکت کننده ها به خصوص شطرنجبازان ایرانی کیفیت عالی داشتند.
‘ پاول پونکراتوف ‘ افزود : در دوره های ابتدایی مسابقات به عنوان نفر نخست بودم و فکر می کردم که بتوانم قهرمانی خیلی راحتی را در این مسابقات کسب کنم ، اما در دورهای پایانی ، حریفان ایرانی بسیار جدی و باانگیزه و قوی تر بودند و واقعا غافلگیر شدم.
** پیشرفت شطرنج ایران مشهود است
استاد بزرگ شطرنج اوکراین هم با تمجید از سطح کمی وکیفی مسابقات جام فجر در آمل گفت : انتظار مسابقات در کلاس با کیفیتی را از ایران داشتم و مطابق پیش بینی که داشتم ، مسابقات واقعا در سطح خوبی برگزار شد.
‘ یوری کوزوبوف ‘ افزود : در اینجا همه چیز عالی بود و از میهمانی و میزبانی مسابقات نمی توان واقعا گلایه کرد ، اینجا مسابقات مهم شطرنج برگزار شد و چیزی که برای من در اینجا مشهود بوده ، پیشرفت قابل توجه شطرنجبازان ایران بوده است.
** پیشی گرفتن شطرنجبازان ایرانی
استاد بزرگ شطرنج کشور آذربایجان هم حضور پر تعداد شطرنجبازان ایران در سال های اخیر در مسابقات بین المللی و آسیایی را نشانگر عزم عمومی ورزشکاران ایرانی برای اهمیت دادن به این ورزش دانست.
‘ آذر میرزایوف ‘ گفت : در چند دوره گذشته مسابقات جام فجر حضور داشتم و در هر دوره هم اینکه سطح کمی و کیفی رقابت ها ارتقای خوبی داشت ، هم اینکه کیفیت رقابت شطرنج بازان ایرانی بیشتر شده و اکنون درحال پیشی گرفتن از رقبای منطقه هستند.
** تحمیل کردن قهرمانان جوان ایرانی بر رقبای قدرتمند خارجی
رئیس فدراسیون شطرنج هم با بیان اینکه مسابقات گرامیداشت دهه مبارک فجر به صورت منظم در چند سال گذشته برگزار شده است ، گفت : اهمیت دوره بیست و ششم به میزبانی مجموعه اکسین شهرستان آمل در دو جنبه بوده که علاوه بر شکستن رکورد تعداد کشورهای شرکت کننده به ۲۴ کشور و مهم تر ، قهرمانی نوجوانان و جوانان کشورمان بوده که خودشان را به رقبای مطرح خارجی اثبات و تحمیل کردند.
مهرداد پهلوان زاده در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : پرهام مقصودلو در جدول اصلی که حدود ۲۰ استاد بزرگ کشورهای مطرح دنیا در جام فجر حضور داشتند ، به تنهایی قهرمان شد ، سیدمحمدحسین طباطبایی دیگر شرکت کننده ایرانی هم در این جدول سوم شد، ضمن آنکه در جدول گروه آماتورها هم ۱۰ نفر برتر همگی شطرنجبازان کشورمان بودند.
وی با بیان اینکه دوره بیست و ششم مسابقات جام فجر به طورکلی دستاوردهای زیادی داشته است ، گفت : حضور یافتن ۲۴ کشور دنیا در جام فجر، میزبانی موفق این دوره در مازندران که تاکنون مسابقات آزاد بین المللی شطرنج را برگزار نکرده بود از نکاتی است که باید به فال نیک گرفت.
رئیس فدراسیون شطرنج با اعلام این که انتظار و خواست قلبیش این است که همه ساله مسابقات در چنین سطحی در مازندران برگزار شود ، گفت : ظرفیت و جایگاه شطرنج مازندران درحدی است که مسابقات بین المللی در سطح بالا برای علاقه مندان این استان که هر روز به تعداد آنها بیشتر می شود، برگزار شود.
** تلاش برای رسمی کردن مسابقات اکسین کاپ آمل
پهلوان زاده همچنین گفت که مسابقات امسال جام فجر با عنوان اکسین کاپ آمل از سوی فدراسیون جهانی شطرنج ثبت شده وتلاش خواهیم کرد که با حمایت حامی مالی و مجموعه اکسین کاپ این مسابقات را با همین عنوان به صورت مرتب در آمل برگزار کنیم.
به گزارش خبرنگار ایرنا ، در بیست و ششمین دوره مسابقات بین المللی شطرنج جام فجر (اکسین کاپ) در آمل که هشت روز جریان داشت ، ۳۵۳ شطرنج باز داخلی و خارجی حضور داشتند.
در پایان این دوره در جدول گروه اصلی و استادان بزرگ پرهام مقصودلو استاد بزرگ شطرنج ایران عنوان قهرمانی را ازآن خود کرد و پاول پونکراتوف از روسیه، یوری کوزوبوف از اوکراین و امیرپوررمضانعلی ، سیدمحمدامین طباطبایی، علیرضا فیروزجاء و احسان قائم مقامی از ایران در رده های بعدی قرار گرفتند.
همچنین در جدول آماتورهای این مسابقات نیز علیرضا مقدم از گیلان قهرمانی خود را جشن گرفت و محمود اسکندری از البرز ، مهیار درودیان از تهران ، محمدرضا عابدی و پویان دوستکام از تهران مقام های دوم تا پنجم را به خود اختصاص دادند.
خبرنگار : مهدی غلامی ** انتشار دهنده : حسن فلاحتی
۷۳۲۷/۱۶۵۴انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید