خانه / دسته‌بندی نشده / ظرفیت ها و مشکلات دومین قطب زیتون کشور

ظرفیت ها و مشکلات دومین قطب زیتون کشورطارم به مرکزیت سیردان در ۱۳۵ کیلومتری قزوین واقع شده و دومین تولید کننده زیتون کشور به شمار می رود که کیفیت و نوع آن زبانزد خاص و عام است.
این منطقه به دلیل ارتفاع بالا از سطح دریا و همچنین آب و هوای مدیترانه ای، در گستره ایران زمین به عنوان قطب زیتون و سرزمین طلای سبز شناخته می شود.

** ضرورت صنعتی سازی فراوری زیتون
مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی استان قزوین بر ضرورت صنعتی سازی فراوری زیتون تاکید کرد و گفت: اکنون بیشتر تولیدات زیتون طارم به صورت تازه خوری مصرف می شود، اما صنایع تبدیلی کوچک و خانگی این بخش به کمک دولت درحال تبدیل شدن به کارگاه های صنعتی هستند.
علی اکبری افزود: این صنایع کوچک و خانگی پارسال سه هزارو۳۰۰ تن از محصولات زیتون را فراوری کردند که پیش بینی می شود امسال این رقم به سه هزارو ۵۰۰ تن افزایش یابد.
وی اظهار کرد: صنایع روغن کشی از نظر کمی و کیفی مشکل و کمبودی ندارند و در سال های کمبود میوه زیتون نیز با واردات این میوه از کشورهای دیگر، صنایع روغن کشی در این بخش فعال نگه داشته می شوند تا ازفرسودگی دستگاههای آنها جلوگیری به عمل آید.
اکبری ادامه داد: پارسال در صنایع بزرگ روغن کشی این منطقه ۱۸ هزار تن فراوری زیتون و روغن کشی انجام شده که این رقم امسال به ۲۰هزار تن افزایش می یابد.
وی افزود: روستاهای کلج و اورکن کرد از مناطق شاخص فراوری زیتون در منطقه به حساب می آیند که در فصل روغن کشی روزانه ۲۰ تن زیتون در آنها فراوری می شود.

** توسعه باغ های زیتون و به کار گیری روش های نوین کشت
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قزوین نیز در خصوص توسعه باغ های زیتون و به کارگیری روش های نوین گفت: دولت دستاوردهای مناسبی در این بخش داشته، کمک به توسعه ارقام روغنی به روش کشت متراکم با اجرای سامانه آبیاری قطره ای از بزرگترین دستاوردهای دولت یازدهم در این بخش بوده است .
عباس آقاعلیخانی اضافه کرد: این ارقام از نهال های وارداتی تامین شده که می توان با همین روش کاشت یکهزار قطعه نهال را درپنج هکتار کشت کرد و عملکرد آن را بیش از ۲ برابر باغ های سنتی افزایش داد.
وی بیان کرد: دولت در نظر دارد با بهره وری از اراضی شیب دار و کاشت این نهال ،طارم سفلی را به قطب اول تولید زیتون در کشور تبدیل کند که در مرحله اول پنج هزار هکتار از اراضی شیب دار بالای ۲۵۰ متر از سطح دریا مشمول این طرح هستند و سالانه بیش از ۳۰۰ تا ۵۰۰هکتار توسعه باغ های زیتون در سال ، در برنامه مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان گنجانده شده که امسال بیش از ۹۵ درصد آن محقق شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی شهرستان قزوین دررابطه با پیشرفت طرح بهره وری از اراضی شیب دار که در مجموع در ۶ مرحله انجام می شود، اظهار کرد: ۴۰ درصد مرحله اول شامل آماده سازی زمین ها و حفر چاه ها انجام شده و به شرط تامین اعتبار تا سال ۱۴۰۰ تمامی ۶ مرحله به اتمام خواهد رسید.
وی خاطرنشان کرد: ۹ هزار و ۱۵۰ هکتار باغ زیتون در طارم سفلی شهرستان قزوین وجود دارد که بیش از شش هزار هکتار بارور است که پیش بینی می شود ۲۰ هزار تن محصول از آن برداشت شود.
آقاعلیخانی بیان کرد:برداشت میوه سبز زیتون از اواخر شهریور ماه آغاز شده که بیشتر جنبه کنسروی دارد ، در حالی که برداشت زیتون روغنی با توجه به شرایط آب و هوایی به طور معمول از اواسط آبان ماه آغاز می شود.

** کمبود آب ؛ مهمترین مشکل زیتون کاران
بخشدار طارم سفلی نیز کمبود آب را بزرگترین مشکل کشاورزان زیتون کار استان قزوین دانست و گفت: نبود امکانات انتقال آب از رودخانه های شاهرود و قزل اوزن و همچنین سد منجیل مشکلاتی را ایجاد کرده است.
مرتضی کشاورز کلهر کمکهای شایان دولت در خصوص سامانه های آبیاری قطره ای باغ ها زیتون را یادآور شد و افزود: ۸۵ درصد هزینه طرح های آبیاری نوین از طریق تسهیلات تامین می شود.
وی اضافه کرد: دولت ۵۰ درصد هزینه ایجاد باغ های جدید و تهیه نهال را نیز به صورت تسهیلات در اختیار کشاورزان قرار می دهد.
بخشدار طارم در خصوص اشتغالزایی توسعه باغ های زیتون بیان کرد: با ایجاد بازارچه بین راهی در کنار اتوبان قزوین-رشت تا سال ۱۴۰۰ حدود ۵۰۰ نفر از افراد محلی به کار گمارده می شوند که طرح آن امید تازه ای در دل مردم منطقه ایجاد کرده است.
طارم سفلی دارای ۱۵۳ روستا است که ۱۰۱ روستا دارای سکنه می باشد و جمعیتی بالغ بر ۲۵ هزار نفر در آن زندگی می کنند .
در این منطقه ۵۲ روستای فصلی نیز وجود دارد که به طور معمول در پاییز و زمستان خالی از سکنه می شوند.
۶۱۰۴/۶۰۱۲ خبرنگار:ناصر نیلی ** انتشار دهنده: علی حیدر شاه حسینیانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید