خانه / دسته‌بندی نشده / طبیعت مازندران چشم انتظار ‘ امید ‘

طبیعت مازندران چشم انتظار ‘ امید ‘به گزارش خبرنگار ایرنا ، امید سال های پیش در نخستین هفته ماه آبان میهمان مازندرانی ها می شد و اواخر اسفند هم این استان را ترک می کرد. برابر برنامه سال گذشته ، این تک درنای سفید سیبری تا امروز برای رسیدن به تالاب های مازندران ۱۰ روز تاخیر دارد و همین موضوع دوستداران طبیعت را دلواپس کرده است .
به گفته کارشناسان محیط زیست مازندران ، امید هر ساله پس از ترک سیبری تا رسیدن به این استان در سه کانون ذخیرگاهی مسیر پروازی استراحت می کرد و در نهایت پیش از پایان دهه اول آبان در تالاب فریدونکنار فرود می آمد.
امید تنها بازمانده از گله درناهای سفید سیبری است که بر اساس تقویم محیط زیست مازندران از سال ۱۳۵۳ مهمان تالاب های این استان شدند.
این درنای نر سفید که تا چند سال پیش به همراه جفتش ‘ آرزو ‘ مهمان تالاب فریدونکنار می شد ، در سال های اخیر با وجود از دست دادن جفتش ، شهروندان و گردشگران مازندرانی را چشم انتظار نمی گذاشت .
امید در تمامی این سال ها ، تنها سال ۸۸ و ۹۴ به مازندران نیامد ولی از آن پس به صورت مستمر اوایل آبان با طی کردن مسیر پنج هزار کیلومتری از سیبری ، در فریدونکنار به زمین می نشست .
نسل درنای سفید از میان ۱۵ گونه درنای موجود ، در حال انقراض است و به همین دلیل حضور دوباره امید در تالاب فریدونکنار همواره برای دوستداران محیط زیست امید بخش بوده است .
** احتمال نیامدن درنای سیبری به مازندران
رئیس اداره حیات وحش محیط زیست مازندران گفت که تک درنای سیبری تنها بازمانده از این گونه پرندگان زمستان گذر همه ساله هفته اول آبان ماه به مازندران می رسید ولی امسال تا امروز تاخیر ۱۰ روزه دارد .
کوروس ربیعی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : در سال جاری با وجود این که آبان ماه از نیمه هم گذشت ، هنوز این پرنده به مازندران برای زمستان گذرانی نیامده و این تاخیر نگران کننده است .
وی احتمال اولیه برای این تاخیر را گرمتر شدن زیستگاههای مسیر درنای سیبری به ایران و تالاب مازندران دانست و توضیح داد : در سال ۹۴ هم به خاطر همین گونه شرایط آب و هوائی ، تک درنای سیبری به مازندران نیامد ولی در سال ۹۵ پس از یک سال تاخیر بار دیگر به این منطقه کوچ کرد.
ربیعی پیش بینی کرد که شاید در زمستان سال جاری نیز تک درنای سیبری به تالاب مازندران کوچ نکند و این نیامدن به معنای مرگ این تنها بازمانده از گونه در حال انقراض نخواهد بود.
تاخیر در کوچ تک درنای سیبری به مازندران سبب نگرانی اعضای انجمنی شده است که چند سال پیش برای حمایت از این پرنده در مازندران تشکیل شده بود.
یکی از اعضای این انجمن به خبرنگار ایرنا گفت که آنان مسیر حرکت امید را از سیبری به عنوان زیستگاه اصلی رصد می کنند تا شاید خبری به دست آوردند که حکایت از زنده ماندن این گونه نایاب باشد.
** شاید آخرین سفر بود
تنها بازمانده درنای سفید سیبری پارسال ۱۱۲ روز میهمان تالاب فریدونکنار بود.
روابط عمومی محیط زیست مازندران چهاردهم اسفند ماه سال گذشته همزمان با پرواز امید به سوی سیبری با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرده بود : امید به سوی زیستگاه اصلی خود در سیبری به پرواز در آمد تا ادامه روزهای تنهائیش را در سرمای سیبری بیشتر احساس کند .
‘ هر چند دسته هایی از درناهای سیبری در مسیرهای هند و مسیر شرقی به چین وجود دارند ، اما پرواز و مهاجرت تک درنای سیبری امید ،می تواند تلنگری باشد بر رفتار نابخردانه بشر در از بین بردن تنوع زیستی و حذف گونه های مختلف حیات وحش از چرخه طبیعت ، و امیدی برای حفاظت بهتر از انچه که در اختیار داریم تا مبادا شاهد تک های دیگری در ببن موجودات کره زمین باشیم …’.
اداره کل محیط زیست مازندران سال های گذشته همه ساله برای بازگشت تک درنای سفید سیبری تدارکات ویژه ای می چید و اطلاع رسانی رسانه ها هم در سال های اخیر سبب شده بود تا مردم فریدونکنار هم برای حفاظت از این آخرین بازمانده وفادار به مازندران ، بسیج شوند.
** تبارمندی امید
دُرنای سیبری که امید از گونه آنهاست و با نام علمی ‘ گروس لئوکوجرانوس Grus leucogeranus ‘ شناخته می شود ، پرنده‌ای به شدت در معرض خطر انقراض از خانواده درناهاست که قدی نزدیک به یک ‌و نیم متر دارد و فاصله دو بال آن بیش از ۲ متر است. این درنا بدنی یکدست سفید با پاهای بلند سرخ ‌رنگ دارد و منقار بلند سیاهی روی صورت قرمز رنگ آن نشسته‌ است.
درنای سیبری به طور تاریخی به سه جمعیت اصلی شرقی ، غربی و مرکزی تقسیم می‌شود. جمعیت مرکزی این گونه منقرض شده است و جمعیت غربی هم به گفته کارشناسان محیط زیست در صورت مرگ امید به طور قطعی منقرض خواهد شد .
جمعیت شرقی درنای سیبری که در واقع تنها گروه باقی مانده از این گونه است ، تابستان را در شرق سیبری زادآوری کرده و برای زمستان‌گذرانی به شرق چین می رود . از اعضای این گروه بیش از سه هزار قطعه باقی‌مانده است . زیستگاه زمستانی تقریبا تمامی جمعیت این گونه دریاچه ‘ پویانگ ‘ در چین و اطراف آن است.
خبرنگار : حسین فلاحتی ** انتشار دهنده :
۶۹۸۲/۱۶۵۴انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید