خانه / دسته‌بندی نشده / صادرات خراسان شمالی افزایش یافت

صادرات خراسان شمالی افزایش یافتیحیی نیکدل دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: ۵۳۲ هزار تن کالای تولیدی سال گذشته از استان به خارج از کشور صادر شد که از لحاظ وزنی ۲۷ درصد کاهش دارد.
وی گفت: صادرات ۱۷۰ میلیون دلاری کالا برای این استان در سال گذشته هدف گذاری شده بود که ۸۸ درصد آن محقق شد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی در زمینه محقق نشدن برنامه هدفگذاری شده صادرات استان توضیح بیشتری ارائه نداد.
نیکدل گفت: کالاهای تولیدی استان به کشورهایی چون افغانستان، ترکمنستان، عراق، تاجیکستان آذربایجان، ترکیه، هند، آلمان، امارات، روسیه و بلغارستان صادر شده است.
وی تصریح کرد: ۳۵ درصد از صادرات استان به کشور افغانستان بوده است و این کشور نخستین کشور هدف صادراتی کالاهای تولیدی استان است.
نیکدل اظهار کرد: هندوستان با ۱۴درصد، ترکمنستان ۱۲ درصد، عراق ۶ درصد و ترکیه ۴ درصد از سهم صادرات استان را به خود اختصاص داده و ۲۹درصد از صادرات نیز به سایر کشورها انجام شده است.

* سهم ۵۷ درصدی پتروشیمی از صادرات استان
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی گفت: سال گذشته ۳۲ درصد از ارزش صادراتی به بخش صنعت اختصاص یافت به طوری که ۱۹۷هزار تن کالای تولیدی بخش صنعت به ارزش ۴۸ میلیون و ۷۶ هزار دلار از استان صادر شده است.
وی با بیان اینکه محصولات فولادی بیشترین کالاهای صادراتی بخش صنعت را به خود اختصاص داده است افزود: سال گذشته میزان صادرات کالای بخش صنعت در مقایسه با سال ماقبل آن از نظر ارزشی ۱۶۷ درصد رشد و وزنی ۲۷ درصد کاهش داشته است.
نیکدل درباره صادرات محصولات پتروشیمی از استان گفت: سال گذشته، بیش از ۳۱۱هزار تن محصولات پتروشیمی به ارزش بییش از ۸۵ میلیون دلار از استان صادر شد که ۵۷ درصد از صادرات استان را به خود اختصاص داده است.
وی گفت: صادرات محصولات پتروشیمی در سال گذشته به لحاظ ارزشی ۴۵ درصد و از وزنی ۴۴ درصد در مقایسه با سال ماقبل رشد داشته است.

* افزایش ارزش صادرات کشاورزی
نیکدل با اشاره به افزایش ارزش صادرات محصولات کشاورزی و صنایع غذایی استان گفت: سال گذشته بیش از ۲۳ هزار تن کالا بخش کشاورزی و صنایع غذایی به ارزش ۱۶ میلیون دلار از استان صادر شده است که ۱۱ درصد از صادرات استان را به خود اختصاص داده است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی گفت: صادرات این بخش در مقایسه با سال ماقبل به لحاظ ارزشی ۳۹ درصد رشد و به لحاظ وزنی ۹۰ درصد کاهش داشته است.
وی گفت: صادرات کالا در بخش های دیگر رشد چندانی نداشته است.
خراسان شمالی دارای واحدهای تولیدی بزرگی نظیر مجتمع پتروشیمی، آلومینا، فولاد و کارخانه لوله گستر است که محصولات آن ها جنبه صادراتی دارد.
۷۱۸۵/ ۶۰۴۲انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید