خانه / دسته‌بندی نشده / صاحب نظران: ادبیات زمینه ساز تقویت صلح و همدلی در جهان است

صاحب نظران: ادبیات زمینه ساز تقویت صلح و همدلی در جهان استبه گزارش ایرنا، این همایش بین المللی روز سه شنبه با حضور ادیبان و صاحب نظرانی از دانشگاه های ایران، ترکیه و ارمنستان در تالار حافظ شیراز آغاز به کار کرد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس در این همایش با بیان اینکه شیراز شهر فرهنگ و ادبیات است، گفت: ادبیات می تواند جلوه ای از همدلی و همگرایی بین ملت ها ایجاد کند و از رواج خشونت و تندی در جامعه کنونی بکاهد ، همدلی حلقه مفقوده در ادبیات سیاسی و اجتماعی دنیای کنونی است و بسیاری از جوامع که اکنون درگیر با انواع خشونت ها و خونریزی ها هستند شاید با ترویج همدلی بتوانند به آرامش برسند.
هادی پژوهش جهرمی، بهره گیری از سخنان بزرگان ادبیات را آغازی برای رسیدن به همدلی دانست و گفت: دراین زمینه ما مفاخر و اندیشمندانی مانند حافظ، سعدی ، مولانا و فردوسی داریم که سرآمد شاعران هستند و می توانند با ترویج آموزه های ادبی و اخلاقی در بین جوامع مختلف همدلی و انس ایجاد کنند .
** ادبیات لذت می آفریند و زیبایی می بخشد
رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی نیز در پیامی به این همایش به بررسی نقش ادبیات در خشونت زدایی و ترویج همدلی پرداخت و بیان داشت: ادبیات لذت می آفریند و زیبایی می بخشد و ایجاد لذت و زیبایی مفهومی عمیق برای رسیدن به همدلی و مفاهمه است .
دکتر تقی پورنامداریان افزود: ما در متون غیر ادبی رد پایی از لذت آفرینی و زیبایی بخشی نمی بینیم هر چند این نوع متون نیز می تواند مفید باشد اما نقطه تمایز این متون با متون ادبی لذت آفرینی و زیبایی بخشی است.
این استاد دانشگاه همچنین همدلی را حلقه مفقوده در رسیدن به اتحاد و یگانگی دانست و گفت: هر چند در ادبیات کهن رسیدن به همدلی و وفاق اجتناب ناپذیر است اما درادبیات نو رسیدن به همدلی بستگی به ذائقه مخاطب دارد؛ ادبیات نوین مردم را گروه گروه به همدلی می رساند.
** حلقه مفقوده جامعه بشری
رئیس مرکز حافظ شناسی و استاد ادبیات دانشگاه شیراز نیز دراین همایش بیان داشت: همدلی و وفاق نه تنها مورد نیاز جوامع بشری و ملت ها است بلکه گمشده ای است که می تواند سیاستمداران جوامع مختلف را نیز به اعتدال برساند.
دکتر کاووس حسنلی افزود: خشونت، کشتار و خونریزی در جهان کنونی ناشی از دوری از ادبیات و لطافت آن است، رسیدن به مهر و یگانگی جز با همدلی میسر نیست و ادبیات و شعر فاخر می تواند این همدلی را ایجاد کند .
دبیر علمی نخستین همایش بین المللی ‘ادبیات: زبان همدلی’ اضافه کرد: به طور قطع، فردی که شعر حافظ و سعدی می خواند نمی تواند دست به ناهنجاری هایی بزند که با روح ادبیات در تضاد است ، فردی که از مولانا سخن می گوید و درباره شاعران گرانسگ فارسی می نویسد و می خواند روح لطیف و طبع آراسته دارد و با مضامین و جلوه های خشونت همخوانی نخواهد داشت .
** جامعه مدرن انسان ها را از هم دور کرد
رئیس دانشکده خبر شیراز و دبیر اجرایی این همایش نیز ادبیات را شاهراهی برای رسیدن به همدلی دانست و بیان داشت: دنیای مدرن به جای ایجاد وفاق و همدلی انسان ها را از هم دور کرد، آنچه می تواند در دنیای مدرن این شکاف را پر کند ادبیات فاخر است.
دکتر محمود شاکر افزود: آنچه پژوهشگران و دانشمندان علوم انسانی درباره آن اتفاق نظر دارند همین است که با ادبیات فاخر می توان پیوند و الفت را بین انسان ها و جوامع بیشتر و محکم تر کرد.
در نشست های بعدازظهر این همایش یک روزه همچنین پروفسور وارتان وسکانیان رئیس بخش ایران‌شناسی دانشگاه ایروان کشور ارمنستان و پروفسور گزل‌یوز رئیس مرکز شرق‌شناسی دانشگاه استانبول کشور ترکیه به ارائه دیدگاه های خود درباره ادبیات و تاثیر آن بر همدلی جوامع بشری می پردازند.
دبیر علمی همایش بین‌المللی ادبیات: زبان همدلی پیش از این از ارسال یکصد مقاله به دبیرخانه این همایش سخن گفته بود.
به گفته حسنلی، مجموعه مقالات این همایش بین‌المللی حاوی ۲۴ اثر برگزیده در قالب کتاب تدوین شده است که در اختیار شرکت کنندگان قرار می گیرد.
همچنین قرار است در این همایش از علی‌اصغر محمدخانی به خاطر سه‌دهه تلاش بی‌وقفه در طراحی و اجرای برنامه‌های گوناگون و نشست‌های مختلف فرهنگی، ادبی تجلیل شود.
این همایش بین المللی عصر سه شنبه ۱۵ اسفندماه به کار خود پایان می دهد.
۶۱۱۳ / ۲۰۲۷انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید