خانه / دسته‌بندی نشده / شادی را در با هم بودن بیابیم

شادی را در با هم بودن بیابیممسئول اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد، معاون سیاسی، فرهنگی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی و معاون بازرگانی سازمان صنعت این استان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بر این باورند که هر قدر مشارکت مردم در تصمیم سازیها و برنامه های جمعی بیشتر شود و بستر برگزاری برنامه های گروهی در قالب جشنواره ها و نمایشگاهها برای همه مردم از طبقات مختلف اجتماعی فراهم گردد مردم شادتر زندگی می کنند.

* مشارکت مردم در فعالیتهای فرهنگی و هنری زمینه ساز شادی
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد به خبرنگار ایرنا گفت: برنامه های فرهنگی و هنری و حضور مردم در سینماها، سالنهای تئاتر و نمایشگاهها می تواند زمینه ساز شادی و نشاط سالم باشد.
کاظم دبیری افزود:هرقدر مشارکت مردم در برنامه های فرهنگی و هنری بیشتر باشد به همان نسبت شادی و نشاط آنان بیشتر می شود و این برنامه ها تامین کننده بخشی از نیاز انسانها به اظهار وجود و تعامل اجتماعی اند.
وی ادامه داد: برخی معتقدند هر قدر بتوان امنیت جامعه را تامین و مشکلات اقتصادی مردم را برطرف کرد شادمانی در جامعه بیشتر می شود در حالی که در کنار تامین این امور باید نیازهای اجتماعی و روانی مردم را فراهم کرد تا جامعه ای شاد ایجاد شود.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد گفت: وقتی مردم در فعالیتهای فرهنگی و هنری شرکت می کنند و وظیفه ای برعهده می گیرند و خود در طراحی و اجرای برنامه نقشی ایفا می کنند میزان شادی آنان بیشتر می شود.
وی افزود: امسال با توسعه بستر اجرای تئاتر میزان فروش بلیتهای تئاتر در مشهد به ۱۳ میلیارد ریال رسید و همچنین سالنهای سینما در مشهد به ۳۱ سالن افزایش یافت.
او ادامه داد: هرچند محدودیتهایی در برگزاری موسیقی به صورت کنسرت در مشهد وجود دارد اما همان موسیقی را مردم در خانه هایشان گوش می دهند لذا محدودیت در برگزاری موسیقی جمعی را نمی توان به محدودیت کل موسیقی در این شهر نسبت داد و آن را مانع شادی مردم دانست.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد گفت: روانشناسان در این خصوص که آیا موسیقی باعث شادی می شود یا خیر نظرات متفاوتی دارند و در واقع به گفته برخی از آنان آنچه باعث نشاط می شود حضور گرم اعضای خانواده در کنار هم است که با امنیت خاطر از در کنار هم بودن لذت می برند.
وی افزود: هر جا گروههای دوستی شکل گیرد و خانواده امکان حضور داشته باشد شادمانی شکل می گیرد. حال ممکن است آن مکان مرکز خرید باشد یا سالن تئاتر.

* نمایشگاه بهاره مشوقی برای نشاط در بازار
معاون بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: برگزاری نمایشگاه عرضه مستقیم کالا در پایان هر سال حداقل دو کاربرد اثبات شده دارد که یک کاربرد آن ایجاد نشاط در بازار و بین مردم است.
علی غفوری مقدم افزود: از ابتدای اسفند که نمایشگاههای عرضه مستقیم کالای بهاره در مشهد و خراسان رضوی شروع بکار می کند شور و نشاط قابل توجهی در بازار به ویژه اتحادیه ها و اصناف به وجود می آید.
وی گفت: همزمان با برپایی نمایشگاههای عرضه مستقیم کالا علاوه بر جمعیت قابل توجهی که به نمایشگاهها می آیند و با شور و نشاط خرید عید را انجام می دهند حراج و فروش فوق العاده و تخفیفهای مناسب در صنفهای مشابه در شهر اتفاق می افتد.
او ادامه داد: در روزهای پایانی سال جمعیت حاضر در مجتمعهای تجاری متعددی که در مشهد وجود دارد کمتر از جمعیت حاضر در نمایشگاه عرضه مستقیم کالا نیست و همین موج خرید برای شب عید نشاط را در بین جامعه رواج می دهد.
معاون سازمان صنعت خراسان رضوی گفت: رقابت برای فروش بیشتر با توجه به نیاز مردم در روزهای پایانی سال و شوق خرید در شب عید باعث نشاط در بین مردم و اصناف می شود و عامل اصلی این شور و هیجان برای خرید و فروش برگزاری همین نمایشگاه عرضه مستقیم کالا و حضور مردم و اصناف در کنار یکدیگر است.

* تجلی نشاط اجتماعی در برنامه های فرهنگی، هنری و مشارکت اجتماعی
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: نشاط اجتماعی جامعه و جوانان حلقه مفقوده جامعه ما است. این نشاط اجتماعی باید در برنامه های فرهنگی، هنری و ورزشی تجلی داشته باشد.
سید جواد حسینی افزود: نباید درعرصه فرهنگی به صورت ساختارشکن یا قالبی عمل کرد بلکه دستگاههای اجرایی باید در تعامل و هماهنگی با یکدیگر برای ایجاد نشاط اجتماعی تلاش کنند زیرا توسعه نظام مند در جامعه از طریق مشارکت اجتماعی، فرهنگی و سیاسی میسر است.
وی ادامه داد: در برنامه ششم توسعه حدود دو هزار و ۵٠٠ میلیون ریال به امور اجتماعی و فرهنگی خراسان رضوی اختصاص یافته است. برنامه ریزی عملیاتی در این حوزه باید به صورتی باشد که بتوان ادعا کرد ارتقای سرمایه اجتماعی و فرهنگی را برای جامعه به ارمغان آورده ایم.
معاون استاندار خراسان رضوی گفت: افزایش ۱۱۵ درصدی تشکلهای مردم نهاد، راه اندازی خانه احزاب، خانه جوانان، خانه تشکلهای اجتماعی، راه اندازی پارلمانهای مشورتی زنان با بکارگیری هزار و ۲۰۰ زن فرهیخته سراسر استان از ۲۵ قشر اجتماعی از جمله فعالیتها برای افزایش مشارکت اجتماعی و ایجاد نشاط در جامعه بوده است.

* کاهش شادمانی، تعارض نسلی
وی افزود: اگر برای گسست بین نسلی و کاهش شادمانی چاره اندیشی نکنیم بعد سیاسی یافته و تبدیل به تعارض نسلی می شود. امروز در جامعه با یک گسست و تعارض بین نسلی به عنوان یک واقعیت اجتماعی مواجه هستیم که کاهش نشاط را در پی دارد.
حسینی ادامه داد: طرح جامع تعاملات گرم برای پرکردن این خلاءهاست و خدماتی که هر دستگاه برای کاستن این گسستها می تواند ارائه دهد در حوزه های مختلف مشخص، ساماندهی و برنامه ریزی می شود بگونه ای که خانواده ها با حضور خود در اماکن عمومی می توانند به صورت نیمه بها از خدمات ورزشی و فرهنگی و هنری استفاده کنند و زمینه ارتباط بیشتر و نزدیکتر خانواده ها و فرزندانشان تقویت شده و شادمانی بین آنان گسترش می یابد.
وی گفت: امروز نیاز است اجتماعات بشری را گسترش دهیم چنانکه اقدام به راه اندازی سالنهای جدیدی در حوزه سینما در خراسان رضوی موجب رشد ۳۰۰ درصدی مخاطبان سینما نسبت به سال قبل آن در این استان شد.
معاون استاندار خراسان رضوی برنامه ریزی برای اجرای هفته های فرهنگی شهرستانها در این استان را از دیگر برنامه ها برای جلب مشارکت اجتماعی و ایجاد نشاط ذکر و بیان کرد: خرداد ماه سال آینده هفته های فرهنگی شهرستانها در طرقبه شاندیز برگزار می شود.
وی افزود: باید طرح جامعی از مجموعه خدمات و فعالیتهای ورزشی، هنری و علمی با رویکرد هویت آفرینی تدوین شود تا بتوان از ظرفیت دستگاههای مختلف برای ارتقای فرهنگی و اجتماعی جامعه و ایجاد نشاط استفاده کرد.
۱۹۲۲/۷۴۸۹/۱۸۵۸انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید