خانه / دسته‌بندی نشده / سن طلایی، تداوم توانبخشی، کار تیمی و کمک خیرین شاه کلید موفقیت کاشت حلزون شنوایی است

سن طلایی، تداوم توانبخشی، کار تیمی و کمک خیرین شاه کلید موفقیت کاشت حلزون شنوایی استدکتر سید بصیر هاشمی دوشنبه در میزگرد بررسی توانمندی های شیراز در کاشت حلزون شنوایی و افق های پیش رو که در خبرگزاری ایرنای فارس برگزار شد افزود: کاشت حلزون از لحاظ علمی و اجرایی کمک‌های فراوانی به کودکان ناشنوا کرده است، پیش از این برای کودکانی که ناشنوا به دنیا می آمدند هیچ راهی وجود نداشت و آن‌ها باعنوان افراد کر و لال در جامعه شناخته می‌شدند که به دلیل ناتوانی‌هایشان به ‌صورت منزوی زندگی می‌کردند.
وی با بیان اینکه از زمانی که روش کاشت حلزون ابداع و اجرا شد تحول جدی در سلامت کودکان ناشنوا ایجاد شده است گفت: اگر ناشنوایی بموقع تشخیص داده ‌شود و به مراکز کاشت ارجاع ‌شوند امیدهای فراوانی برای آن که کودکان ناشنوا با کاشت حلزون بتوانند زندگی توام با سلامت داشته باشند وجود دارد.
هاشمی با اشاره به هزینه‌های انجام کاشت حلزون در سایر کشور ها که تا حدود ۲۰۰ میلیون تومان می رسد گفت این در حالی است که در شیراز و سایر استان هایی که مراکز کاشت حلزون ایجاد شده با هزینه کمتر از ۶ میلیون تومان پروتز های مورد نیاز برای کاشت تامین می شود و از نظر مالی نیکوکاران به نیازمندان کمک می کنند.
رئیس مرکز کاشت حلزون شنوایی دانشگاه علوم پزشکی شیراز اضافه کرد: ویژگی مهم این عمل جراحی این است که هم گفتار و هم شنوایی را در کنار هم به فرد بازمی‌گرداند و اگر فرد در سن کمتر از پنج سالگی عمل کند، نتیجه آن یک عمر بهره‌مندی از نعمت شنوایی و گفتار است.
معاون پژوهشی دانشگاه علو‌م‌پزشکی شیراز بیان کرد: کاشت حلزون به هیچ‌ گونه حمایت دارویی یا درمانی برای جلوگیری یا پس‌زدن کاشت بعد از انجام عمل جراحی نیاز ندارد و کودک ناشنوا بعد از عمل جراحی می‌تواند مانند افراد معمولی به زندگی ادامه دهد و بشنود و حرف بزند.
وی کاشت حلزون را فرایندی گروهی دانست و اضافه کرد: تیم پزشکی شامل متخصص گوش و حلق و بینی، اودیولوژیست، توانبخش و گفتاردرمان باید همکاری کنند تا این عمل به سرانجام مطلوب برسد.
هاشمی سابقه کاشت حلزون شنوایی را در جهان مربوط به ۵۰ سال گذشته دانست و گفت: این برنامه در ایران در حدود ۲۵ سال پیش آغاز شده است و در سال نخست با کاشت حلزون برای ۲ نفر به طور رسمی انجام شد.
وی با بیان اینکه شیراز سومین مرکز کاشت حلزون پس از تهران و مشهد بوده است ادامه داد: مرکز کاشت حلزون شیراز در بهمن ۱۳۸۲ نخستین کاشت را انجام داد. به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، تعداد ناشنوایانی که تاکنون در جهان با این روش درمان شده‌اند ۴۰۰هزار نفر است ، در ایران تاکنون ۹ هزار نفر کاشت حلزون را انجام داده اند و تعداد ۱۵۰۰نفر در شیراز این عمل را انجام داده‌اند.
هاشمی ناشنوایی را معلولیت خاموش دانست و با اشاره به سیاست‌گذاری‌ها درباره توسعه مراکز کاشت و وارد کردن پروتز‌های آن گفت: سیاست‌گذاری‌های کمیسیون کشوری کاشت حلزون باعث پیشرفت مراکز کاشت شده است و تعداد آن را از چهار مرکز به ۱۱ مرکز در کشور رسانده است که در تهران، مشهد، شیراز، اصفهان، تبریز و اهواز این مراکز مشغول به کارند و زاهدان نیز بنابر ضرورت و نیاز در اولویت راه اندازی مرکز کاشت حلزون است.
به گفته رئیس مرکز کاشت حلزون شنوایی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ۷۰ درصد افرادی که ناشنوا به دنیا می‌آیند مشکلات ژنتیکی دارند، دانشمندان علوم پزشکی درحال برنامه‌ریزی برای شناسایی ژن معیوب در ناشنوایی هستند ، مشاوره‌های پیش از ازدواج و پس از آن کمک فراوانی می کند تا از تولد افراد ناشنوا جلوگیری شود.
هاشمی با بیان اینکه هر ساله ۱۰۰۰ نفر با مشکل ناشنوایی به دنیا می‌آیند گفت : می‌توان با درمان‌های ژنتیکی از تولد افراد ناشنوا جلوگیری کرد و تعداد را به ۱۰۰ نفر رساند که کمک بزرگی به جامعه و و حوزه سلامت خواهد بود.
وی همچنین بر نقش خیران در حمایت از خانواده‌ها و افراد ناشنوا تاکید کرد و گفت: ناشنوایان بی بضاعت یا کم بضاعت نیاز به کمک های بیشتری دارند، آنها به حمایت خیرین نیاز دارند و هم‌اکنون نیز موسساتی هستند که در زمینه تامین قطعات و پروتزها همکاری و کمک می‌کنند اما لازم است کمک های مردمی و فعالیت های خیریه دراین حوزه ساماندهی شود ، کمک های مقطعی و موردی و بی برنامه نه تنها کمکی به رشد کاشت حلزون و ترویج آن نمی کند بلکه مانعی برای ادامه فعالیت ها دراین حوزه است .
هاشمی همچنین به زمان طلایی قبل از سه سالگی برای کاشت پرداخت و گفت : این زمان از اهمیت بسزایی برخوردار است ، اقدام بموقع برای شناسایی این معضل در اثر بخشی آن بسیار موثر است ، خانواده‌ها درصورتی که احساس کردند فرزندشان مبتلا به کم‌شنوایی است، به مراکز مربوط مراجعه کنند سن در درمان این عارضه بسیار مهم و موثر است.
خبرنگاران : نیکنام خشنودی ، سیده سمیرا متین نژاد ** انتشار دهنده:‌غلامرضا مالک زاده
۷۳۷۵/ ۶۱۱۳ / ۱۸۷۶انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید