خانه / دسته‌بندی نشده / سرو 4500 ساله ابرکوه در انتظار ثبت جهانی است

سرو 4500 ساله ابرکوه در انتظار ثبت جهانی استاین گونه گیاهی که یکی از قدیمی ترین موجودات زنده جهان محسوب می شود، با گذشت 45 قرن همچنان شاداب و سرسبز است و در عرصه بیابانی استان یزد، مقاوم و استوار ایستاده و جهانیان را شگفت زده کرده است.
سرو ابرکوه از مهمترین جاذبه های استان یزد به شمار می رود و در طول سال به خصوص در تعطیلات نوروزی و تابستان مسافران و گردشگران زیادی از داخل و خارج کشور از این جاذبه طبیعی دیدن می کنند.
الکساندر روف دانشمند روسی عمر این درخت را چهار تا چهار هزار و 500 سال تخمین زده است.
روز درختکاری و آغاز هفته منابع طبیعی(15الی 21اسفند ماه) مناسبتی است که می توان در آن توجه مسئولان و مردم را به جاذبه های طبیعی و به خصوص حفاظت از جاذبه های کهنی مانند سرو ابرکوه جلب کرد.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور که 14 بهمن ماه گذشته به ابرکوه سفر کرده بود، در جریان بازدید از سرو کهنسال این شهر با تبیین قابلیت های ثبت جهانی این جاذبه طبیعی، به خبرنگار ایرنا گفت : برای ثبت جهانی آثار کشورها، سهمیه مشخص شده که سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد( یونسکو) آن را تعیین می کند، اما در عین حال برای ثبت جهانی این اثر طبیعی تلاش خواهد شد.
علی اصغر مونسان افزود: ثبت این درخت در فهرست آثار جهانی با توجه به قدمت آن علاوه بر مزایایی که برای کشور دارد، زمینه رونق هرچه بیشتر صنعت گردشگری در شهرستان ابرکوه را فراهم می کند.
همچنین معاون محیط طبیعی، اداره کل حفاظت محیط زیست یزد نیز در این خصوص گفته بود: برای بهسازی و فضاسازی اطراف این درخت تاکنون 6 میلیارد ریال از محل بودجه های دولتی هزینه شده است .
حسن اکبری افزود: سرو ابرکوه به عنوان یک اثر طبیعی، شهرت جهانی دارد و برای گردشگران خارجی و داخلی جالب توجه است.
وی با بیان اینکه درخت یادشده به عنوان تنها اثر طبیعی استان در فهرست آثار طبیعی ملی ثبت است، افزود: شرایط و مدارک کافی برای ثبت جهانی این اثر وجود دارد و موضوع در حال پیگیری است.
معاون اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد نیز یادآور شد: تاکنون 60 درخت دیر زیست طبیعی در استان شناسایی شده که معروف ترین آنها که شهرت جهانی دارد، سرو ابرکوه است.
محمد کاظمی نسب، فرماندار ابرکوه نیز با تاکید بر ثبت جهانی سرو این شهر چاپ تصاویری از آن روی اسکناس یا لباس تیم های ورزشی را مورد تاکید قرارداد.
به گزارش ایرنا، سرو ابرکوه جاذبه ای منحصر به فرد است که در طول عمر خود شاهد حوادث تلخ و شیرین تاریخی زیادی بوده و گویی در نخستین لحظه با بیننده زبان به سخن می گشاید و حکایت عمر طولانی خود را همراه با ترنم مرغانی که در شاخسار پر پیچ و خمش لانه نهاده اند، بازگو می کند.
حمدالله مستوفی در کتاب نزهت القلوب که به سال740 هجری قمری تالیف کرد، در باره این درخت نوشت: در ابرکوه سروی است که شهرتی جهانی درد، چنانچه سرو کشمیر و بلخ شهرتی داشته، اکنون این از آن بلندتر و بزرگتر است .
برخی مورخین معتقدند نهال این درخت را « یافث» پسر نوح غرس کرد و این درخت از نوع سروهای مدیترانه ای است و ارتفاع آن 25 متر و دور تنه آن 11.5 متر است.
سرو ابرکوه شانزدهم تیرماه 1386 به شماره 3 و به عنوان سومین اثر طبیعی ایران در فهرست آثار ملی ثبت شد و همچنین به عنوان یک اثر طبیعی در سال 1382 در شورای عالی حفاظت محیط زیست ثبت شد.
ابرکوه با توجه به قرار داشتن در مسیر طریق الرضا(ع)، جاده ابریشم و منزلگاه امام رضا (ع) یکی از 14 شهر نمونه گردشگری کشور است.
این شهرستان 400 اثر تاریخی دارد که می توان از منزلگاه امام رضا(ع)، خانه های قدیمی، قلعه های تاریخی، مسجد جامع، خانه آقازاده، کوه گنبد عالی و سرو آن به عنوان مهم ترین جاذبه ها یاد کرد.
این شهرستان در مرز استان های اصفهان، فارس و یزد که به مثلث طلایی گردشگری مرکز ایران شهرت دارد، قرار گرفته است و همه ساله مسافران و زائر امام رضا(ع) علاوه بر سه استان یادشده از بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد از این شهر عبور می کنند.
مرکز شهرستان 53 هزار نفری ابرکوه در 140کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.
7540/ 2047/انتهای پیام /*


درباره gohari