خانه / دسته‌بندی نشده / ساماندهی پسماند مازندران فرصت مناسب سرمایه گذاری برای نروژی ها

ساماندهی پسماند مازندران فرصت مناسب سرمایه گذاری برای نروژی هابه گزارش خبرنگار ایرنا ،محمد اسلامی عصر سه شنبه در دیدار ‘ لارش نوردروم ‘ سفیر نروژ در ایران در ساری افزود : از آنجاییکه سرمایه گذاران نروژی با داشتن تکنولوژی پیشرفته در تبدیل زباله به کمپوست سابقه و تجربه بالایی دارند ،می توانند از فرصت سرمایه گذاری مدیریت پسماند استان بهره بگیرند.
مازندران روزانه شاهد تولید بیش از ۲ هزار و ۸۰۰ تن زباله است که به دلیل نبود واحدهای کمپوست با مشکل فراوان برای دفن ان روبرو است و کمبود زمین در شهرهای مختلف استان باعث شده تا با مشکلات زیاد و هزینه های میلیاردی به نقاط دور کوهستانی و جنگلی حمل و دفن شود.
استاندار مازندران با بیان اینکه جنگل داری ، زراعت چوب تولیدات محصولات شیلاتی ، آبزی پروری و گل و گیاه از دیگر شباهت های فرصت های اقتصادی مازندران با کشور نروژ است، گفت: امیدواریم سفیر نروژ با شناخت و آگاهی که از ظرفیت های استان بدست آورده بتواند سرمایه گذاران نروژی را به این استان سوق بدهد.
اسلامی با بیان اینکه در دولت دوازدهم گسترش روابط بین المللی استانهای کشور با کشورهای دارای فرصت های سرمایه گذاری مشابه ،مورد توجه قرار گرفته است، گفت :با توجه به وجود فرصت های سرمایه گذاری در حوزه تولیدات محصولات کشاورزی و گردشگری ،مازندران آماده هر گونه همکاری با سرمایه گذاران خارجی است.
**گسترش سرمایه گذاری شیلاتی بین نروژی ها با مازندرانی ها
‘ لارش نوردروم ‘ سفیر نروژ در ایران نیز در این نشست به دیدارهای ۲ روزه اش از چند کارخانه تولیدی و پرورش ماهی خاویاری استان مازندران اشاره کرد و گفت :وجود ظرفیت های قابل توجه در بخش های شیلاتی ،نفت و گاز در استان مازندران ،می توان سرمایه گذاری در این بخش ها را انجام داد.
وی به تجربیات و وجود تکنولوژی پیشرفته در زمینه تولید محصولات شیلاتی ، زراعت چوب و گل و گیاه نروژ اشاره کرد و افزود: هر چند سرمایه گذاران مازندران در حوزه پرورش ماهیان خاویاری و گل و گیاه به درستی در حال فعالیت هستند ،اما می توان در این بخش ها سرمایه گذاری بیشتری را انجام داد.
وی به ظرفیت گردشگری دریایی ، جنگلی و کوهستانی مازندران اشاره کرد و گفت: معتقدم باید زمینه انعقاد قرارداد را بین شرکت های گردشگری بخش خصوصی دو کشور برای آوردن گردشگران نروژی به مازندران مهیا کرد.
مازندران با برخورداری از جاذبه های طبیعی دریا ، جنگل ، کوه ، رودخانه های فراوان ، تالاب ها و آببندان ها ، مزارع و مراتع و تنوع گیاهان ، در کنار آب و هوای معتدل سالانه میزبان حدود ۲۰میلیون نفر گردشگر داخلی و خارجی است.
مازندران همچنین سه هزار و ۳۳۰ واحد آبزی پروری دارد که ۲۷۶ واحد آن مربوط به پرورش ماهیان سردآبی و ۱۴ واحد هم ماهیان خاویاری است و بیش از سه هزار واحد دیگر در زمینه تولید ماهیان گرم آبی فعالیت دارند .
سفیر نروژ در تهران روز گذشته از طریق فرودگاه رامسر وارد غرب استان مازندران شد و از بندر نوشهر و چند طرح آبزی پروری در این منطقه بازدید کرد.
دیدار با استاندار مازندران و نشست با فعالان و تجار مازنی از دیگربرنامه های سفر لارش نوردروم بوده است.
نروژ یکی از کشورهای ثروتمند واقع در اروپای مرکزی است که با ۳۸۵ هزار کیلومتر مربع مساحت و ۵ میلیون نفر جمعیت تولید ناخالص ملی ۲۸۲ میلیارد دلاری دارد که سرانه درآمد شهروندان این کشور حدود ۵۵هزار دلار در سال است.
ایران با کشور نروژ حدود یک قرن روابط سیاسی و اقتصادی دارد و طبق آمار میزان واردات ایران حدود ۱۰میلیون دلار و صادرات کالای ایرانی به این کشور نیز حدود یک میلیون دلار است.
در پسابرجام این کشور قرارداد ۲٫۵ میلیارد دلاری را برای ساخت پنل های خورشیدی تولید انرژی با کشورمان منعقد کرد
لارش نوردروم سفیر نروژ پنجمین سفیر خارجی در تهران است که در ۹ ماهه اخیر به استان مازندران سفر کرد.
خبرنگار: سید رضا هاشمی کروئی ** انتشار دهنده: محسن حسن نیا
۶۹۹۰/۱۸۹۹انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید