خانه / دسته‌بندی نشده / ساماندهی اراضی حاشیه رودخانه های مرزی ۷۴ درصد پیشرفت دارد

ساماندهی اراضی حاشیه رودخانه های مرزی ۷۴ درصد پیشرفت داردبه گزارش خبرنگار ایرنا، سید رحیم سجادی روز یکشنبه در حاشیه بازدید از اراضی پایاب سدهای شهرستان کامیاران با اشاره به اینکه اجرای این طرح در ۴۰۰ هزار هکتار از اراضی کشور برنامه ریزی شده است، اظهار داشت: در مرحله اول آن ۲۲۷ هزار هکتار با ۵۰ هزار ریال اعتبار ساماندهی می شود.
وی افزود: تاکنون ۳۲ هزار میلیارد ریال برای اجرای این طرح هزینه شده با استفاده از این میزان اعتبار ۱۱۲ هزار هکتار آماده بهره برداری بوده و از میزان اراضی آماده بهره برداری ۳۶ هزار هکتار در سال زراعی جاری زیر کشت رفته است.
سجادی تاکید کرد: ۱۸ هزار میلیارد ریال اعتبار باقی مانده برای اتمام مرحله اول این طرح در سال جاری جذب می شود و طرح جامع شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی رودخانه‌های مرزی وزارت جهاد کشاورزی به دستور رهبر معظم انقلاب و اعتبارات آن از محل صندوق توسعه ملی کشور تامین اعتبار می شود.
مجری طرح جامع شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی رودخانه‌های مرزی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه اجرای این طرح برای ۲۰۰ هزار نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد می کند، گفت: ۲۰ درصد از سطح اجرای این طرح شامل ۴۵ هزار هکتار به احداث باغات اختصاص می یابد.
وی یادآور شد: این طرح در ۱۰ استان کشور اجرا می شود که آذربایجان غربی با ۶۱ هزار و ۵۷۰ هکتار زمین بیشترین و خراسان جنوبی با ۳۰۰ هکتار کمترین سطح عملیات در دست اجرا را دارند.
مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی کردستان نیز گفت: سهم استان در مرحله اول اجرای این طرح ۱۷ هزار و ۱۰۲ هکتار با سه هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار مصوب است.
فیروز احمدی با اشاره به اینکه عملیات اجرای این طرح در ۹ هزار و ۳۷۷ هکتار از اراضی استان آغاز شده است، افزود: در حالت کلی اجرای آن هم اکنون با جذب و هزینه یک هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال از ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است.
احمدی از پایان اجرای این طرح در هفت هزار و ۴۷۳ هکتار از اراضی حاشیه رودخانه های مرزی استان خبر داد و اضافه کرد: با توجه به اینکه این میزان از اراضی آماده بهره برداری است تاکنون ۶۴۰ هکتار از اراضی حاشیه سد زیویه در کامیاران زیر کشت رفته است.
وی با بیان اینکه پیش بینی می شود مرحله اول این طرح در شهریور امسال به اتمام برسد است، یادآور شد: با موافقت تخصیص آب به ۱۱ هزار و ۸۰۰ هکتار از اراضی استان مرحله دوم آن نیز همزمان با سراسر کشور اواخر سال جاری آغاز می شود.
مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی کردستان افزود: با اجرای کامل مرحله اول این طرح برای ۶ هزار و ۸۰۰ نفر به صورت مستقیم و برای ۱۸ هزار نفر نیز به صورت غیر مستقیم شغل ایجاد می شود.
به گزارش ایرنا، شهرستان کامیاران در ۶۵ کیلومتری جنوب سنندج قرار دارد که پنج هزار و ۴۵۴ هکتار از اراضی آن شامل ۳۳ درصد از طرح ساماندهی اراضی حاشیه رودخانه ها در استان کردستان است.
وزارت نیرو در این طرح عهده دار نگهداری و ذخیره آب است به صورتی که اهداف خود از اجرای این طرح را افزایش راندمان آبیاری با مهار آب های مرزی، تثبیت جمعیت در مناطق مرزی و افزایش تولید و اشتغال موثر و افزایش درآمد و رفاه روستاییان بیان کرده است.
۷۳۴۹/۹۱۰۲انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید