خانه / دسته‌بندی نشده / سالانه ۲۰ هزار دانشجوی دکتری در کشور فارغ التحصیل می شوند

سالانه ۲۰ هزار دانشجوی دکتری در کشور فارغ التحصیل می شوندبه گزارش ایرنا مجتبی شریعتی نیاسر روز چهارشنبه در نشست خبری در دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر ظرفیت جذب هیات علمی برای دانشگاه های کشور را چهار تا پنج هزار نفر عنوان کرد و افزود: سالانه ۱۵ هزار نفر در رشته دکتری مازاد بر نیاز به جامعه تحویل داده می شود بدون اینکه شغلی متناسب با مدرک خود داشته باشند.
وی گفت: این مازاد ظرفیت باید از طرف آموزش عالی کنترل و مهار شود و از طرف دیگر دستگاه های مرتبط با نظام شغلی و بازار کار باید تلاش کنند شرایطی را فراهم کنند که از این فارغ التحصیلان در حوزه های پژوهشی و مراکز تحقیقاتی از آنها استفاده شود.
شریعتی نیاسر افزود: اعتقاد دارم هنوز به مرحله مطلوب نرسیدیم و باید تلاش کنیم فرآیند جذب هیات علمی دانشگاه های کشور اصلاح شود.
معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص کارآیی کار ، گفت: آموزش عالی متولی اشتغالزایی و تولید اشتغال نیست ولی می تواند در جهت اصلاح جهت گیری شغلی برای دانش آموختگان کمک کند؛ در این راستا تلاش شده برخی از رشته هایی که ظرفیت آنها بیش از اندازه در بازار اشباع شده از مدار خارج و ظرفیت مازاد دانشگاه ها کنترل و متناسب با نیاز بازار تطبیق یابد.
وی با اشاره به جذب دانشجوی خارجی در مناطق آزاد کشور بیان کرد: اگر در مناطق آزاد زمینه ای برای جذب دانشجوی خارجی باشد، ما استقبال می کنیم اما جذب دانشجوی خارجی به مولفه های مختلفی همچون وزارت اطلاعات، خارجه، منطقه آزاد، و وزارت کشور بستگی دارد.
وی در ادامه درباره تجهیز دانشگاه ها نیز گفت: برخی از دانشگاه های کشور به لحاظ تجهیزات نیاز به کمک و پشتیبانی دارند؛ دولت و آموزش عالی دنبال این است که برای تامین اعتبار و پشتیبانی از تجهیزات، اعتباری از محل صندوق ذخیره ارزی برداشته شود که برای محقق شدن باید مسیر قانونی خود را طی کند.
شریعتی نیاسر، ادامه داد:از نقطه ضعف های کشور هدر رفت سرمایه های مالی و انسانی به صورت پراکنده است که باید اصلاح شود.
معاون آموزشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، استفاده از ظرفیت بین دانشگاهی را مهم خواند و گفت:باید یاد بگیریم اگر ظرفیتی در دانشگاه های دیگر هست از آن استفاده کنیم و باید امکانات را به تناسب نیاز توسعه دهیم.
وی افزود:دانشجویان از فضای نرم افزاری باید به خوبی استفاده کنند چنانچه اکنون کتابخانه های دیجیتال به خوبی جای خود را در بین مخاطبان خود باز کرده اند.
وی با بیان اینکه دانشگاه ها باید با دستگاه های مرتبط در منطقه ارتباط تنگاتنگ داشته باشد، گفت: این ارتباط بخشی در منطقه قابل وصول است و در برخی قسمت ها نیاز به پشتیبانی فرا ستادی دارد بنابر این، مدیران دانشگاه باید با تدبیر بتوانند با ادارات و منطقه ارتباط برقرار کنند.
به گزارش ایرنا شریعتی نیاسر روز چهارشنبه به مناسبت گرامیداشت سوم خرداد سالروز آزاد سازی خرمشهر، ضمن بازدید از فضای دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر با هیات علمی این دانشگاه نشست داشت.
۷۱۰۰/۷۱۶۵/ ۶۰۳۷انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید