خانه / دسته‌بندی نشده / رمز و راز شهر تاریخی شیز در قلعه بختک لیلان

رمز و راز شهر تاریخی شیز در قلعه بختک لیلانبه گزارش ایرنا، این قلعه مربوط به دوران پیش از تاریخ ایران باستان است که مانند حصاری شهر لیلان را در برگرفته است.
از این قلعه در دوران ساسانی به عنوان پایتخت زمستانی استفاده می شد و آتشکده آذرگشسب در آن قرار دارد.
وسعت محوطه قلعه بختک لیلان حدود ۱۶۰ هکتار و دارای تپه های تاریخی است که قدمت آنها به هزاره دوم پیش از میلاد می‌رسد.
رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ملکان در گفت و گو با ایرنا از شناسایی ۴۶ تپه در اطراف قلعه بختک خبرداد و افزود: آثار بررسی سطحی قلعه حاکی از قدمت پیش از تاریخ تا دوره اسلامی این قلعه بوده و آثار دوره ساسانی و اشکانی در آن به چشم می خورد.
وحید خادمی شناسایی و بررسی باستان شناسی تپه های اقماری و محدوده قلعه بختک لیلان را به عنوان یکی از مهم ترین کارهای انجام شده طی سال گذشته در محدوده این قلعه دانست و اظهارکرد: هیئت بررسی در سال ۹۶ تعداد ۴۶ تپه از حوزه فرهنگی قلعه را شناسایی کرده و پرونده های ثبتی آنها تهیه و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
وی افزود: همچنین حریم و محدوده قلعه در سال های اخیر بصورت شبکه بندی و نمونه برداری سفالی شده تا در مورد فعالیت های پژوهشی به باستان شناسان کمک کند.
خادمی با بیان اینکه این قلعه در سال های قبل توسط بسیاری از باستان شناسان ایرانی و خارجی مورد بررسی و بازدید قرار گرفته است، گفت: در سال ۱۳۸۶ در اولین اقدام عملی، نقشه محدوده قلعه و نیز عکس ماهواره ای آن تهیه شد.
رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ملکان اعلام کرد: کاوش و مرمت قلعه بختک لیلان در دستور کار سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری قرار دارد.
علی پیرزاد کارشناس میراث فرهنگی ملکان هم در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه اشیای بدست آمده از این قلعه نشانگر عظمت و قدمت قلعه است، اعلام کرد: کشف ۲۳سکه مربوط به زمامداری ۲ تن از امپراتوران روم شرقی در این قلعه و نمایش آنها برای نخستین بار در موزه آذربایجان، معمای تاریخی اعجاب انگیزی است که حل آن کاوش های باستان شناسی و مطالعه های پژوهشی را طلب می کند.
قلعه بختک لیلان در سال ۱۳۷۹به شماره ۲۷۸۰در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
شهر باستانی لیلان که پس از اسلام به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین شهرهای آذربایجان مطرح می‌شد، بر اثر زلزله‌ها، سیل‌ها و سایر بلایای طبیعی از بین رفته ‌است و امروزه تنها شهری متروکه در معرض دید قرار دارد. در سال‌های اخیر هم با توجه به باستانی بودن منطقه، کاوشگران و مورخان بسیاری در محل شهر باستانی لیلان مشغول به تحقیق و جستجو شده‌اند.
لِیلان جنوبی‌ترین شهر استان آذربایجان شرقی و مرکز اداری بخش لیلان، شهرستان ملکان است.
این شهر در ۲۰ کیلومتری جنوب‌شرق ملکان، ۱۶۳ کیلومتری جنوب‌غرب تبریز و ۶۷۸ کیلومتری شمال‌غرب تهران واقع ‌است.
۷۲۲۸/۳۰۷۱/۶۱۸۳انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید