خانه / دسته‌بندی نشده / رخداد زلزله گیلان در محل تقاطع گسل شمال البرز و گسل لاهیجان بود

رخداد زلزله گیلان در محل تقاطع گسل شمال البرز و گسل لاهیجان بودمیلاد نجاری شامگاه سه شنبه در مصاحبه با ایرنا اظهار داشت : این زمین لرزه به بزرگای ۴٫۸ در ۸ کیلومتری شهرستان لنگرود و ۴۹ کیلومتری مرکز استان گیلان(رشت) با عمق ۲۳ کیلومتر رخ داده است.
وی افزود: تا به این لحظه شاهد یک پس لرزه با بزرگی ۳ در ساعت ۱۹:۱۴ در حوالی کومله گیلان با عمق ۱۸ کیلومتر بوده ایم.
این کارشناس زمین لرزه یاداور شد: از جمله زلزله های تاریخی در این محل می توان به زلزله ۳ فوریه ۱۶۷۸ میلادی(۳۳۶ سال قبل) با بزرگای ۶٫۵ در مقیاس امواج سطحی در لاهیجان اشاره کرد.
نجاری خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه علم قادر به پیش بینی زلزله نیست مردم باید آمادگی خود را حفظ نمایند و در حالت هوشیار باشند.
وی با اشاره به این که با توجه به قرار داشتن پنج گسل فعال در گیلان به نام های گسل رودبار، تالش، لاهیجان،شمال البرزو گسل ماسوله ، شبکه لرزه نگاری گیلان با دارا بودن ۴ ایستگاه موقت، افزون بر ۱۵۳ زمین لرزه در استان از ابتدای سال ثبت و تعیین محل نموده است .
وی متذکر شد:تقویت ایستگاه های لرزه ای در مناطق مختلف استان موجب پایش دقیق تر و رصد دو چندان خرد لرزه ها می شود.
این کارشناس ارشد شبکه لرزه نگاری گیلان تاکید کرد: ثبت خرد لرزه ها در استان باید به عنوان هشدارجدی مدنظر قرار گرفته و نباید از کنار آن بی تفاوت عبور نماییم.
به گفته وی آمار بیان شده و شرایط زمین ساختاری حاکم، گواه خوبی بر فعال بودن فرآیند کوهزایی و گسلش استان گیلان است که خود می تواند نقش مهمی در ایجاد زمین لرزه داشته باشد.
وی متذکر شد: تمامی دستگاه های اجرایی باید در خصوص وقوع زلزله احساس مسئولیت نمایند و با برنامه ریزی دقیق ترشاهد تلفات کمتری در حوادث مشابه باشیم.
زمین لرزه سه شنبه شب لنگرود با بزرگی ۴٫۸ در شهرهای استان گیلان ،شهرهای غرب استان مازندران و بخش هایی از قزوین حس شده است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان با اشاره به برگزاری جلسه مدیریت بحران در استانداری در پی وقوع زمین لرزه ۴٫۸ ریشتری غروب سه شنبه گفت: ۶۱ پایگاه اورژانس در استان در آماده باش بسر می برند.
حجت شعبانپور اظهار داشت: تاکنون از مصدومیت شش نفر در لنگرود گزارش رسیده که این افراد در حین فرار و یا براثر پرتاب شی خارجی به سر و بدن شان آسیب دیده اند.
وی خاطرنشان کرد : به فرمانداران و تمامی دستگاه های اجرایی آماده باش داده ایم و در صورتی که در یک شهرستان بر اثر زلزله مشکلی بوجود بیاید ، فرمانداران شهرستان های دیگر به عنوان شهرستان معین به کمک آن شهرستان می روند.
مردم گیلان سال ۱۳۶۹ یکی از مهیب ترین زلزله های تاریخ کشور را به قدرت ۷٫۴ ریشتر تجربه کردند . در این زمین لرزه حدود ۳۵ هزار نفر جانشان را از دست دادند و بیش از ۲۰۰ هزار واحد مسکونی تخریب شد و حدود ۵۰۰ هزار نفر بی خانمان شدند.
با توجه به اینکه استان گیلان در طول تاریخ زلزله های مخرب زیادی را تجربه کرده است انجام اقدامات پیشگیرانه ، آموزش چگونگی رفتار در زمان بروز زمین لرزه و ایجاد ساخت و ساز مقاوم، نقش بسزایی در کاهش صدمات ناشی از این بلای طبیعی دارد.
خبرنگار: بابایی
۶۰۳۰انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید