خانه / دسته‌بندی نشده / رئیس انجمن دیابت ایران: بیمه باید هزینه آموزش دیابتی ها را بپردازد

رئیس انجمن دیابت ایران: بیمه باید هزینه آموزش دیابتی ها را بپردازدبه گزارش ایرنا ، دکتر اسدالله رجب روز دوشنبه در همایش ۳۰۰ نفری دیابتی های خراسان رضوی در مشهد گفت : اکنون تنها به درمان توجه می کنیم در حالی که باید از بیمار شدن دیابتی ها جلوگیری کرد لذا نخستین نسخه ای که برای بیمار دیابتی باید داده شود آموزش است و حال آنکه فرهنگ غلط جامعه تنها انتظار تجویز داروی گران و زیاد از سوی پزشک را دارد.
وی با تاکید بر لزوم آموزش برای پیشگیری از عوارض دیابت گفت: باید به دیابتی ها با هدف توانمندی آموزش داد، البته برخی آموزشها به توانمندی منجر نمی شود چرا که به درستی صورت نمی گیرد و در نهایت پزشک مجبور به تجویز دارو
می شود .
دکتر رجب خاطر نشان کرد: یک بیمار دیابتی که انسولین مصرف می کند سالانه هزار و ۷۰۰ بار تزریق انجام می دهد و ۲هزار و ۱۰۰ بار نیز قند خونش را اندازه می گیرد بنابراین باید از این بیماران حمایت شود و بیمه هزینه کنترل های روزانه و مورد نیاز بیمار را به عهده بگیرد.
وی گفت: کنترل دیابت بدون حمایت خود فرد دیابتی امکانپذیر نیست. دیابت نوع یک که در کودکان بروز دارد از همان ابتدا تشخیص و پیگیری و کنترل می شود اما دیابت نوع ۲ به دلیل کنترل نکردن و آموزش در بزرگسالی، موجب آسیب دیدن بیمار از عوارض ناشی از بیماری می شود.
وی دیابتی های خودکنترل را جزو موفق ترین افراد جامعه توصیف و بیان کرد: این افراد به دلیل دقت در مراقبت و کنترل بیماری، به عنوان افرادی دقیق تربیت شده و در کنار کمک به حفظ سلامت خود، به دیگران نیز در جامعه و کشور خدمت می کنند.
دکتر رجب، خواستار حمایت از سمن های حوزه دیابت شد و گفت: سازمانهای مردم نهاد بازوهای وزارت بهداشت هستند و با تشکیل معاونت های اجتماعی در وزارتخانه و دانشگاههای علوم پزشکی اوضاع از نظر مشارکت مردم در برنامه های درمانی کشور بویژه دیابت بهتر شده است.
مدیرعامل انجمن دیابت خراسان رضوی در حاشیه این مراسم به خبرنگار ایرنا گفت: حدود ۸۰ هزار دیابتی در استان شناسایی شده که بر اساس تخمین ها همین میزان افراد دیابتی غیرمطلع از این بیماری در خراسان رضوی زندگی می کنند.
دکتر وحید آذری فر افزود: با توجه به جمعیت بالا و شیوع زندگی ماشینی در مشهد برآورد می شود ۱۲۰ هزار نفر از جمعیت دیابتی های استان ساکن مشهد باشند.
وی میزان تخمینی بیماران دیابتی در کشور را ۶ میلیون نفر عنوان و اظهار کرد: ۱۰ درصد از این افراد مبتلا به دیابت نوع یک و یا دیابت کودکان هستند که به واسطه عوارض مشهودش قابل شناسایی است و ۹۰ درصد باقیمانده نیز دیابت نوع ۲ دارند.
خبرنگار: ناصر اسدزاده هروی ** انتشار دهنده: علی اصغر ایزدی
۳۲۲۱/۵۱۳۲انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید