خانه / دسته‌بندی نشده / دولت از بازار فناوری و بورس ایده ها حمایت می کند

دولت از بازار فناوری و بورس ایده ها حمایت می کندبه گزارش ایرنا، اکبر قنبرپور روز چهارشنبه در جشنواره نوآوری های حوزه سلامت در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان افزود: از سال ۱۳۸۹ با تعامل دستگاه های مربوطه، بازار تخصصی، قانونی و قابل اعتمادی ایجاد شد و از خردادماه سال ۹۳ بازار فنآوری و بورس ایده ها بصورت رسمی فعالیت خود را آغاز کرده است.
وی با بیان اینکه بازار فناوری و بورس ایده ها یک بازار تخصصی، قانونی و قابل اعتماد برای ۲طرف سرمایه گذار و مخترع است اظهار کرد: مزایای این بازار از جمله فروش قطعی، واگذاری موقت به خریدار، مجوز بهره برداری به مدت معین و مجوز برای تعدادی مشخصی از تولیدات است.
رئیس مرکز فن بازار ملی ایران با اشاره به اینکه این بازار اختراعات را ارزیابی فنی می کند گفت: ارزش گذاری، قیمت گذاری و رسیدن به رقم مورد توافق و بازاریابی آن از کارایی بازار دارایی فکری است و در نهایت محصولات بر روی تابلوی این بازار قرار می گیرند و پنج هزار و ۲۵۰ مورد اختراع و آی پی در این بازار موجود است.
قنبرپور افزود: طبق سیاست دولت، مخترعان و نوآوران کشور به سمت تولید کننده، سرمایه گذار و شرکت ها هدایت می شوند و مخترعان برای فعالیت تجاری باید تیمی را تشکیل داده و محصول خود را به عرصه ظهور گذاشته و به جامعه ارائه کنند.
وی با اشاره به قانون تجارت شرکت های دانش بنیان ادامه داد: این شرکت ها باید تفکر هدایت مخترعان و نوآوران به سمت تولید کننده و سرمایه گذار را افزایش دهند.
رئیس مرکز فن بازار ملی ایران گفت: طبق قانون حمایت از شرکت دانش بنیان باید این شرکت را ثبت داده و از مزیت های قانون استفاده کرد و همچنین فرهنگ حاکم بر جامعه نیز مخترع را به سمت تولید کننده سوق دهد.
قنبرپور با اشاره به راههای پیش روی مخترع برای توسعه نوآوری افزود: مخترعان و نوآوران باید خودشان کسب و کار را آغاز کنند و برای کسب تسهیلات به سمت منابع مالی بروند.
وی بیان کرد: مسیر برای توسعه و حمایت از اختراع این است که مخترع باید سرمایه گذار را جذب و قرارداد مشارکت منعقد کند و از منافع آن بهرمند شود و مسیر دیگر نیز باید مخترع، اختراع خود را به صنعت واگذار تا بازار بتواند اختراع را تجاری کند و ضمن انعقاد قرارداد، مخترع نیز منفعت ببرد اما این ۲ مسیر در کشور هموار نیست لذا باید به آن پرداخته شود.
رئیس مرکز فن بازار ملی ایران گفت: زبان مشترک بین صاحب صنعت و مخترع با آگاهی ناکافی صنعت از اهمیت اختراع و بی اعتمادی به مخترعان و نوآوران ایجاد نمی شود و همچنین افشای اطلاعات، ترس و روحیه تیمی موجب اعتماد نکردن مخترع به صنعت می شود.
وی افزود: جشنواره های عرضه نوآوری متفاوتی در کشور برگزار شده است و برای برپایی آنها ابتدا فراخوان به مخترعان داده می شود.
قنبرپور عنوان کرد: در سیزدهمین جشنواره نوآوری در کرمان ۱۴۰ رویداد در حوزه سلامت اعلام آمادگی شده و هشت اختراع انتخاب و عرضه می شود.
وی ادامه داد: در این جشنواره با تعامل بین سرمایه گذار و مخترعان، عرضه و تقاضا به هم متصل می شوند و امروز این جلسه مذاکره بین نوآوران و سرمایه گذاران برگزار می شود.
وی گفت: برپایی نخستین جشنواره نوآوران از سال ۹۳ آغاز شده و از دیماه ۹۴ نیز بصورت رسمی فعالیت می کند و امروز آخرین جشنواره در سال ۹۶ به میزبانی کرمان برگزار شده است.
رئیس مرکز فن بازار ملی ایران افزود: نتایج برپایی این جشنواره تا به امروز ۲۹ معامله بین مخترع و سرمایه گذار در ۱۰ رویداد انجام گرفته است و میانگین ارزش معامله ها در آن به ارزش ۹۰۰ میلیون تومان است و همچنین از ابتدا تاکنون ۲۵۷ میلیارد ریال معاملات انجام شده است که رقم قابل قبولی است لذا باید در سالهای آینده افزایش یابد.
وی اظهار کرد: برپایی جشنواره نوآوران دستاورد خوبی برای دولت است و میهمانان خارجی از وجود چنین بازاری ابراز تعجب می کنند زیرا بازار خوبی در کشور ایجاد شده است که در بسیاری از کشورها وجود ندارد.
قنبرپور گفت: برپایی جشنواره نوآوران با همکاری مخترعان و سرمایه گذاران در کشور اجرایی می شود و شخص واسط نوآوری ارتباط بین طرف ها را تنظیم می کند که منجر به انعقاد قرارداد می شود.
وی افزود: باید زبان مشترک بین سرمایه گذار و مخترعان باید تقویت شود که وظیفه مرکز فن بازار ملی ایران است.
۱۱ جشنواره عرضه نوآوری در تهران، یک جشنواره در کرمانشاه و سیزدهمین آن نیز در کرمان برگزار شده است.
۱۴۰ رویداد به دبیرخانه سیزهمین جشنواره نوآوری ارسال شده و بوسیله داوری هشت مورد جهت ارائه انتخاب شده است.
در این جشنواره ۵۰ نماینده از ۱۲۰ شرکت حضور داشتند و اقدامات اجرایی آن از سال گذشته آغاز شده است.
۳۰۲۹/۷۴۲۰انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید