خانه / دسته‌بندی نشده / دستان پینه بسته و لذت نان حلال

دستان پینه بسته و لذت نان حلالبه گزارش ایرنا، کارگر در لغت به معنای کار کننده و کسی که در کارخانه یا کارگاه کار می‌کند و مزد می‌گیرد و از نظر حقوقی کسی است که به هر عنوان در مقابل دریافت حق ‌السعی اعم از مزد، حقوق، سهم سود و سایر مزایا به درخواست کارفرما کار می‌کند.
اما این تعریف تنها بر روی کاغذ زیباست و حقیقت زندگی کارگران بسیار سخت و دشوارتر از آن است که بتوان با اکتفا به این چند سطر آن را درک کرد.
برخی کارگران در کارخانجات، معادن و صنایع سخت ترین کارها را بر عهده دارند و در ازای کاری که می کنند حقوق قابل توجهی نمی گیرند، بسیاری از کارگران نیز که تحت نظر شرکت های مختلف کار می کنند حقوق منظم و مشخصی ندارند و هر چند ماه حقوق دریافت می کنند، یکی از مثال های بارز این نوع بی مهری به کارگران را می توان در اخباری که هر از گاهی از طریق رسانه ها درباره عدم دریافت چندین ماهه حقوق کارگران شهرداری شنیده می شود مشاهده کرد.
اما کارگرانی نیز هستند که در هیچ شرکت و سازمان و مجموعه ای مشغول بکار نیستند و به عبارتی کارگر ساده ‘سرِ میدان’ هستند و برای کار در روزهای سرد و گرم، آفتابی و ابری و همه ایام سال برای پیدا کردن کار با تیشه، کلنگ یا بیل و سایر ابزار خود در انتظار صاحب کاری هستند تا به ازای یک روز کار دستمزدی دریافت کرده و برکت سفره خانواده خود قرار دهند.
کارگرانی که برای انجام هر کاری که پیشنهاد شود آمادگی دارند زیرا اگر یک روز کار نکنند درآمدی ندارند، این کارگران افرادی هستند که کمترین حق و حقوق را دارند و اگر در هنگام کار اتفاقی برای آنان بیفتد هیچ نهاد و فردی مسئولیتی در قبال آنها ندارد، این کارگران افرادی هستند که به تنهایی یخچالهایی تا ۲۰۰ کیلو را بر پشت خود نهاده و چندین طبقه بالا می برند.
عباس گلوی یکی از کارگران زحمتکش زاهدانی به خبرنگار ایرنا گفت: هر روز ساعت پنج صبح برای پیدا کردن کار به فلکه کارگر می روم.
وی ادامه داد: هر کاری که پیشنهاد شود انجام می دهم و برایم فرقی نمی کند چقدر سخت باشد.
وی افزود: معمولا مزد روزانه کارگرها در این منطقه ۴۰۰ هزار ریال است اما افراد قبل از بکارگیری کارگران قیمت های پایینتری می گویند و ما مجبوریم برای اینکه بیکار نباشیم قبول کنیم.
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه تحت نظر هیچ سازمان و شرکتی نیستم از پوشش بیمه ای نیز محرومیم البته می توانم بصورت شخصی خودم را بیمه کنم ولی در آمد ناچیز است و اندک.
وی خاطرنشان کرد: ۲ فرزند دارم و هزینه زندگی و تحصیل خانواده ام را از راه کارگری تامین می کنم.
یکی از کارگران شهرداری نیز به خبرنگار ایرنا گفت: من و همکارانم را همه به عنوان رفتگر شهرداری می شناسند و هر روز ساعت ۴ صبح کار ما آغاز می شود.
وی که از ذکر نامش خودداری کرد ادامه داد: در هوای سرد و گرم فرقی نمی کند، باید یک رفتگر شهرداری به وظیفه خود عمل کند وگرنه کارفرما حتی برای کمی بی نظمی او را از کار اخراج می کند.
وی بیان کرد: حقوق های ما معمولا سر وقت واریز نمی شود و گاهی تا پنج ماه بدون هیچ حقوقی سر کار می آییم.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان به خبرنگار ایرنا گفت: ۱۹۳ هزار کارگر در این استان بیمه شده اصلی تامین اجتماعی هستند که با افراد تحت تکفل این آمار به ۷۰۰ هزار نفر می رسد.
مهرداد جهاندیده اظهار داشت: بیش از ۲۴۰ هزار نفر جمعیت کارگری سیستان و بلوچستان را تشکیل می دهند که در بخش های صنعت، کشاورزی و خدمات مشغول فعالیت هستند.
وی بیشترین فراوانی حوادث ناشی از کار را مربوط به فعالیت های ساختمانی ذکر کرد و گفت: با توجه به اقدامات انجام شده در خصوص همگرایی و هم افزایی با سازمان نظام مهندسی، حوادث ناشی از کار در حوزه ساختمانی استان سال ۹۶ در مقایسه با سال قبل آن ۳۵ درصد کاهش یافته است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان با تبریک هفته کار و کارگر (پنجم تا ۱۱ اردیبهشت) گفت: بیش از ۱۲۰ ویژه برنامه به مناسبت این هفته در سطح استان در حال اجراست.
جهاندیده افزود: ادای احترام به مقام شامخ شهدا، دیدار اقشار مختلف کارگران و نمایندگان کارگری با نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان، اهدای خون، برپایی ایستگاه صلواتی و حضور کارگران در میعادگاه های نماز جمعه از جمله برنامه های هفته کار و کارگر در استان است.
وی تصریح کرد: همچنین پیاده روی خانوادگی کارگران، اجرای جشنواره های ورزشی، ویزیت رایگان کارگران و خانواده آنان، برگزاری همایش ایمنی و بهداشت حرفه ای، مشاوره رایگان ترک اعتیاد، عیادت از بیماران صعب العلاج کارگر و برگزاری جشن بزرگ کارگری از دیگر برنامه های این هفته محسوب می شود.
کارگران جامعه ای درد کشیده و رنجور اما با وفا و صبور هستند و از دامن این افراد فرزندان صالحی به بار می آیند که روزی سکان دار حق و حقیقت در جامعه می شوند و تمام این موارد به دلیل نان حلال موجود در سفره آنان است.
۷۳۱۱ **۶۰۸۱انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید