خانه / دسته‌بندی نشده / در مرز ده سانتیمتری تنها روبوسی را کنار گذاشته‌اند

در مرز ده سانتیمتری تنها روبوسی را کنار گذاشته‌اند

اما چه دلشان بخواهد و چه نخواهد؛ چه نظام دولت الکترونیک و اینترنتی شدن بیشتر کسب و کارها در واقعیت و عمل راه بیفند یا نیفتد، چه عزادارای ها و عروسی ها برپا بماند و یا نماند، کرونا تا سالها بیخ گوش ما می ماند و تا واکسنش نیاید، یک راه برای ادامه زندگی و بقا پیش روی ایرانی ها وجود ندارد.

در عین سادگی رعایت توصیه های بهداشتی سخت است اما چاره ای جز فاصله گذاری اجتماعی، ماسک زدن و شست و شوی مرتب دست برای قطع زنجیره انتقال کرونا  وجود ندارد چرا که راهکار مشخصی ندارد؛ نه واکسن دارد و نه درمان درست حسابی ، بیشتر از آنکه به بیماری شبیه باشد به یک بلای خانمانسوز آخرالزمانی شبیه است.

سرو کله‌اش اولین بار از ووهان چین پیدا شد، متخصصان، در وادی شک و تردید قدم می‌زدند و اینکه شاید این ویروس که حالا به کووید ۱۹ شناخته شده هم شاید به مانند مرس و ابولا بعد از چند ماه خود به خود محو شود و از بین برود، اما نه تنها از بین نرفته است، بلکه از شواهد  چنین بر می‌آید کرونا آمده است تا با ما بماند.

تا اینجای کار، کرونا در انجام ماموریت‌اش موفق تر از ما بوده است و ما ناچار به عقب نشینی در مقابل این ویروس  نهیب بوده‌ایم اما انچه مشخص است سه راه ساده یعنی شست و شوی مرتب دست و صورت، زدن ماسک و فاصله گذاری اجتماعی را برای نه غلبه کامل بلکه قطع چرخه این ویروس توصیه می‌کنند.

“اگر پیش تر باور عمومی براین بود که دوری دوست می‌آورد، اما این روزها اعتقاد بر این است دوری سلامتی خواهد آورد اما واقعا در زندگی بشدت در هم تنیده امروزی چگونه می توان در خانه ماند و پیگیر کارها نشد.”

شهروندی در ادامه به خبرنگار ایسنا گفته، ماسک می زند و بهداشت فردی را هم خود و هم در خانواده رعایت می کنند اما رعایت کردن فاصله گذاری اجتماعی سخت است. او رعایت می کند اما هستند کسانی که بی توجه به این توصیه ها در صف خرید نان و حتی ادارات دولتی تنه به تنه آدم می چسبند و اگر اعتراضی هم بشود بعضی ها ناراحت می شوند و حتی ممکن است کار به زد و خورد هم بکشد.

رعایت فاصله گذاری به باور خیلی  از شهروندان اگرچه راهکار مفیدی می تواند باشد اما رعایت کردن آن به دلیل نبود برخی زیرساخت های فرهنگی و نرم افزاری مشکل است.

در یکی از ادارات که برای حفاظت از کارمندان از آلوده شدن به کرونا فاصله بین کارمندان و ارباب رجوع ها توسط  کاور پلاستیکی فاصله گذاری شده است مردم پشت سر هم بدون رعایت فاصله گذاری اجتماعی اصطلاحا از سر و کول هم بالا می روند تا هرچه سریعتر کار خود را راه بیندازند.

یکی از ارباب رجوع ها با اشاره به وضعیت موجود می گوید: “انتظار می رفت حداقل کارها بصورت هوشمند و الکترونیک می شد و شاهد چنین وضعیتی نبودیم . هیچ تضمینی وجود ندارد که در بین این ارباب رجوع ها بیمار یا ناقل ویروس نباشد.”

در میانه صحبت ها با این ارباب رجوع ،  شهروندی که نظاره گر گفت و گوی ماست  با رعایت فاصله،  به جمع دونفری ما اضافه می شود و از نگرانی های خود می گوید:” نگرانی و اضطراب ناشی از آلوده شدن به کرونا الان آزار دهنده تر از خود بیماری است. حالا شاید بشود در بیرون ماسک زد و فاصله‌ها را تا حدودی رعایت کرد اما در منزل چگونه می شود اینچنین رفتار کرد. در وسایل نقلیه عمومی هم وضعیت بهتر از ادارات و مراکزی که خدمات عمومی می دهند نیست .”

از یک سو لزوم رعایت فاصله گذاری اجتماعی و الزام صاحبان این نوع وسایط نقلیه به اجرای آن باعث افت شدید درآمد روزانه آنها شده است و از دیگر سو عدم رعایت آن می تواند به شیوع هرچه بیشتر آن بینجامد.

 رانندگان هم از وضعیت پیش آمده گله مند  هستند اما ناگزیر هستند و به قول خودشان چاره ای ندارند.

 اما واقعا چرا فاصله گذاری اجتماعی تا ابن اندازه برای سلامتی مان حیاتی شده و چطور به قطع چرخه انتقال کرونا کمک می کند و کارساز است؟

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در تعریف دقیق فاصله گذاری اجتماعی گفت: فاصله گذاری اجتماعی مقررات ویژه ای است که تعیین می کند علاوه بر رعایت اصول بهداشتی متداول، باید موارد خاصی برای کاهش مواجهه متناسب با سطح اضطرار و درجه اهمیت فعالیت اقتصادی و صنایع در نظر گرفته شود.

وی ادامه داد: به عبارتی فاصله گذاری اجتماعی رعایت یک سری دستورالعمل های ویژه بهداشتی در سطح جامعه شامل ادارات، مراکز خدمات عمومی، حمل و نقل، بنگاه های اقتصادی، مراکز صنعتی و نیمه صنعتی و کارگاهی و فضاهای کسب و کار است به نحوی که ضمن ممانعت از توقف چرخه خدماتی و اقتصادی جامعه،  مواجهه عمومی با ویروس را نیز کاهش داده و بروز موارد جدید بیماری را نیز به حداقل برساند.

دکتر نخستین با اشاره به دغدغه های شهروندان که بعضا نگران چگونگی رعایت فاصله گذاری اجتماعی در منازل خود هستند، گفت: فاصله گذاری اجتماعی شامل محیط منازل نبوده و برای این منظور تدوین شده که تماس افراد به دلیل عدم اطلاع از وضعیت سلامتی یکدیگر و امکان انتقال ویروس بین افراد سالم و افراد ناقل فاقد علامت(ناقل سالم) به حداقل برسد.

آنچه باید در منازل برای جلوگیری از انتقال کرونا انجام شود

وی ادامه داد: آنچه در منازل مهم است شامل مواردی نظیر کاهش تردد خارج منزل و رعایت شعار در خانه بمانیم، استفاده از ماسک و ضدعفونی کننده دست، شستشوی مرتب دست با آب و صابون، انجام خرید های عمده و کاهش دفعات خرید، گندزدایی اقلام خریداری شده قبل از مصرف تا حد ممکن، اجرای تمهیدات لازم جهت انجام تهویه طبیعی و موارد مشابه است که در صورت رعایت تأثیر بسزایی در کنترل بیماری کووید-۱۹ دارد. ضمناً لازم است افراد بیمار بدون علامت یا دارای علائم خفیف در قرنطینه خانگی قرار گیرند.

هاشمی، رییس کمسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر اردبیل با قبول دغدغه ها و دل نگرانی های شهروندان و خصوصا رانندگان وسایل نقلیه عمومی اضافه کرد : در شرایط فعلی چاره ای جز رعایت دستورالعمل ها و پروتکل های بهداشتی صادره از سوی ستاد مبارزه با کرونا نداریم . همه ما شرایط این روزهای رانندگان را درک می کنیم اما متاسفانه نتوانسته ایم کمک زیادی در جهت رفع مشکلات آنها بکنیم و کمک ها همان وامی بود که از سوی وزارت کشور به رانندگان پرداخت می شود.

وی با ابراز تاسف بر اینکه متاسفانه زیر ساخت پرداخت های الکترونیکی در ناوگان تاکسیرانی اردبیل مقدور نیست، ادامه داد:  تخفیف در پرداخت های الکترونیکی اتوبوس های خط واحد شهری در جهت حذف پول کاغذی برای جلوگیری از شیوع بیماری از مصوبات شورا و کمسیون مربوطه است.

دولت الکترونیک، نشستن چند کارمند پشت رایانه و نگاه کردن به آن نیست

رییس شورای عالی استان،  نبود زیر ساخت ها را در جهت ارایه خدمات الکترونیکی به شهروندان بدون حضور فیزیکی را یک ضرورت دانسته و ادامه می دهد: دولت الکترونیک، نشستن چند کارمند پشت رایانه و نگاه کردن به آن نیست.

وی ادامه داد: با اجرای نظام مند دولت الکترونیک ارباب رجوع نیازی به حضور فیزیکی به ادارات ندارد و بتواند از داخل منزل خود کارهای اداری را انجام و جواب دریافت کند که این کار نه بخاطر وجود  کرونا بلکه به خاطر حفظ فاصله گذاری اجتماعی، احترام به شهروندان، کاهش آلایندگی های زیست محیطی و کاهش ترافیک اهمیت دارد و الان هم با یک بیماری غافلگیر کننده ای مانند کرونا مواجه شده ایم و هیچ تضمینی هم وجود ندارد که در آینده دوباره شاهد یک بیماری اینچنینی نباشیم . پس ضرورت دارد دولت و ما مسؤلین دستگاه ها به این سمت حرکت کنیم .

 سبک زندگی و فراغت های معنوی ایرانی ها سرشار از فاصله شکنی و حریم شکنی است

 محمد زینالی، جامعه شناس نیز درباره چگونگی رعایت فاصله گذاری اجتماعی و سخت بودن رعایت این دستور العمل از سوی مردم به دلیل بافت فرهنگی و سنتی ایرانیان اشاره کرده و می گوید: فاصله گذاری فیزیکی، یکی از هنجارهای جوامعی است که به بهداشت به مثابه ی امری انسانی و نه دارویی نگاه می کنند، در ایران این امر رعایت نمی شود، چرا که سبک زندگی و فراغت های معنوی ما سرشار از فاصله شکنی و حریم شکنی است؛ در ایام شادی و عزا تشکیل مراسم هایی می دهیم که به مرز ده سانتیمتری همدیگر می رسیم و در مترو و خیابان ها به هم تنه می زنیم و خیلی از مردم شوخی های ناهنجاری با هم می کنند که فاصله ی انسانی به صفر می رسد.

به گفته وی نخست لازم است که به این موضوعات بیندیشیم سپس آن را عملی کنیم. عدم رعایت این سبک فاصله گذاری که پزشکی به اشتباه آن را فاصله گذاری اجتماعی نامیده است، در زندگی اجتماعی ما نفی شده است و ارتباطات مردم در بازارها، نظامات دینی، دوستی و خویشاوندی به صورت جماعتی است و نه جامعه ای.

وی یادآور شد: در نظام جماعتی غلیان جمعی و خروش عاطفی یک ارزش و قداست است، اما در نظام جامعه ای، حریم شخصی وجود دارد و رعایت آن نه قداست که قاعده ی بهداشتی و اخلاقی است، پس برای رعایت فاصله گذاری تنها دستورات پزشکی کافی نیست و نیاز به بازاندیشی اساسی داریم.

به گزارش ایسنا با همه کم و کاستی هایی که در مواجه با بیماری غیر منتظره ای بنام کرونا مواجه شده ایم ، باور عمومی برای غلبه بر این بیماری، رعایت پروتکل های بهداشتی است که از سوی کارشناسان بهداشتی توصیه می شود و شهروندان علیرغم گله مندی ها، در دوراهی مواجه با کرونا و یا رعایت فاصله گذاری اجتماعی ، گزینه دوم که کم هزینه ترین و آسان ترین راه مقابله با تکثیر و انتقال ویروس کووید۱۹ هست را انتخاب می کنند و این امر را می توان  در معابر و مراکز عمومی دید هرچند با نواقصی همراه باشد اما موج استقبال مردم از دستورات بهداشتی  و درک شرایط از وضعیت  کنونی روز به روز در حال افزایش است.

گزارش از: عقیل صدیق/ سمیه درازی

انتهای پیام

درباره admin

مشاهده بیشتر

روستای کپرنشین «بارگدان»

۲۷ فروردین ۱۴۰۰ / ۱۴:۳۳ پاسداشت، نکوداشت، حفظ و نگهداری آداب و رسوم، پوشش، فرهنگ، …

پاسخی بگذارید