خانه / دسته‌بندی نشده / دانشگاه های اقتصادمحور، مشکل اشتغال را حل می کنند

دانشگاه های اقتصادمحور، مشکل اشتغال را حل می کنندبه گزارش ایرنا حسن حسینی پنجشنبه شب در نشست تخصصی فعالان اقتصادی و دانشگاهی با رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با موضوع ‘تاثیر چالش های فضای کسب و کار در حوزه صنعت و دانشگاه’ اظهار کرد: با توجه به مشکلاتی که طی چند سال اخیر در حوزه اقتصادی کشور به وجود آمده، همه انتظار دارند که بخش صنعت مشکل اشتغال کشور را حل کند که با توجه به مشکلات پیش روی صنعت، اشتغالزایی کار دشواری است.
حسینی اظهار کرد: دولت بزرگترین بدهکار بخش خصوصی و نظام بانکی است زیرا ۸۰ درصد از بودجه دولت، جاری است، از سوی دیگر دولتها مشکلات زیادی را برای بخش صنعت به وجود آوردند اما حاضر نیستند مسئولیت این مشکلات را بپذیرند.
وی بیان کرد: نظام بانکی، نظام امور مالیاتی و نظام بیمه تامین اجتماعی از یک سو، نرخ بالای سود تسهیلات و مالیات بر ارزش افزوده از سوی دیگر قیمت تمام شده تولید را افزایش داده و کالای تولید داخل قادر به رقابت با کالاهای مشابه خارجی در بازار نیست.
وی افزود: هیچگاه بین صنعت و دانشگاه ارتباطی مطلوبی به وجود نیامده است، نه بخش صنعت دانشگاه را شناخته و نه دانشگاه بخش صنعت را شناخته است، در حالی که کلینیک درمانی بخش صنعت در هنگام بروز مشکل، دانشگاه ها هستند.
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی اظهار کرد: نزدیک به ۶ هزار واحد صنعتی با میانگین اشتغال ۳۲ نفر در خراسان رضوی با سرمایه گذاری ۹۵ درصدی بخش خصوصی و پنج درصدی بخش دولت فعالیت دارند، همچنین ۵۵۰ معدن و ۵۵ محدوده معدنی در استان وجود دارد که جزو مزیت های اقتصادی این منطقه به شمار می رود.
حسینی افزود: پارسال صادرات کالا در خراسان رضوی بدون احتساب صادرات خدمات فنی و مهندسی به مرز ۲ میلیارد دلار رسید که نسبت به سال ۹۵ حدود ۱۵ درصد افزایش داشت و با توجه به ظرفیت های صنعتی و معدنی این استان، این میزان صادرات کالا بسیار ناچیز است.
وی دیوان سالاری و بوروکراسی اداری را از چالش های عمده بخش صادرات کالا در کشور برشمرد و گفت: برای رونق صادرات و حمایت از کالای ایرانی باید مقررات زدایی شده و چالش های این بخش رفع شود.
۷۴۸۹/۵۱۳۲انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید