خانه / دسته‌بندی نشده / خطر بی خانمانی تنها موزه کارتون آسیا در تبریز

خطر بی خانمانی تنها موزه کارتون آسیا در تبریزبه گزارش ایرنا، موزه کارتون تبریز تنها موزه این هنر در کشور محسوب می شود که به عنوان یکی از مقصدهای اصلی گردشگران ورودی تبریز ۲۰۱۸ هدف گذاری شده است.
موزهٔ کارتون تبریز در اسفند ۱۳۸۵ خورشیدی در بخش غربی ‘خانهٔ هنر’ این شهر تأسیس شده‌است؛ ساختمان محل استقرار موزه کارتون تبریز نیز تاریخی بوده و قدمت آن به ۸۰ سال قبل می رسد.
موزه کارتون تبریز وابسته به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی است، اما بودجه سالانه ندارد و از محل در آمدهای انجمن کارتونیست های تبریز و حمایت‌های دولتی اداره می‌شود.
موزه کارتون تبریز دارای دو گالری نمایش با ۶۰ اثر از آثار اصل بزرگترین کارتونیست های جهان، یک کتابخانه تخصصی و کلاس و امور اداری است . این موزه محل استقرار انجمن کارتونیست های تبریز که جشنواره‌های متعدد بین‌المللی از جمله ۱۲ دوره جشنواره تبریز، ۶ دوره جشنواره شهروندی تبریز، یک جشنواره پایداری و چندین دوره جشنواره کشوری را برگزار کرده ‌است.
موزه کارتون تبریز همچنین در سال ۱۳۹۰ میزبان دومین نشست روسای موزه‌های کارتون جهان بود که نمایندگانی از ایتالیا، فرانسه، ترکیه، آذربایجان، سوریه و بلژیک در آن حضور یافتند.
استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه تبریز شهر اولین‌ها در حوزه فرهنگ است، اظهار داشت : داشتن آرشیو کامل نشریات تخصصی کارتون به همراه تنها کتابخانه ی تخصصی کارتون کشور و نگهداری ۲۰هزار اثر از جمله امتیازات برجسته موزه تخصصی کارتون تبریز است.
مجید خدابخش اضافه کرد : یکی از اهداف و مقاصد اصلی گردشگران خارجی در سفر به شهر تبریز، موزه‌های این کهن شهر است و موزه کارتون در این راستا باید به خوبی تجهیز، به روزسازی و معرفی شود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی نیز در گفت و گو با ایرنا با اشاره به حمایت این اداره کل از انجمن و موزه کاریکاتور تبریز افزود: توسعه و گسترش موزه از جمله برنامه های ‘تبریز ۲۰۱۸’ است که پنج میلیارد ریال اعتبار برای آن در سال جاری اختصاص یافته است.
محمد محمدپور اضافه کرد: در صورت تامین این اعتبار، موزه کاریکاتور تبریز به طور کامل تجهیز و بهسازی می شود.
وی به شکایت شهرداری تبریز برای تملک ساختمان محل استقرار موزه کارتون اشاره کرد و گفت : شهرداری پیگیر شکایت خود از مجرای دادگستری است، در حالی که بر اساس قوانین موضوعه، این شکایت باید در هیات حل اختلاف استانداری بررسی و حل و فصل شود و ما از این کانال اقدام کرده ایم.
موسس موزه کارتون تبریز نیز در گفت و گو با ایرنا می گوید: این موزه در سال ۱۳۸۵ با همکاری و حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد آذربایجان شرقی تاسیس شد.
رحیم بقال اصغری اضافه کرد: در این موزه ۲۰ هزار اثر اصلی هنرمندان کارتون از بیش از ۱۰۰ کشور جهان نگهداری می شود.
وی یادآوری کرد : موزه کارتون تبریز از نظر وسعت بعد از موزه «گابرو»ی بلغارستان دومین موزه وسیع جهان است، اما اگر فقط بخش کارتون این دو موزه مقایسه شود و بخش طنز موزه گابرو در نظر گرفته نشود، موزه تبریز وسیع ترین در جهان است.
این داور بین المللی کارتون ادامه می دهد: همه موزه های کارتون موجود در جهان شخصی می باشند و در این میان تنها موزه کارتون تبریز شخصی نیست.
وی اظهار داشت : این موزه دارای کتابخانه تخصصی است که در آن آلبوم مسابقات جهانی، آرشیو نشریات و کاریکاتور نگهداری می شود و همچنین محلی برای برگزاری کارگاه های آموزشی است.
بقال اصغری گفت : موزه کارتون تبریز اکنون نیازمند طبقه بندی آثار است و فایل های فلزی جوابگوی تعداد پرشمار و نفیس آثار موجود در آن نیست.
وی تاکید کرد : تنها موزه کارتون آسیا و پنجمین موزه کارتون جهان نیازمند معرفی از سوی نهادهای مسوول و رسانه هاست.
این داور بین المللی رشته های هنری اضافه می کند: موزه کاریکاتور تبریز به عنوان دفتر مرکزی فدراسیون جهانی کاریکاتور در ایران و انجمن کارتونیست های تبریز، محل برگزاری نمایشگاه ها، جشنواره ها و کارگاه های تخصصی هنرمندان این رشته نیز است و در بین هنرمندان جهان مرکزی شناخته شده می باشد.
مدیرکل روابط عمومی شهرداری تبریز نیز در پاسخ به خبرنگار ایرنا مبنی بر شکایت شهرداری به دستگاه قضایی برای تملک محل استقرار موزه کارتون تبریز افزود: مالکیت این بنا از نظر حقوقی متعلق به شهرداری است و ما قصدا داریم آن را مدیریت کنیم.
سعید حاجی زاده ادامه داد : البته ساختمان موزه کاریکاتور در صورت تملک توسط شهرداری نیز در چارچوب فضای فرهنگی باقی خواهد ماند و کاربری آن تغییر نخواهد کرد.
دارنده مقام های بین المللی مسابقات کارتون نیز در خصوص اهمیت موزه کارتون تبریز به ایرنا می گوید: موزه کارتون تبریز، قلب تپنده هنر کارتون و کاریکاتور منطقه است.
عاطفه یاریان اضافه کرد : موزه کارتون تبریز گنجینه ای نفیس از آثار اصلی بزرگترین کارتونیست های جهان است.
وی ادامه می دهد: موزه کارتون تبریز میعادگاهی برای دیدار پیشکسوتان این عرصه با کارتونیست‌های جوان و عرصه‌ای برای رشد و بالندگی این هنر زیبا و تبادل تجربیات کارتونیست‌ها است.
یاریان بیان کرد : اکثر کارتونیست‌های جهان از طریق تارنمای ‘تبریز کارتون’ که در ردیف به روزترین پایگاه‌های خبری کارتون و کاریکاتور در سطح دنیا می‌باشد، پیگیر رویدادها و اخبار آن هستند.
وی تاکید کرد : ضروری است چنین داشته‌های ارزشمندی را که زحمات فراوانی برای تاسیس و سرپا ماندن آن انجام شده است، قدر بدانیم و در حفظ آن برای آیندگان بکوشیم.
۶۱۲۰/۵۱۸انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید