خانه / دسته‌بندی نشده / خارج کردن بازار برنج مازندران از رکود کلید خورد

خارج کردن بازار برنج مازندران از رکود کلید خوردطرح خرید توافقی برنج ارقام شیرودی ، ندا و نعمت دومین طرح دولت دبیر و امید به منظور ساماندهی بازار برنج و کمک به برنجکاران مازندرانی است که به اجرا گذاشته می شود.
پیش از این دولت یازدهم با ممنوع کردن ورود برنج خارجی در زمان برداشت برنج داخلی گام نخست را برای کمک به شالیکاران و کوتاه کردن دست دلالان از سال ۹۵ به اجرا گذاشته بود که نتیجه آن جلوگیری از نوسان قیمت در زمان برداشت شالی و عرضه برنج ارقام محلی به بازار بوده است .
در حالی که برنجکاران مازندرانی تا پیش از سال ۹۵ به خاطر ورود انبوه برنج های خارجی با کاهش قیمت برنج داخلی در بازار مواجه می شدند ، در دو سال گذشته بازار برنج ثبات نسبی را پشت سر گذاشت و برنده اصلی در این میان کشاورزان شالیکار بودند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران امروز به خبرنگار ایرنا گفت که برنج پرمحصول رقم شیرودی بر اساس ۸ درصد شکستگی از قرار هر کیلو گرم ۵۴ هزار و ۵۰۰ ریال ،و برنج ارقام ندا و نعمت هر کیلو گرم ۴۸ هزار و ۵۰۰ ریال از کشاورزان مازندرانی خریداری می شود.
دلاور حیدر پور افزود : برای جلوگیری از رکود بازار و نگرانی کشاورزان از عدم خرید برنج، با پیگیری‌های پی در پی و با دستور وزیر جهاد کشاورزی، خرید توافقی ارقام پرمحصول از امروز در ۲ مرکز خرید شرکت بازرگانی دولتی آغاز شده است .
وی با بیان اینکه بازار انواع برنج در مازندران در نبود طرح خرید توافقی با قیمت مشخص در ماههای اخیر راکد بوده است ، گفت که به همین خاطر هم قیمت برنج ارقام پر محصول در ماه جاری نسبت به ماه گذشته کاهش چشم گیری داشته است .
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران در عین حال وضعیت قیمت برنج ارقام محلی نظیر طارم را مطلوب و رضایتبخش توصیف کرد و اظهار داشت : هر چند ۷۰ درصد از برنج های موجود در انبارهای استان را طارم صدری و هاشمی تشکیل می دهد و قیمت آن نیز نسبت به یک ماهه گذشته در هر کیلو گرم تا ۱۰ هزار ریال کاهش یافت ، اما این قیمت هم برای کشاورزان راضی کننده است.
وی توضیح داد : سیاست های دولت تدبیر و امید در ممنوعیت واردات برنج خارجی به بازار همزمان با برداشت و منطقی و واقعی کردن مقدار مورد نیاز برنج برای واردات و حمایت ویژه از برنجکاری در ۲ استان مازندران و گیلان سبب شد تا شالیکاران استان های شمالی در دو سال گذشته از وضعیت بازار برنج راضی باشند.
حیدر پور تاکید کرد : امسال با احتساب مجموع کشت اول و دوم در شالیزراهای مازندران ، بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن شلتوک در استان تولید شد که حدود هشت درصد بیشتر از سال قبل بوده است.
بیشترین رقم های کشت شده برنج در استان مازندران ، رقم های کیفی طارم محلی و طارم هاشمی است که افزون بر۷۰ درصد محصول برنج استان را شامل می شود.
به گزارش خبرنگار ایرنا ، هر چند در حال حاضر عمده برنج های آماده فروش در اختیار صاحبان شالیکوبی ها و تاجران است ، اما هم اکنون هر کیلوگرم برنج طارم محلی به قیمت ۹۰ تا ۹۸ هزار ریال بسته به مرغوبیت و درصد شکستگی به صورت عمده عرضه می شود که این قیمت نسبت به یک ماه پیش حدود هشت تا ۱۰ هزار ریال کمتر است.
کشاورزان مازندران به همراه کشاورزان استان گیلان ۸۰ درصد برنج تولیدی کشور را تامین می کنند که از این میزان ۴۲ درصد مربوط به مازندران است .
ارقام طارم محلی ، صدری ، هاشمی و دم سیاه به عنوان رقم های کم محصول کیفی زبانزد مردم کشور است و استقبال برای تولید و خرید این ارقام همواره وجود دارد.
روند کشت برنج در مازندران از اواسط اسفند هر سال با خیساندن بذر و خزانه گیری آغاز می شود و با انجام نشاء از اواسط فروردین ، از نیمه دوم تیرماه به مرحله برداشت می رسد.
خبرنگار : سید رضا هاشمی کروئی ** انتشار دهنده : حسن فلاحتی
۶۹۹۰/۱۶۵۴انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید