خانه / دسته‌بندی نشده / حق شناس:۶۰ هزارمیلیاردتومان دارایی های تهران چوب حراج زده شد

حق شناس:۶۰ هزارمیلیاردتومان دارایی های تهران چوب حراج زده شدبه گزارش ایرنا، محمدجواد حق شناس روز یکشنبه در جلسه شصت و ششم شورای اسلامی شهر تهران و در نطق پیش از دستور خود افزود: اکنون نه ظرفیتی برای استفاده از دارایی های این چنینی باقی مانده و نه فرصتی برای حراج بیشتر.
وی با اشاره به انتخاب شهردار تهران گفت: این انتخاب در مدت زمانی کوتاه و با کسب آرای قاطع اعضای شورا، در فضایی رقابتی اما سالم، با پویاییِ درونی و استقلال تصمیم گیری، گرچه نشان از وفای به عهد با مردم داشت، اما گام آغازین ما برای استقرار نظام مدیریت مطلوب شهری در پایتخت است.
به گفته حق شناس،امروز شورا به نمایندگی بیش از ۹ میلیون شهروند تهرانی، در جایگاه نظارت بر عملکرد شهرداری تهران، چشم بینای مردم است و از شهردار تهران انتظار دارد نظام پاسخگویی میان دستگاه مجری و ناظر در مدیریت شهری را به شایستگی به اجرا گذاشته و مجموعه مدیران و همکاران شهرداری تهران این ضرورت جدی در امر مدیریت شهری را سر لوحه کار خود قرار دهد.
وی افزود: توسعه‌ پایتخت، امروز بیش از هر چیز نیازمند تغییر نگاه به معنا و مفهوم دارایی و سرمایه است و مادامی که مسئولین و سکانداران مدیریت شهری، توسعه‌ شهر را به بهره برداری از دارایی های ملموسی چون زمین و فضای شهری پیوند بزنیم، حاصلی بیش از آنچه در ۱۲ سال اخیر عاید مردم تهران شده، به دست نخواهد آمد.
رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران، گفت: ایران و در پیشانی آن تهران، دارای گنجینه ای از دارایی های معنوی و ناملموس است که متأسفانه در سالیان اخیر و با حاکمیت بی تدبیری بر نظام تصمیم گیری شهری در پایتخت، شناخت و بهره برداری از این میراث تجدید ناپذیر شهری به حاشیه رانده شده است.
وی ادامه داد: توسعه‌ پایدار در دنیای امروز، حاصلِ چگونگیِ تبدیل دارایی های ناملموس به سرمایه های ناملموس، و تبدیل سرمایه ها به ثروت است. باید پذیرفت که فرآیند تولید ارزش افزوده در شهرهای پیچیده‌ امروزی، آن چیزی نیست که ما اکنون در تهران پیاده می کنیم.
حق شناس تاکید کرد: هم افزایی های موجود در مناسبات و تعاملات شهری به گونه ای است که امروز کم بهره ترین شهرها از تاریخ و تمدن نیز توانسته اند از این بستر، ارزش افزوده‌ پایدار ایجاد کنند، و جای بسی تأسف که تهران غنی از تاریخ و فرهنگ، تا کنون بهره ای کافی از این نوع نگاه به نظام مدیریت شهری نبرده است.
وی با بیان اینکه مجموعه‌ شورا و شهرداری تهران، سازمانی عمومی و غیر دولتی اند و عملِ آن ها صرفا معطوف به مدیریت هزینه نیست، گفت: آنچه در این بین نهاد مدیریت شهری را از دیگر سازمان های بخش عمومی متمایز می کند، عمل معطوف به مدیریت درآمد و آثار و پیامدهای آن بر کیفیت زیست شهروندان است.
وی با اشاره به اینکه جایگاه فرهنگ در شهر مغفول مانده است، گفت: جای بسی تأسف است که به واسطه‌ صرف هزینه های هنگفت و ناهم راستا با وظایف ذاتی شهرداری ها در دوران مدیریتی گذشته، ده ها میلیارد تومان از ثروت مردم تهران صرف اموری شد که اکنون وقتی از بودجه فرهنگی شهرداری تهران سخن به میان می آید، نه فقط افکار عمومی بلکه اذهان برخی از اعضای شورا نیز به سمت کلیشه هایی چون کمک های بی حساب و کتاب به مداحان کشیده می شود.
حق شناس افزود: گرچه خسارات ناشی از مدیریت ناصحیح منابع در دوره گذشته قابل انکار نیست، اما کلیشه ساختن از اشتباهات گذشته و جفای به فرهنگ به واسطه‌ تکرار این کلیشه ها، نه در شان مدیریت شهری و نه پاسخی مناسب به اعتماد مردمی است که با رأی خود، ایجاد تغییرات اساسی در نحوه‌ مدیریت و نظام تصمیم گیری پایتخت را مطالبه کردند.
به گفته حق شناس، فرهنگ را جزیره ای جدا افتاده و یتیم می دانیم، تلقی درستی از مفهوم فرهنگ نداریم و این مسئله، اُم المصائب توسعه‌ شهری در پایتخت است.
وی با بیان اینکه مطلوب ترین بستر برای بازیابی جایگاه و بازتعریف مفهوم فرهنگ در ادبیات توسعه شهریِ پایتخت، برنامه‌ پنج ساله‌ سوم شهرداری تهران است، خاطرنشان کرد: اکنون که وظیفه‌ خطیر تدوین این برنامه به معاونت برنامه ریزی و توسعه‌ شهری شهرداری تهران سپرده شده و مراحل آغازین آن نیز در حال سپری است، فرصت برای احیای فرهنگ به عنوان ساحتی پیوند دهنده میان دیگر ساحت های برنامه ریزی به قصد تحقق توسعه‌ پایدار مهیا ست.
وی گفت: توسعه ای که به واسطه‌ بازیابی جایگاه حقیقی فرهنگ، مبتنی بر فروش شهر و دارایی های شهر محقق نخواهد شد و توسعه ای که به جهت تسهیل گری عامل فرهنگ میان دیگر عوامل موثر، متوازن و پایدار خواهد بود.
تهرام/۹۳۴۳/۱۷۳۵ / ۱۵۳۹انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید