خانه / دسته‌بندی نشده / جنگل های خراسان شمالی به قارچ زغالی آلوده شد

جنگل های خراسان شمالی به قارچ زغالی آلوده شداصغر سمیعی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: کانون بیماری زغالی بلوط اکنون در جنگل های هیرکانی شهرستان مانه و سملقان گزارش شده است.
وی با بیان اینکه مهم ترین عامل شیوع این بیماری تغییرات اقلیمی است، افزود: کاهش بارش برف و باران، افت آب های زیرزمینی، خشک شدن چشمه ها در جنگل و افزایش نسبی دما موجب افزایش تنش در جنگل و مستعد شدن زمینه شیوع این بیماری شده است.
رئیس اداره حفاظت و حمایت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی به اقدام های انجام شده یا در حال انجام برای مبارزه با این بیماری اشاره کرد و گفت: در کانون های آلوده عملیات بهداشت جنگل شامل شناسایی درختان آلوده در حال اجرا است.
سمیعی افزود: قارچ زغالی بلوط، نوع بیماری است که موجب انسداد آوندها و قطع پیوند قسمت های هوایی درخت و ریشه شده که از علایم بارز آن ایجاد لایه سیاهرنگ زیر پوست تنه درختان بلوط است که این وضعیت موجب خشکیدگی درختان می شود.
جنگل های هیرکانی خراسان شمالی با بیش از ۲۵ هزار هکتار گستره، در مناطق جوزک، درکش و هاور قرار دارند که منطقه حدفاصل دو ناحیه رویشی خزری و ایران تورانی محسوب می شود.
این جنگل ها دارای شرایط محیطی شکننده است و به همین علت در صورت وارد شدن هر گونه استرس و یا تخریب، برگشت پذیری این مناطق به حالت اولیه بسیار زمان بر خواهد بود.
گونه های اصلی جنگل های هیرکانی خراسان شمالی شامل بلوط، زبان گنجشک، افرا شیردار، کچف، داغ داغان، سیاه تلو، زرشک و چنار است.
جنگل های هیرکانی به علت اینکه در ناحیه نیمه مرطوب واقع شده اند به لحاظ اکولوژیکی از اهمیت بسیار زیادی در زمینه مطالعاتی و تحقیقاتی برخوردارند.
استان خراسان شمالی ۴۳۵ هزار هکتار جنگل دارد.
۷۱۸۶/۳۰۰۷/ ۶۰۴۲انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید