خانه / دسته‌بندی نشده / جشن ملی نوروزگاه در جوار بلندترین برج آجری جهان در گنبدکاووس آغاز شد

جشن ملی نوروزگاه در جوار بلندترین برج آجری جهان در گنبدکاووس آغاز شدبه گزارش خبرنگار ایرنا، در مراسم افتتاح جشن های نوروزگاه که عصر دوشنبه در محوطه برج قابوس گنبدکاووس برگزار شد، ابتدا گروه های هنری اقوام شرکت کننده در این مراسم،در قالب کارناوال از میدان مرکزی این شهر تا برج قابوس حرکت کردند.
در این مراسم دو گروه از هنرمندان ترکمن و سیستانی با نواختن موسیقی های محلی و سنتی خود در مسیر حرکت، شور و نشاط خاصی به فضای شهری و شهروندان بخشیدند.
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گنبدکاووس درحاشیه این مراسم به خبرنگار ایرنا گفت: امسال در قالب جشن ملی نوروزگاه که از امروز آغاز و تا پایان تعطیلات نوروز ۹۷ ادامه دارد،گروه های مختلف هنری اقوام ساکن در این شهرستان هر روز برای مسافران و شهروندان برنامه های هنری و فرهنگی اجرا می کنند.
امیر علی گلچشمه افزود: علاوه بر این، در قالب جشن نوروزگاه ۶۱ آلاچیق ترکمن و ۶۱ غرفه صنایع دستی و سوغات برپا شده که در آن علاوه بر طبخ انواع نان، شیرینی، غذاهای محلی و عکاسی با لباس محلی، انواع صنایع دستی اقوام در معرض دید و خرید مسافران نوروزی قرار می گیرد.
وی گفت: امسال برای اولین بار یک سیاه چادر از کردهای عشایر خراسان شمالی نیز برپا شده و در آن انواع غذاهای محلی این قوم عرضه می شود.
به گزارش ایرنا، دهکده گردشگری روستایی گنبدکاووس نیز در ورودی این شهر راه اندازی شده که امشب آغاز به کار می کند.
معرفی آداب و رسوم و فرهنگ اقوام ساکن در گنبدکاووش و مناطق روستایی آن و ظرفیت های مناطق روستایی درحوزه گردشگری و بوم گردی از مهمترین بخش های این دهکده گردشگری است.
شهرستان گنبدکاووس با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت و تنوع اقوام و فرهنگ ها در شرق استان گلستان واقع است و برج قابوس بن وشمگیر از امرای آل زیار با بیش از هزار سال قدمت و ارتفاع ۷۰ متر که به عنوان بلندترین برج آجری جهان در سازمان علمی، آموزشی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) به ثبت جهانی رسیده در مرکز شهر گنبدکاووس واقع است.
۳۰۳۹/۱۸۶۰انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید