خانه / دسته‌بندی نشده / تولید انرژی از سامانه های خورشیدی؛ به صرفه و ضامن حفظ محیط زیست

تولید انرژی از سامانه های خورشیدی؛ به صرفه و ضامن حفظ محیط زیستبه گزارش ایرنا، ستاره خورشید یکی از منابع مهم انرژی در منظومه شمسی است و طبق آخرین برآوردهای رسمی اعلام شده عمر این منبع انرژی بیش از ۱۴ میلیارد سال است.
انرژی خورشیدی اصلی ترین منبع انرژی تجدید پذیر در جهان است و منبع عمده تمام انرژی‌های موجود در زمین است و همانند سایر انرژی‌ها بطور مستقیم یا غیر مستقیم می‌تواند به دیگر اشکال انرژی همانند گرما و الکتریسیته تبدیل شود.
از آنجا که افزایش جمعیت و بالا رفتن مصرف انرژی، ارمغان زندگی مدرن است پس به ‌تبع آن باید ساز و کارهای مناسبی ایجاد شود تا همپای رشد مصرف، تولید نیز ارتقا یابد.
در این میان مصرف بی‌رویه برق یکی از معضلاتی است که جامعه جهانی با آن دست و پنجه نرم می‌کند بنابراین کشورها بدنبال یافتن راهکارهای تازه‌ای هستند تا با هدر رفت کمتر منابع، به بهترین نتایج دست یابند.
موضوع نیروگاه خورشیدی یکی از این راهکارهای نوین است که امروزه در جهان نگاه ویژه‌ای به آن وجود دارد چرا که با بازده بالا و هزینه کم به انرژی قابل مصرف الکتریکی تبدیل می شود.
با توجه به محدودیت منابع سوخت فسیلی و زیانبار بودن استفاده غیر اصولی از اینگونه سوخت‌ها برای سلامت محیط ‌زیست، بهره گیری از انرژی‌های تجدید پذیر اهمیت بیشتری پیدا کرده است.
ایران در بین مدارهای ۲۵ تا ۴۰ درجه عرض شمالی قرار گرفته و در منطقه‌ای واقع است که به لحاظ دریافت انرژی خورشیدی در بین نقاط جهان در بالاترین رده‌ها قرار دارد.
میزان تابش انرژی خورشیدی در ایران بین ۱۸۰۰ تا ۲۲۰۰ کیلو وات ساعت بر مترمربع در سال تخمین ‌زده شده که بالاتر از میزان متوسط جهانی است و ب طور متوسط سالانه بیش از ۲۸۰ روز آفتابی گزارش شده که بسیار قابل توجه است.
با توجه به اینکه منابع آبی در کشور به شکل جدی کاهش یافته است بنابراین برای تامین انرژی از جمله برق نیز باید منابع دیگری جایگزین آب شود که استفاده از پنل‌های خورشیدی می‌تواند در این بین راهگشا باشد.
نیروگاه خورشیدی عبارت است از مجموعه فرآیندی که با استفاده از پانل ها، انرژی خورشید را دریافت و آن را به الکتریسیته تبدیل می‌کند تا برای مصارف تجاری و مسکونی قابل استفاده باشد.
شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان به منظور آشنایی دستگاه های اجرایی با مزایا و نحوه استفاده از سامانه های خورشیدی در ساختمان های اداری، اقدام به برگزاری سمینار آموزشی کرد که مورد استقبال نیز قرار گرفت.

** استفاده از انرژی های تجدیدپذیر و پاک در دنیای امروز یک ضرورت است
مدیر دفتر مدیریت مصرف شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان می گوید: استفاده بی رویه از سوخت فسیلی در جهان برای تولید انرژی مورد نیاز، موجب انباشت گازهای آلاینده بویژه گاز دی کسیدکربن در جو زمین و معضلی برای محیط زیست شده است.
فرید مظهری افزود: استفاده از انرژی های تجدید پذیر و پاک در دنیای امروز ضروری است و کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه با سرعت به سمت استفاده از این انرژی ها رفته اند.
وی ادامه داد: در ایران نیز برای کاهش تولید گازهای دی اکسیدکرین، وزارت نیرو به کمک دولت طرح استفاده از انرژی خورشیدی، بادی و آبی را مطرح و در دستور کار قرار داده است.
به گفته وی، استان کردستان بدلیل داشتن دما و نور مناسب و هوای نسبتا پاک، مستعد استفاده بیشتری از انرژی خورشیدی است.
مظهری یادآور شد: شرکت توزیع برق استان کردستان در حد توان برای فرهنگ سازی استفاده از انرژی خورشیدی، تلاش خود را بکار گرفته است.
مدیر دفتر مدیریت مصرف شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان اضافه کرد: سال ۸۸ به صورت پایلوت و برای اولین بار در استان، سیستم روشنایی مکان زیارتی – سیاحتی خضر زنده سنندج به انرژی خورشیدی مجهز شد.
مظهری افزود: پس از موفقیت آمیز بودن استفاده از این سیستم، در سطح ادارات نیز به صورت سمبلیک نیروگاه خورشیدی ۱۰ کیلو وات در ساختمان فعلی شرکت توزیع نیروی برق نصب شد تا علاوه بر فرهنگ سازی، تشویقی برای استفاده دیگر دستگاه ها از این سیستم باشد.
وی با بیان اینکه دولت در سال ۹۳ به منظور ترغیب مشترکان برق از جمله مشترکان اداری در بهره گیری از سیستم های خورشیدی طرحی ارائه کرد، ادامه داد: طبق آن طرح، در صورت نصب سیستم تولید انرژی خورشیدی در ادارات، دولت ۵۰ درصد از هزینه ها را متقبل می شود.

** ادارات ملزم هستند ۲۰ درصد برق مورد نیاز خود را از طریق سامانه های خورشیدی تامین کنند
مدیر دفتر مدیریت مصرف شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان یادآور شد: در سال ۹۴ دولت بخشنامه ای صادر و ادارات دولتی را ملزم کرد که ۲۰ درصد از انرژی برق مورد نیاز خود را از سامانه های خورشیدی تامین کنند.
به گفته مظهری، این بخشنامه از طریق استانداری، کمیته بهینه ساز مصرف و فرمانداری ها به تمام ادارات استان ابلاغ و شرکت برق نیز خود عهده دار مشاوره و نظارت بر تحقق این طرح شد.
وی تنها مشکل در این خصوص را تامین بودجه دانست و اظهار کرد: از سازمان برنامه و بودجه استان درخواست کردیم در ردیف بودجه ادارات، اعتباری را برای ساخت این نیروگاه ها در نظر بگیرد.

** دولت، برق تولیدی سرمایه گذاران نیروگاه های خورشیدی را ۱۰ برابر قیمت فروش به آنان، خریداری می کند
مظهری به ابلاغ بخش نامه ای ویژه و حمایت دولت از سرمایه گذاران بخش خصوصی در صورت استفاده از سامانه های خورشیدی اشاره کرد و گفت: براساس این طرح، اگر سرمایه گذاران در این بخش در سطح خرد و کلان، نیروگاه خورشیدی هرچند کوچک نصب و به شبکه سراسری وصل و بار این شبکه را به این وسیله کم کنند، دولت نیز برق تولیدی را حدود ۱۰ برابر قیمتی که به سرمایه گذاران می فروشد، خریداری می کند.
مدیر دفتر مدیریت مصرف شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان تاکید کرد: ورود مشترکان بخش خصوصی در سطح خرد و کلان، ضمن کمک به حفظ محیط زیست، آزاد کردن بار شبکه و پایداری شبکه برق، منبع درآمدی برای خود آنان خواهد بود.
مظهری یادآور شد: شرکت برق در این زمینه آمادگی همکاری با متقاضیان در بخش خرد و کلان و ارائه مشاوره به آنان را دارد.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ کیلو وات سیستم خورشیدی نصب شده در کردستان وجود دارد، اضافه کرد: در آینده نزدیک کلنگ احداث یکی از بزرگترین نیروگاه های خورشیدی استان کردستان و کشور که نیروگاه ۱۰ مگاواتی است در قروه با حضور سرمایه گذار خارجی بر زمین زده خواهد شد.
به گفته او، بخش خصوصی برای احداث نیروگاه های کوچکتری(۱ و ۲ مگاواتی) با شرکت توزیع برق استان قرارداد بسته و در حال طی کردن مراحل کسب مجوز است.
مدیر دفتر مدیریت مصرف شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان از انعقاد قرارداد ۲۰ ساله با این سرمایه گذاران خبر داد و گفت: برق تولیدی این نیروگاه ها تا ۲۰ سال آینده توسط شرکت توزیع برق استان خریداری می شود تا سرمایه آنان به هدر نرود.
مظهری در بخش دیگری از سخنان خود به اجرای طرحی از محل بند ز قانون بودجه سال ۹۳ دولت در برخی مدارس کردستان اشاره و اظهار کرد: براساس این طرح، در ۱۵ مدرسه به صورت پایلوت و رایگان، هرکدام سامانه خورشیدی ۵ کیلووات نصب شد.
به گفته او، هدف از این کار، اشاعه، فرهنگ سازی، آموزش مزایای نیروی خورشیدی به دانش آموزان و کمک به مدارس بود؛ ضمن آنکه قسمتی از برق مورد نیاز این مدارس تامین و مصرف برق نیز کاهش می یافت.
مظهری به نصب سیستم های تولید انرژی خورشیدی در روستاها نیز اشاره کرد و ادامه داد: کمیته امداد امام(ره) برای اشتغالزایی خانواده های نیازمند در روستاها، وامی در اختیارشان قرار می دهد که شخص تحت پوشش براساس آن، نیروگاه ۵ کیلو واتی در محل زندگی خود نصب می کند تا از محل فروش برق، درآمدی عایدش شود.
به گزارش ایرنا، براساس گفته های این مسئول و با توجه به اهمیت نقش انرژی خورشیدی در کاهش گازهای گلخانه ای و آلودگی هوا، نیاز است که دولت ضمن فرهنگ سازی استفاده از سامانه های خورشیدی در میان مردم و حمایت از سرمایه گذاران بخش خصوصی، بودجه ویژه ای را نیز به ادارات برای نصب این سامانه ها در ساختمان ها، اختصاص دهد.
حدود ۶۳۰ هزار مشترک در بخش های خانگی، عمومی، تجاری، کشاورزی و صنعتی در استان کردستان تحت پوشش خدمات شرکت توزیع نیروی برق قرار دارند.
میانگین مصرف برق مشترکان کردستان در سال ۹۵ حدود یک هزار و ۹۶۸ میلیون کیلو وات ساعت بود که حدود یک درصد مصرف برق در کشور است.
خبرنگار: وریا کرمی ** انتشار: مجید سلیمانی
۷۳۵۵/۹۱۰۲انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید