خانه / دسته‌بندی نشده / توجه ویژه به مناطق محروم لرستان به برکت جمهوری اسلامی

توجه ویژه به مناطق محروم لرستان به برکت جمهوری اسلامیبه گزارش ایرنا نظام مقدس جمهوری اسلامی با هدف خدمات رسانی به محرومان در بخش های مختلف اقتصادی و عمرانی از همان روزهای نخست پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی فعالیت های خود را آغاز کرد.
پیش از انقلاب اسلامی هیچگونه توجهی به مناطق روستایی و محرومان نمی شد ولی با طلوع انقلاب اسلامی رشد و شکوفایی را در کشور شاهد بودیم و مناطق توسعه نیافته خود باعث رشد و بالندگی ایران اسلامی در زمینه های بسیاری شدند.
پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، کمیته امداد امام خمینی(ره) بر آماده از نظام جمهوری اسلامی طبق اندیشه دینی و فقهی حضرت امام خمینی(ره) با هویتی دینی، مردمی، جهادی غیرانتفاعی و عام المنفعه تاسیس شد تا پیام آور احسان انفاق ونیکوکاری در جامعه اسلامی باشد.
هدف از ایجاد این نهاد توانمندسازی، شکوفایی استعدادها، تامین خود اتکایی، تقویت و رشد اعتقادی و ایمانی مددجویان با ارائه خدمات اجتماعی، فرهنگی، حمایتی و معیشتی است.
۱۴ اسفند ماه سال ۱۳۵۷ دقیقا ۲۲ روز پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی این نهاد بعد از سپاه پاسداران انقلاب به عنوان دومین مولود انقلاب تاسیس شد و اقدام به فعالیت کرد.
این نهاد از بدو تاسیس تلاش های زیادی برای رفع محرومیت ها در استان لرستان داشته است که به آنها اشاره می شود.

** پرداخت بیش از ۵۷ هزار تسهیلات خوداشتغالی در لرستان
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) لرستان در خصوص خدمات اظهار داشت: این نهاد در راستای محرومیت زدایی و حمایت از نیازمندان و مستضعفان در سال های پس از انقلاب، خدمات قابل توجهی در استان لرستان داشته است.
جاسم محمدی فارسانی افزود: ایجاد اشتغال وپرداخت ۵۷ هزار و ۸۷۷ فقره تسهیلات خود اشتغالی در راستای تولید و اشتغال پایدار در زمینه های دامپروری، صنایع دستی، کشاورزی، خدمات تخصصی و ایجاد مشاغل خانگی از جمله خدمات کمیته امداد در لرستان است.
وی اظهار کرد: آموزش مهارت های شغلی و فنی به ۹۸ هزارو ۲۵۶ نفر از خانواده های تحت حمایت به منظور ورود به چرخه کار و تولید، احداث ۶۰ هزار باب ساختمان در مناطق روستایی و شهری برای نیازمندان بصورت کمک های بلاعوض و ارائه تسهیلات ارزان قیمت، پرداخت جهیزیه و کمک هزینه ازدواج به تعداد ۶۷ هزار و۸۴۲ نفر از نوعروسان بصورت رایگان و اعزام خانواده های تحت حمایت به اردوهای زیارتی، فرهنگی و تربیتی به تعداد ۴۴ هزارو ۹۳۲ نفر از دیگر کارهای انجام شده توسط نهاد کمیته امداد در ۴۰ سال اخیر است.
وی افزود: ارائه مشاوره خانواده در زمینه های تحصیلی، شغلی و مهارت های زندگی به تعداد ۱۵۸ هزارو ۸۱۵ نفر، آموزش خانواده و برگزاری کارگاه های آموزشی دینی برای ۴۰۰ هزارو ۴۴۹ نفر و پرداخت وام ضروری و کارگشایی قرض الحسنه به تعداد ۲۱۷ هزار و۵۳۶ نفر از دیگر اقدامات این نهاد در سال های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بوده است.
محمدی فارسانی اظهار کرد: یکی از اقدامات فرهنگی که با ایجاد نهاد کمیته امداد رونق گرفت، ایجاد گفتمان احسان، انفاق، نوع دوستی و فرهنگ سازی کمک به هم نوعان نیازمند با بستر سازی مشارکت مردم در رفع محرومیت است و در همین راستا مردم استان لرستان در طول سالیان گذشته ۲هزارو ۳۲۰میلیارد ریال به این نهاد مساعدت و صدقه پرداخت کرده اند که این نشان اعتماد مردمی به انقلاب است.

** ۸۲۵ روستای لرستان در دولت تدبیر و امید آبرسانی شد
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان با اشاره به آبرسانی ۴۰۶ روستا در دولت دهم گفت: ۶۸۵ روستا در دولت یازدهم با اعتبار ۲هزار ۶۶۰میلیون ریال از نعمت آبرسانی بهره مند شد.
علیرضا کاکاوند افزود: اعتبارات طرح ها آبرسانی روستایی در دولت یازدهم ۲۶۰ درصد و آبرسانی به روستاها ۶۸ درصد نسبت به دولت قبل در استان رشد داشته است.
وی ادامه داد: در سال ۹۶ تعداد ۱۴۰روستا در قالب ۴۱طرح با اعتبار مصوب ۴۰۰میلیارد ریال آغاز شده که تاکنون پیشرفت فیزیکی ۵۰درصد داشته و تاپایان تیرماه ۹۷ به بهره برداری خواهد رسید.
وی مجموع روستاهای آبرسانی شده در دولت تدبیر و امید در لرستان را ۸۲۵ روستا عنوان کرد.

** ۱۱۰۰ روستا در لرستان از نعمت گاز طبیعی بهرمند هستند
مدیرعامل شرکت گاز لرستان با بیان اینکه تاکنون یکهزارو ۱۰۰ روستا گازرسانی شده است، گفت: در دولت تدبیر و امید ۷۸۰روستا گازرسانی و اکنون ۹۹درصد شهرها و ۷۲ درصد روستاهای لرستان از نعمت گاز بهره مند هستند.
غلامرضا لطفعلیان با بیان اینکه ۱۴۱۴ روستا تا پایان امسال از نعمت گاز بهره مند می شوند، افزود: عملیات گازرسانی ۳۵۰ روستای دیگر تا پایان امسال به اتمام می رسد.
وی با بیان اینکه از سال ۱۳۷۲ گازرسانی به شهرهای استان لرستان آغاز شده است، گفت: افزون بر پنج هزار میلیارد ریال برای گازرسانی به مناطق محروم روستایی لرستان هزینه شده است.

**پنج تصفیه خانه فاضلاب در لرستان به بهره برداری می رسد
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب لرستان در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: عملیات اجرایی پنج تصفیه خانه فاضلاب با اعتباری افزون بر ۲هزار میلیارد ریال در شهرهای ازنا، دورود، کوهدشت ، الشتر و نورآباد در ابتدای سال ۹۶ کلنگ زنی شد.
حمیدرضا کرم وند افزود: با شروع ساخت این تصفیه خانه یکهزارو ۲۰۰ نفر به طور مستقیم و غیر مستقیم اشتغال زایی شده است.
وی گفت: با بهره برداری از این تصفیه خانه ها تمامی شهرهای بالای ۲۰ هزار نفر استان زیرپوشش شبکه فاضلاب و تصفیه خانه قرار می گیرند.
کرم وند با اشاره به افزایش مصرف حدود ۳۰ درصدی آب در سال گذشته ادامه داد: طرح های آغاز شده در سال ۹۶، ۱۱۰ طرح بودند و ادامه ساخت تصفیه خانه های فاضلاب در دستور کار قرار دارد.
وی افزود: یکی از اهداف و برنامه های مهم سال ۹۷ تامین آب مطمئن و سالم برای مشترکان است که با توجه به چالش های آبی و کمبود بارش ها مصمم هستیم به بهترین شکل ممکن خود را با این شرایط اقلیمی هماهنگ کرده و به سلامت از فصل گرما عبور کنیم.

** احداث ۱۰۴ کیلومتر آزادراه و ۴۱۴ کیلومتر بزرگراه به برکت انقلاب اسلامی
معاون اداره کل راه و شهرسازی لرستان نیز طول محورهای ارتباطی لرستان را هفت هزارو ۹۲۹ کیلومتر اعلام کردو گفت: این راه ها شامل ۱۰۴ کیلومتر آزادراه، ۴۱۴ کیلومتر بزرگراه، ۷۲۰ کیلومتر راه اصلی دوخطه، ۵۷۰ کیلومتر راه فرعی، ۲۴ کیلومتر راه درون شهری، چهارهزارو ۱۱۸ کیلومتر راه روستایی آسفالته، یکهزارو ۱۳۳ کیلومتر راه روستایی شوسه و ۸۴۵ کیلومتر راه روستایی خاکی می باشند.
صادق مریدی افزود: اکنون ۷۶ کیلومتر از ۸۶ کیلومتر طول مسیر خرم آباد – کوهدشت چهارخطه شده و از ۱۱۰ کیلومتر طول محور خرم آباد – پلدختر نیز ۴۰ کیلومتر در سال های قبل به بهره برداری رسیده و ۳۸ کیلومتر دیگر در دست اجرا است.
وی به پیشرفت ۶۰ درصدی ۱۳ کیلومتر از طرح چهارخطه محور چغابل – سوری در شهرستان رومشگان اشاره کرد و گفت: ۶ کیلومتر از این مسیر تا پایان امسال و هفت کیلومتر دیگر در سال آینده بهره برداری می شود.
وی افزود: طرح چهارخطه کردن مسیر الیگودرز به خمین با ۱۵ کیلومتر طول و الیگودرز به داران با ۲۵ کیلومتر طول ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند.
معاون مدیرکل راه و شهرسازی لرستان گفت: محور بروجرد – نهاوند با ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی تا سه راهی نهاوند به اتمام رسیده و تنها ۱۰ کیلومتر آن در حوزه استان لرستان در دستور کار است.
به گفته وی طرح چهارخطه محور ارتباطی بروجرد به توره در استان مرکزی ۵۵ کیلومتر طول دارد که ۲۸ کیلومتر آن در حوزه لرستان امسال به اتمام می رسد.
مریدی ادامه داد: تنها هفت کیلومتر از طرح چهارخطه محور پلدختر به اسلام آباد که ۱۰۰کیلومتر طول دارد، زیر بار ترافیک رفته است.
وی گفت: از طرح چهارخطه کردن مسیر خرم آباد – نورآباد با ۸۰ کیلومتر طول تنها ۱۸ کیلومتر با پیشرفت ۴۵ تا ۷۰ درصد باقی مانده است.

** ۲۱ شهرک صنعتی در لرستان فعالیت می کند
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی لرستان با بیان اینکه یکهزارو ۵۰۰ واحد صنعتی در لرستان در گروه واحدهای کوچک و متوسط قرار می ‌گیرند، گفت: در کل کشور ۸۹ هزار پروانه بهره ‌برداری صنعتی وجود دارد که ۹۲ درصد آن‌ها را واحدهای کوچک و متوسط تشکیل می‌دهند.
بختیار رازانی افزود: یکهزارو ۶۰۰ پروانه واحد صنعتی دارای پروانه در لرستان وجود دارد و حدود یکهزارو ۵۰۰ واحد از این تعداد، واحدهای کوچک و متوسط هستند.
وی بیان کرد: علت حمایت دولت از این واحدها به دلیل ایجاد اشتغال آنها بوده است چراکه در واحدهای کوچک به ازای هر ۲ میلیارد ریال یک شغل ایجاد می ‌شود اما در واحدهای بزرگ این رقم ۱۰ برابر می ‌شود.
وی گفت: ۲۱ شهرک صنعتی دولتی در لرستان وجود دارد و شرکت پتروشیمی لرستان، تنها شرکت خصوصی صنعتی در این استان است.

** ۳۹ هزارو ۵۰۰ واحد مسکن مهر در لرستان تحویل متقاضیان شده است
مدیرکل راه و شهرسازی لرستان با اشاره به اینکه ۴۷ هزار واحد مسکن مهر در استان داشته ایم که از این تعداد ۴۳ هزار واحد در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر هستند، اظهار داشت: سه هزار واحد مسکن مهر در استان فاقد متقاضی است.
علی علیخانی با بیان اینکه در مجموع ۳۹ هزار و ۵۰۰ واحد مسکن مهر تحویل متقاضیان داده شده است، تصریح کرد: ۵۰۰ واحد مسکن دیگر مانده که دارای متقاضی هستند و تا خرداد و تیر ماه سال ۹۷ بهره برداری می شوند.
۳۲۱۰/۱۹۲۰انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید