خانه / دسته‌بندی نشده / توجه ویژه به مناطق محروم لرستان به برکت جمهوری اسلامی

توجه ویژه به مناطق محروم لرستان به برکت جمهوری اسلامیبه گزارش ایرنا نظام مقدس جمهوری اسلامی با هدف خدمات رسانی به محرومان در بخش های مختلف اقتصادی و عمرانی از همان روزهای نخست پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی فعالیت های خود را آغاز کرد.
پیش از انقلاب اسلامی هیچگونه توجهی به مناطق روستایی و محرومان نمی شد ولی با طلوع انقلاب اسلامی رشد و شکوفایی را در کشور شاهد بودیم و مناطق توسعه نیافته خود باعث رشد و بالندگی ایران اسلامی در زمینه های بسیاری شدند.
پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، کمیته امداد امام خمینی(ره) بر آماده از نظام جمهوری اسلامی طبق اندیشه دینی و فقهی حضرت امام خمینی(ره) با هویتی دینی، مردمی، جهادی غیرانتفاعی و عام المنفعه تاسیس شد تا پیام آور احسان انفاق ونیکوکاری در جامعه اسلامی باشد.
هدف از ایجاد این نهاد توانمندسازی، شکوفایی استعدادها، تامین خود اتکایی، تقویت و رشد اعتقادی و ایمانی مددجویان با ارائه خدمات اجتماعی، فرهنگی، حمایتی و معیشتی است.
14 اسفند ماه سال 1357 دقیقا 22 روز پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی این نهاد بعد از سپاه پاسداران انقلاب به عنوان دومین مولود انقلاب تاسیس شد و اقدام به فعالیت کرد.
این نهاد از بدو تاسیس تلاش های زیادی برای رفع محرومیت ها در استان لرستان داشته است که به آنها اشاره می شود.

** پرداخت بیش از 57 هزار تسهیلات خوداشتغالی در لرستان
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) لرستان در خصوص خدمات اظهار داشت: این نهاد در راستای محرومیت زدایی و حمایت از نیازمندان و مستضعفان در سال های پس از انقلاب، خدمات قابل توجهی در استان لرستان داشته است.
جاسم محمدی فارسانی افزود: ایجاد اشتغال وپرداخت 57 هزار و 877 فقره تسهیلات خود اشتغالی در راستای تولید و اشتغال پایدار در زمینه های دامپروری، صنایع دستی، کشاورزی، خدمات تخصصی و ایجاد مشاغل خانگی از جمله خدمات کمیته امداد در لرستان است.
وی اظهار کرد: آموزش مهارت های شغلی و فنی به 98 هزارو 256 نفر از خانواده های تحت حمایت به منظور ورود به چرخه کار و تولید، احداث 60 هزار باب ساختمان در مناطق روستایی و شهری برای نیازمندان بصورت کمک های بلاعوض و ارائه تسهیلات ارزان قیمت، پرداخت جهیزیه و کمک هزینه ازدواج به تعداد 67 هزار و842 نفر از نوعروسان بصورت رایگان و اعزام خانواده های تحت حمایت به اردوهای زیارتی، فرهنگی و تربیتی به تعداد 44 هزارو 932 نفر از دیگر کارهای انجام شده توسط نهاد کمیته امداد در 40 سال اخیر است.
وی افزود: ارائه مشاوره خانواده در زمینه های تحصیلی، شغلی و مهارت های زندگی به تعداد 158 هزارو 815 نفر، آموزش خانواده و برگزاری کارگاه های آموزشی دینی برای 400 هزارو 449 نفر و پرداخت وام ضروری و کارگشایی قرض الحسنه به تعداد 217 هزار و536 نفر از دیگر اقدامات این نهاد در سال های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بوده است.
محمدی فارسانی اظهار کرد: یکی از اقدامات فرهنگی که با ایجاد نهاد کمیته امداد رونق گرفت، ایجاد گفتمان احسان، انفاق، نوع دوستی و فرهنگ سازی کمک به هم نوعان نیازمند با بستر سازی مشارکت مردم در رفع محرومیت است و در همین راستا مردم استان لرستان در طول سالیان گذشته 2هزارو 320میلیارد ریال به این نهاد مساعدت و صدقه پرداخت کرده اند که این نشان اعتماد مردمی به انقلاب است.

** 825 روستای لرستان در دولت تدبیر و امید آبرسانی شد
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان با اشاره به آبرسانی 406 روستا در دولت دهم گفت: 685 روستا در دولت یازدهم با اعتبار 2هزار 660میلیون ریال از نعمت آبرسانی بهره مند شد.
علیرضا کاکاوند افزود: اعتبارات طرح ها آبرسانی روستایی در دولت یازدهم 260 درصد و آبرسانی به روستاها 68 درصد نسبت به دولت قبل در استان رشد داشته است.
وی ادامه داد: در سال 96 تعداد 140روستا در قالب 41طرح با اعتبار مصوب 400میلیارد ریال آغاز شده که تاکنون پیشرفت فیزیکی 50درصد داشته و تاپایان تیرماه 97 به بهره برداری خواهد رسید.
وی مجموع روستاهای آبرسانی شده در دولت تدبیر و امید در لرستان را 825 روستا عنوان کرد.

** 1100 روستا در لرستان از نعمت گاز طبیعی بهرمند هستند
مدیرعامل شرکت گاز لرستان با بیان اینکه تاکنون یکهزارو 100 روستا گازرسانی شده است، گفت: در دولت تدبیر و امید 780روستا گازرسانی و اکنون 99درصد شهرها و 72 درصد روستاهای لرستان از نعمت گاز بهره مند هستند.
غلامرضا لطفعلیان با بیان اینکه 1414 روستا تا پایان امسال از نعمت گاز بهره مند می شوند، افزود: عملیات گازرسانی 350 روستای دیگر تا پایان امسال به اتمام می رسد.
وی با بیان اینکه از سال 1372 گازرسانی به شهرهای استان لرستان آغاز شده است، گفت: افزون بر پنج هزار میلیارد ریال برای گازرسانی به مناطق محروم روستایی لرستان هزینه شده است.

**پنج تصفیه خانه فاضلاب در لرستان به بهره برداری می رسد
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب لرستان در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: عملیات اجرایی پنج تصفیه خانه فاضلاب با اعتباری افزون بر 2هزار میلیارد ریال در شهرهای ازنا، دورود، کوهدشت ، الشتر و نورآباد در ابتدای سال 96 کلنگ زنی شد.
حمیدرضا کرم وند افزود: با شروع ساخت این تصفیه خانه یکهزارو 200 نفر به طور مستقیم و غیر مستقیم اشتغال زایی شده است.
وی گفت: با بهره برداری از این تصفیه خانه ها تمامی شهرهای بالای 20 هزار نفر استان زیرپوشش شبکه فاضلاب و تصفیه خانه قرار می گیرند.
کرم وند با اشاره به افزایش مصرف حدود 30 درصدی آب در سال گذشته ادامه داد: طرح های آغاز شده در سال 96، 110 طرح بودند و ادامه ساخت تصفیه خانه های فاضلاب در دستور کار قرار دارد.
وی افزود: یکی از اهداف و برنامه های مهم سال 97 تامین آب مطمئن و سالم برای مشترکان است که با توجه به چالش های آبی و کمبود بارش ها مصمم هستیم به بهترین شکل ممکن خود را با این شرایط اقلیمی هماهنگ کرده و به سلامت از فصل گرما عبور کنیم.

** احداث 104 کیلومتر آزادراه و 414 کیلومتر بزرگراه به برکت انقلاب اسلامی
معاون اداره کل راه و شهرسازی لرستان نیز طول محورهای ارتباطی لرستان را هفت هزارو 929 کیلومتر اعلام کردو گفت: این راه ها شامل 104 کیلومتر آزادراه، 414 کیلومتر بزرگراه، 720 کیلومتر راه اصلی دوخطه، 570 کیلومتر راه فرعی، 24 کیلومتر راه درون شهری، چهارهزارو 118 کیلومتر راه روستایی آسفالته، یکهزارو 133 کیلومتر راه روستایی شوسه و 845 کیلومتر راه روستایی خاکی می باشند.
صادق مریدی افزود: اکنون 76 کیلومتر از 86 کیلومتر طول مسیر خرم آباد – کوهدشت چهارخطه شده و از 110 کیلومتر طول محور خرم آباد – پلدختر نیز 40 کیلومتر در سال های قبل به بهره برداری رسیده و 38 کیلومتر دیگر در دست اجرا است.
وی به پیشرفت 60 درصدی 13 کیلومتر از طرح چهارخطه محور چغابل – سوری در شهرستان رومشگان اشاره کرد و گفت: 6 کیلومتر از این مسیر تا پایان امسال و هفت کیلومتر دیگر در سال آینده بهره برداری می شود.
وی افزود: طرح چهارخطه کردن مسیر الیگودرز به خمین با 15 کیلومتر طول و الیگودرز به داران با 25 کیلومتر طول 40 درصد پیشرفت فیزیکی دارند.
معاون مدیرکل راه و شهرسازی لرستان گفت: محور بروجرد – نهاوند با 45 درصد پیشرفت فیزیکی تا سه راهی نهاوند به اتمام رسیده و تنها 10 کیلومتر آن در حوزه استان لرستان در دستور کار است.
به گفته وی طرح چهارخطه محور ارتباطی بروجرد به توره در استان مرکزی 55 کیلومتر طول دارد که 28 کیلومتر آن در حوزه لرستان امسال به اتمام می رسد.
مریدی ادامه داد: تنها هفت کیلومتر از طرح چهارخطه محور پلدختر به اسلام آباد که 100کیلومتر طول دارد، زیر بار ترافیک رفته است.
وی گفت: از طرح چهارخطه کردن مسیر خرم آباد – نورآباد با 80 کیلومتر طول تنها 18 کیلومتر با پیشرفت 45 تا 70 درصد باقی مانده است.

** 21 شهرک صنعتی در لرستان فعالیت می کند
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی لرستان با بیان اینکه یکهزارو 500 واحد صنعتی در لرستان در گروه واحدهای کوچک و متوسط قرار می ‌گیرند، گفت: در کل کشور 89 هزار پروانه بهره ‌برداری صنعتی وجود دارد که 92 درصد آن‌ها را واحدهای کوچک و متوسط تشکیل می‌دهند.
بختیار رازانی افزود: یکهزارو 600 پروانه واحد صنعتی دارای پروانه در لرستان وجود دارد و حدود یکهزارو 500 واحد از این تعداد، واحدهای کوچک و متوسط هستند.
وی بیان کرد: علت حمایت دولت از این واحدها به دلیل ایجاد اشتغال آنها بوده است چراکه در واحدهای کوچک به ازای هر 2 میلیارد ریال یک شغل ایجاد می ‌شود اما در واحدهای بزرگ این رقم 10 برابر می ‌شود.
وی گفت: 21 شهرک صنعتی دولتی در لرستان وجود دارد و شرکت پتروشیمی لرستان، تنها شرکت خصوصی صنعتی در این استان است.

** 39 هزارو 500 واحد مسکن مهر در لرستان تحویل متقاضیان شده است
مدیرکل راه و شهرسازی لرستان با اشاره به اینکه 47 هزار واحد مسکن مهر در استان داشته ایم که از این تعداد 43 هزار واحد در شهرهای بالای 25 هزار نفر هستند، اظهار داشت: سه هزار واحد مسکن مهر در استان فاقد متقاضی است.
علی علیخانی با بیان اینکه در مجموع 39 هزار و 500 واحد مسکن مهر تحویل متقاضیان داده شده است، تصریح کرد: 500 واحد مسکن دیگر مانده که دارای متقاضی هستند و تا خرداد و تیر ماه سال 97 بهره برداری می شوند.
3210/1920انتهای پیام /*


درباره gohari