خانه / دسته‌بندی نشده / توجه به اقتصاد فضای مجازی پیش نیاز تولید محتوای ایرانی – اسلامی

توجه به اقتصاد فضای مجازی پیش نیاز تولید محتوای ایرانی – اسلامیبه گزارش ایرنا یکی از راهکارهای مقابله با محتوای نامتعارف در شبکه های اجتماعی و بازی های رایانه ای، افزایش تولید محتوای خلاقانه و مبتنی بر فرهنگ ایرانی – اسلامی است اما به گفته کارشناسان، منابع مالی مشخصی برای تامین هزینه های تولید و نشر این محصولات دیجیتالی وجود ندارد.
شرکت های دانش بنیان بومی و فعال در این زمینه با هدف فروش بیشتر در اکثر موارد همانند محصولات بیگانه به استفاده از صحنه های خشن و مشتری پسند مجبور می شوند و در این میان تولید محتوای ایرانی – اسلامی قربانی تجارت می شود.
عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی خوی با مدرک دکترای سیتم های نرم افزاری معتقد است که راهکارهای اجتناب، پیشگیرانه، بهبود، تشخیص، شناسایی و ترمیم می تواند در زمینه مهندسی فرهنگی در شبکه های اجتماعی مفید باشد.
‘رامین جعفرزاده بیلواری’ که از سال ۱۳۹۴ یک مرکز دانش بنیان در زمینه تولید محتوای دیجیتالی را مدیریت می کند، افزود: آموزش سواد مجازی، اشاعه فرهنگ مقابله ای اسلامی، حمایت از فارغ التحصیلان فن آوری اطلاعات، برگزاری جشنواره و مسابقه های تولید محتوا می تواند کاربران ایرانی شبکه های اجتماعی را واکسینه کند.
به گفته وی راه اندازی خانه و شهر دیجیتال، تولید محتوای پاک، تولید نرم افزارهای موبایلی سالم، تولید بازی های ایرانی – اسلامی و راه اندازی شبکه های اجتماعی بومی نیز از اقدامات پیشگیرانه در فضای مجازی است اما هزینه های تولید باید تامین شود.
وی اظهار کرد: اصلی ترین خواسته یک شرکت فرهنگی در فضای مجازی از شورای فرهنگ عمومی در مناطق مختلف کشور، توجه به اقتصاد فضای مجازی جهت تولید محتوای ایرانی – اسلامی است.
وی که با راه اندازی یک شرکت دانش بنیان در خوی برای پنج نفر اشتغال ایجاد کرده، افزود: این شرکت با اهداف تجاری برای تولید نرم افزارهای موبایلی و یارانه ای، طراحی سایت های خبری و تجاری، تولید کیلیپ، تولید بازی های فرهنگی و مذهبی با مجوز معاونت علمی ریاست جمهوری تاسیس شده و تاکنون چندین پروژه را با موفقیت به مرحله اجرا گذاشته است.
وی با تاکید بر اینکه نهادهای فرهنگی باید از محتوای ایرانی – اسلامی بیش از پیش حمایت کنند، افزود: این شرکت تاکنون با حمایت های برخی از ارگان ها ۱۰ نرم افزار موبایلی از جمله نرم افزارهای ’۳۱ سردار شهید خوی’ ( به سفارش بنیاد شهید)، ‘ نماز جمعه’ و ‘ خوی گردی’ ( به سفارش شهرداری) را در این شهرستان تولید کرده است.
وی ادامه داد: بازی های ‘محیا’ ویژه دختران، ‘ آرامش خانواده’، با عنوان اعصاب سنج و ‘مدافعان آسمان’ در خصوص شبیه سازی شهدا و عملیات های نیروهای هوایی (که تاکنون توسط ۱۰۰ هزار نفر در کافه بازار دانلود شده) نیز در این شرکت تولید شده است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی نیز معتقد است که بستر تجارت و اشتغال مناسبی در فضای سایبری ایجاد شده اما این فضا نیازمند مدیریت است.
حجت الاسلام محمدباقر کریمی با اشاره به اینکه برای مدیریت این فضا هنوز دیر نشده است، اظهار کرد: با برنامه ریزی می توان هم به اشتغال فارغ التحصیلان فن آوری اطلاعات و ارتباطات رسید و هم تولید محتوای ایرانی – اسلامی را تقویت کرد.
وی با اشاره به اینکه تجهیزات و امکانات مورد نیاز برای اشتغال جوانان در این بخش هزینه بر است، افزود: وظیفه نهادهای فرهنگی در این زمینه راه اندازی باشگاه تولید محتوای دیجیتالی جهت شناسایی استعدادها و تامین تجهیزات مورد نیاز در این باشگاه برای اشتغال اولیه جوانان است.
وی با تاکید بر توجه بیشتر مسئولان به اقتصاد رسانه، اظهار کرد: فارغ التحصیلان و جوانان توان مالی برای تامین تجهیزات لازم را ندارند اما وقتی وارد کار شوند به راحتی می توانند درآمدزایی کنند.
وی با اشاره به اینکه بسیاری از چهارچوب های شرعی و قانونی در برخی از بازی های رایانه های و نرم افزارهای خارجی رعایت نمی شود، افزود: حمایت از فارغ التحصیلان و فعالان این بخش خود به خود به افزایش تولید محتوای ایرانی – اسلامی منجر می شود.
به گزارش ایرنا فارغ التحصیلان فن آوری اطلاعات و ارتباطات و شرکت های دانش بنیان جهت تولید محتوای ایرانی – اسلامی حمایت های مالی را طلب می کنند و مسئولان نیز معتقدند که این بخش نباید بار مالی بر دوش دولت داشته باشد.
به نظر می رسد بستر مناسب و منابع مالی مشخصی برای شکوفایی این بخش باید در نظر گرفته شود و نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز می توانند به این بخش بیش از پیش توجه کنند.
۷۱۳۳/۳۰۷۲
** گزارش از: سعید فرجی ** انتشار دهنده: علیرضا فولادیانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید