خانه / دسته‌بندی نشده / تنها ۵% از نشریات کشورهای اسلامی در پایگاه های استنادی اسکوپوس و آی.اس.آی نمایه سازی می شوند

تنها ۵% از نشریات کشورهای اسلامی در پایگاه های استنادی اسکوپوس و آی.اس.آی نمایه سازی می شوندبه گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC)، دکتر محمدجواد دهقانی در بازدید از دانشگاه اسلامی سلطان شریف علی در برونئی با اعلام این مطلب، همچنین ظرفیت های نمایه سازی و فلسفه نمایه سازی نشریات را در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام معرفی کرد و افزود: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام وظیفه رتبه بندی و ارزیابی تحقیقات و همچنین وظیفه ارتقای سطح علم در کشورهای اسلامی را برعهده دارد.
وی ادامه داد: علاوه بر این، پایگاه افزایش تعاملات علمی بین کشورهای اسلامی را نیز عهده دار است و فرصتی برای نمایه سازی اطلاعات علمی کشورهای اسلامی است که به زبان انگلیسی منتشر نمی شوند هر چند بخشی از اطلاعات علمی کشورهای اسلامی به زبان انگلیسی ارائه می شود. در حال حاضر ۳۹% از اطلاعات علمی در پایگاه ISC به زبان انگلیسی است و مابقی به زبان های دیگر است.
دهقانی خاطرنشان کرد: بیش از ۳۰۰۰ نشریه در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام نمایه سازی شده است.
علاوه براین، گستره توزیع جغرافیایی تولیدات علمی کشورهای اسلامی در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در این نشست توضیح داده شد.
دهقانی در ادامه نظام های نرم افزاری مختلف موجود در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام را معرفی کرد که وظیفه ارائه اطلاعات کشورهای اسلامی را بر عهده دارند. یکی از نظام های معرفی شده، نظام رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی است که در این نشست مطرح و روش شناسی آن ارائه شد.
در این نشست، معاون دانشگاه اسلامی سلطان شریف علی هم ضمن معرفی دانشگاه خود عنوان داشت: این دانشگاه به دنبال ارتقای سطح علمی و نیز آموزشی و پژوهشی خود است. در این زمینه گام های زیادی برداشته شده است. برای مثال آیین نامه ارتقای اعضای هیئت علمی به گونه ای اصلاح شده تا مشوق اعضای هیئت علمی در خصوص افزایش تعداد انتشارات علمی در مجلات بین المللی باشد.
دکتر آرمان همچنین چاپ مقاله در حوزه علوم انسانی و به ویژه اسلامی در نظام های نمایه آی.اس. آی و اسکوپوس را دشوار توصیف کرد و بر این اساس، حضور هیات ISC و توضیحات و مطالب ارایه شده برای دانشگاه را سودمند دانست؛ به ویژه به دلیل فعالیت های گسترده ISC در حوزه زبان عربی که اتفاقا زبان اصلی در این دانشگاه است.
در این جلسه، در ادامه وضعیت تولید علم کشور برونئی، کشورهای مختلف دنیا و همچنین کشورهای اسلامی در پایگاه های ISC, ISI و Scopus به صورت کلی و همچنین در حوزه های مختلف علمی شامل علوم انسانی، علوم اجتماعی، علوم پایه، فنی و مهندسی، کشاورزی و همچنین علوم پزشکی ارائه شد. به عنوان مثال در اسکوپوس مقالات این کشور از ۵۳ در سال ۲۰۰۰ میلادی به ۵۰۶ مورد در سال ۲۰۱۶ رسیده بود که رشدی نزدیک به ۸۶۰% را برای برونئی نشان می دهد.
در پایان با هدف آشناسازی بیشتر کشور برونئی با قابلیت ها و خدمات ISC، بروشورهای مختلف شامل «کارگاه ارتقا سطح اثرگذاری (کیفیت) پژوهش شامل راهبردها و راهکارهای علمی» و همچنین «گزارش رشد علمی کشورهای اسلامی» و نیز «کاتالوگ پایگاه استنادی علوم جهان اسلام» و نیز فیلم معرفی ISC ارائه شد.
علمی**۲۰۳۸**
تنظیم: درنا محمدیان*انتشار: محتشمی پورانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید