خانه / دسته‌بندی نشده / تلف شدن حیات وحش در خراسان جنوبی به دلیل سوء تغذیه

تلف شدن حیات وحش در خراسان جنوبی به دلیل سوء تغذیهپرویز آرامنش روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه به این پدیده گنده خواری در حیوانات گفته می شود افزود: خشکسالی های اخیر اثرات سوء بر میزان زاد و ولد حیات وحش گذاشته است که از تبعات خشکسالی بر محیط ‌زیست و حیات وحش می توان کوچ و مهاجرت بی‌رویه حیوانات وحشی به لحاظ کمبود آب و غذای کافی، خسارت به تنوع گونه ای، کاهش و تخریب زیستگاه حیات وحش، افزایش بیماری و تنش در گونه‌های در معرض خطر، کاهش زادآوری و مرگ و میر را نام برد.
وی بیان کرد: حفاظت از محیط زیست علاوه بر حضور گسترده ماموران اجرایی برای گشت و کنترل و پایش مستمر در عرصه های طبیعی به همکاری گسترده مردم نیز نیاز دارد.
وی گفت: خشک شدن منابع آبی و کاهش علوفه در دسترس موجب تضعیف وضعیت فیزیولوژیک حیات وحش و تاثیرات منفی در ادامه حیات و جمعیت گونه های ارزشمند موجود در استان مانند یوزپلنگ، قوچ و میش، آهو، کل و بز، زاغ بور، هوبره و … شده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی اظهار کرد: خشکسالی بر میزان مواد غذایی در دسترس حیات وحش تاثیر منفی گذاشته است و ماموران اجرایی این اداره کل در برخی مناطق به توزیع دان و علوفه (تغذیه دستی) می پردازند.
به گفته وی این در حالی است که تقریبا ۵۰ درصد چشمه های طبیعی استان خشک و بقیه در آبدهی دچار تنش و غالبا فصلی شده اند.
وی افزود: اداره کل حفاظت محیط زیست به طور جدی و مستمر برای کاهش اثرات سوء خشکسالی و حفظ گونه های حیات وحش استان، اقداماتی از قبیل احداث آب انبار، آبرسانی در مناطق، احداث انبار علوفه، لایروبی چشمه ها، احداث و مرمت آبشخور، توزیع دان و علوفه، نصب تلمبه بادی، حفر چاه و … در همه مناطق تحت مدیریت را انجام داده است.
آرامنش در مورد نذر طبیعت گفت: افراد علاقه مند برای ساخت آبشخور، تامین علوفه برای حیات ‌وحش در مناطق درگیر خشکسالی، تامین دارو و تجهیزات دامپزشکی برای حیات وحش مجروح و نیز درختکاری و بوته کاری در سراسر کشور می توانند همیار محیط زیست باشند.
وی نذر پنج عدد مخزن آب ۱۰ هزار لیتری در زیستگاه یوز، ۲ مخزن آب ۱۰ هزار لیتری برای آبرسانی به حیات وحش شهرستان زیرکوه (منطقه حفاظت شده شاسکوه) و پنج مخزن ۱۰ هزار لیتری برای زیستگاه های شهرستان فردوس و مقادیری علوفه (یونجه) را از جمله نذرهای مردم استان در این موضوع بیان کرد.
مساحت مناطق تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی ۲ میلیون و ۳۱۷ هزار و ۵۴۸ هکتار است که گونه های مختلف و متنوع جانوری در این گستره از استان زیست می کنند.
خراسان جنوبی دارای چهار منطقه حفاظت شده «درمیان»، « مظفری»، « آرک و گرنگ»، « شاسکوه»، سه پناهگاه حیات وحش «تالاب کجی نمکزار نهبندان»، «رباط شور» و «نایبندان طبس» و هفت منطقه شکار ممنوع درح، جیک و زیدر، باقران، کمر سرخ، لشکرگاه عشق آباد و علی حیدر است.
سایت ایرنا خراسان جنوبی: www.irna.ir/skhorasan و کانال تلگرام: irnabirjand@
3215*3028
برنگار: محمدرسول ابراهیمی اسفدن * انتشار: رسول محمدحسنیانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید