خانه / دسته‌بندی نشده / تقارب ژنتیکی تهدیدی برای گوزن زرد ایرانی است

تقارب ژنتیکی تهدیدی برای گوزن زرد ایرانی استامید یوسفی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: به علت محدود بودن تعداد گوزن های زرد ایرانی در جزیره اشک دریاچه ارومیه، تقارب ژنتیکی در این منطقه موجب افزایش بیماری های ژنتیکی شده است.
وی بیان کرد: کاهش خلوص ژنتیکی و نیز کاهش مقاومت بدن حیوانات در مقابل سرما و برخی بیماری ها مهمترین علایم این تهدید به شمار می رود.
وی راهکار حل این مساله را انتقال چند راس گوزن زرد از دشت «ناز ساری» به پارک ملی عنوان کرد و گفت: این اقدام باید در فصل پاییز انجام شود تا میزان تهدید تقارب ژنتیکی را کاهش دهد.
یوسفی ادامه داد: طبق آخرین سرشماری در اسفند سال ۱۳۹۴ تعداد ۱۶۰ تا ۱۷۰ گوزن زرد در جزیره اشک زندگی می کردند اما کاهش آب دریاچه و به هم چسبیدگی جزایر موجب شده است تا حیوانات وحشی مثل روباه و شغال وارد زیستگاه گوزن های زرد شوند و زندگی آنان را تهدید کنند.
وی افزود: با هدف حفاظت از گونه نادر و در معرض انقراض گوزن زرد ایرانی باید یک سایت زنده گیری در جزیره اشک دریاچه ارومیه تا پایان سال ایجاد شود.
وی ادامه داد: با ایجاد این سایت در صورت بیماری یکی از گوزن ها می توان بقیه گوزن ها را به صورت زنده گیری در این سایت نگهداری کرد تا بیماری به گونه های دیگر منتقل نشود.
یوسفی گفت: وسعت جزیره اشک به عنوان مهمترین زیستگاه این نوع گوزن در پارک ملی دریاچه ارومیه، ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار است.
وی بیان کرد: هم اکنون گوزن زرد ایرانی به جزیره اشک عادت کرده و این مکان به بهترین زیستگاه این گونه با ارزش تبدیل شده است.
به گزارش ایرنا گوزن زرد ایرانی از جمله گونه های بسیار مهم در دنیا به شمار می رود که این روزها حال و روز خوبی ندارد؛ این گوزن طبق لیست ارائه شده از طرف اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت(که به لیست سرخ معروف است)، در رده EN قرار دارد و در معرض خطر محسوب می شود.
در سال های ۱۳۵۶ تا ۱۳۶۸ به منظور جلوگیری از انقراض این گونه با ارزش، تعدادی از آنها به جزیره اشک دریاچه ارومیه منتقل شد.
جزیره اشک در پارک ملی دریاچه ارومیه به عنوان دومین جزیره بزرگ دریاچه محسوب می شود و با دارا بودن پوشش گیاهی غنی، شرایط زیستی مناسبی برای گوزن زرد دارد.
شرایط زیستی مناسب امنیت غذایی و جانی، وجود نداشتن بیماری های کشنده و دشمن های طبیعی در جزیره اشک باعث شده است تا این جزیره به عنوان بهترین و مطمئن ترین زیستگاه گوزن زرد ایرانی در کشور تلقی شود.
۷۱۲۵/۳۰۷۲انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید