خانه / دسته‌بندی نشده / تعطیلی باغ وحش خرم آباد در سایه بی توجهی ها

تعطیلی باغ وحش خرم آباد در سایه بی توجهی هابه گزارش ایرنا باغ وحش کاسیت خرم آباد در سال ۱۳۸۸ در بام این شهر احداث شد؛ ابتدا متولی آن دانشگاه ارستان بود ولی بعدها به دلیل ناتوانی دانشگاه در مدیریت آن به دامپزشکی لرستان واگذار شد.
این باغ وحش در سال های گذشته به دلیل نامناسب بودن شرایط نگهداری دچار مشکلاتی بود و تعدادی از حیوانات آن شامل ۲ راس گوزن زرد ایرانی و سه قلاده توله شیر تلف شدند؛ اکنون نیز حیوانات آن وضعیت مناسبی ندارند.
در ابتدای فعالیت باغ وحش خرم آباد، ۱۵۷ حیوان از ۲۷ گونه جانوری در آن نگهداری می شد که عمده این حیوانات از نوع گوشتخوار و نشخوارکنندگان بودند.

** متولی باغ وحش چه ارگانی است؟
سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان در نشستی به منظور بررسی مشکلات باغ وحش خرم آباد گفت: این باغ وحش در مجتمع گردشگری این شهر در نظر گرفته شده و در هر مقطعی یک دستگاه اجرایی متولی نگهداری آن شده است.
رضا آریایی افزود: چندگانگی بین دستگاه‌ های اجرایی باعث نبود متولی مشخص و ثابت رسیدگی به حیوانات باغ وحش شده است.
وی با تاکید بر لزوم توجه و رسیدگی جدی به این باغ وحش افزود: باید با تعریف یک متولی مشخص برای این باغ وحش، درآمد زایی و نگهداری و رسیدگی به حیوانات آن پیگیری شود.
وی گفت: در راستای اجرای این طرح هزینه‌ هایی شده و با وجود امکان درآمد زایی و ظرفیت گردشگری باید این مجموعه تحت مدیریت قرار گیرد.
سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان افزود: شهرداری خرم آباد مسئولیت نگهداری این باغ وحش را از ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ متقبل شده است.
وی با بیان اینکه تمام بحث ‌های پزشکی و درمان وحوش این باغ وحش برعهده دامپزشکی لرستان است، گفت: در سال ۹۷ نیز از محل منابع داخلی استان ردیفی برای این باغ وحش تعریف می‌ شود.

** مخالفت شورای شهر با واگذاری باغ وحش به شهرداری
شهردار خرم آباد نیز در این باره گفت: اعضای شورای اسلامی شهر خرم آباد با واگذاری باغ وحش به شهرداری مخالفت کردند و این واگذاری را به هیچ وجه قبول ندارند.
وحید رشیدی افزود: این یک کار تخصصی است و در حوزه شهرداری نیست.

** تعطیلی باغ وحش خرم آباد به دلیل نبود استانداردها
مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان نیز با تاکید بر لزوم رعایت اصول نگهداری از حیات وحش طبق استانداردها گفت: باغ وحش خرم آباد به دلیل رعایت نشدن استانداردهای زیست محیطی و بهداشتی از پنجم فروردین ماه ۹۷ تعطیل شده است.
مهرداد فتحی بیرانوند افزود: امیدواریم به زودی نگهداری از حیات وحش در این باغ وحش طبق ضوابط زیست محیطی و به طور کامل اجرا شود.
وی با اشاره به واگذاری مدیریت باغ وحش از دانشگاه به دامپزشکی لرستان در گذشته گفت: اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان در سال ٩٣ موارد مغایرت شرایط نگهداری این مرکز با شرایط استاندارد را به دامپزشکی و مدیران ارشد استانی اعلام و با تقاضاهای مبنی بر ورود گونه جدید مخالفت کرد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان افزود: در سال های گذشته درخصوص واگذاری این مرکز به بخش خصوصی و شهرداری جلسات متعددی برگزار و در آخرین جلسه در اسفند ماه سال ١٣٩۶ مقرر شد شهرداری مدیریت مرکز را عهده ‌دار شود.
به گزارش ایرنا متاسفانه در بین این پاس کاری ها باغ وحش خرم آباد وضعیت مناسبی ندارند.
باغ وحشی که می توانست با جذب گردشگر درآمدزایی خوبی داشته باشد، متاسفانه در تعطیلات نوروزی تعطیل شد.
۹۸۷۲/۳۰۲۲انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید