خانه / دسته‌بندی نشده / ترسیم افق روشن برای قطار شهری کرج

ترسیم افق روشن برای قطار شهری کرجبه گزارش ایرنا، این خط ریلی به عنوان نخستین خط ریلی درون شهری کرج عملیات اجرایی آن از سال ۸۵ آغاز شد و قرار بود در سال ۹۰ به بهره برداری برسد.
همزمان با آغاز خط ۲ قطار شهری کرج ، ۴ خط دیگر برای این کلانشهر در شورای عالی ترافیک کشور به تصویب رسید که مطالعات این خطوط هم توسط کارشناسان انجام شد.
خط ۲ قطار شهری کرج به طول ۲۷ کیلومتر از کمالشهر در غرب کرج تا شهرستان شهریار استان تهران امتداد می یابد که تاکنون ۱۵ کیلومتر از تونل این خط بین میدان دانشگاه خوارزمی در غرب کرج و میدان شهید سلطانی در جنوب شرقی این کلانشهر حفاری شده است.
طبق نقشه ترسیمی برای این خط ریلی نیز ۲۷ ایستگاه پیش بینی شده که تاکنون عملیات احداث ۱۳ ایستگاه آنها اجرایی شده است.
از سوی دیگر ۴ سال پیش ۲ رام قطار نیز برای فعالیت در خط ۲ قطار شهری کرج خریداری شد که به علت آماده نبودن این خط به انبار رفتند.
براساس برنامه ریزی انجام شده ۵۰ درصد اعتبار مورد نیاز این پروژه عظیم توسط دولت و ۵۰ درصد دیگر توسط شهرداری کرج می بایست تامین شود.
آنچه دراین سال ها به عنوان علل تاخیر درساخت به موقع این پروژه اعلام شده در مرحله نخست تامین نشدن اعتبار به علت تحریم ها و اختلاف بین شهرداری و شرکت سابیر مجری پروژه بوده است.
بااینکه شورای چهارم کرج حدود یک هزار میلیارد تومان زمین به صورت تهاتر برای تکمیل این پروژه در سال های ۹۳ تا ۹۵ اختصاص داد اما شرکت پیمانکاری سابیر این تصمیم مدیریت شهری کرج را نپذیرفت و آن را غیر عملی دانست .
مسئولان شرکت سابیر وابسته به سازمان تامین اجتماعی می گویند: مبالغ هزینه ها صرف شده برای پروژه با هزینه های تعیین شده در زمان شروع پروژه همخوانی ندارد و بایستی قرارداد فی مابین تجدیدنظر شود .
مسئولان سابیر بارها در گفت وگو با رسانه ها اعلام کردند که برای احداث این پروژه مبالغ زیادی بدون پشتوانه شهرداری و دولت هزینه کرده اند و نمی توانند پروژه را بدون مشخص شدن سرنوشت هزینه ها ، ترک کنند.
با اینکه ساخت پروژه تا سال ۹۳ با کندی پیش می رفت مدیریت شهری کرج با طرح شکایتی خواستار خلع ید شرکت پیمانکاری سابیر شد اما در مقابل مسئولان این شرکت از تمکین قانون بنا به عللی سرباز زدند.
در نهایت پروژه قطار شهری کرج حدود ۳ سال متوقف شد تا اینکه شورای پنجم این کلانشهر روی کارآمد و با همکاری استانداری البرز و شهرداری کرج اواخر سال گذشته تکمیل این پروژه عظیم کلید زده شد.
استاندار البرز سال گذشته اعلام کرد که پروژه قطار شهری کرج می بایست در یک بازه زمانی ۳ ساله به بهره برداری برسد.
محمد علی نجفی اظهار داشت: دولت تدبیر و امید تمام تلاش خود را برای تکمیل این پروژه به کار خواهد بست و دراین زمینه از هیچ کمکی دریغ نخواهد کرد.
وی گفت: با توجه به آلودگی هوای کرج و ترافیک سنگین این کلانشهر، افزون بر توسعه راه های ورودی کرج و استان البرز ، قطار شهری نیز به سرانجام خواهد رسید.
همچنین اعضای شورای اسلامی شهر کرج اعلام کردند که حدود ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار در بودجه سال ۹۷ شهرداری کرج برای تکمیل بخشی از خط ۲ قطار شهری کرج اختصاص داده اند.
به گفته محمدحسین خلیلی عضو شورای اسلامی شهر کرج ، مدیریت شهری طی امسال و سال ۹۸ بر تکمیل بخشی ازخط ریلی کرج اهتمام خواهد داشت.
هرچند اعتبار اختصاصی شورای شهر کرج گام موثری برای تکمیل خط ریلی شماره ۲ کرج بود اما بودجه مورد نیاز این پروژه بیش از ۳ هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

** تصویب تسهیلات خارجی متروی کرج درهیات دولت
استفاده از تسهیلات مالی خارجی برای خط ۲ قطار شهری کرج و حومه و تمدید فاینانس احداث قطار حومه ای شهر جدید گلبهار به مشهد نیز از جمله درخواست های وزارت راه و شهرسازی بود که درنشست روز دوشنبه هفته گذشته هیات دولت به تصویب رسید.
محمد نبیونی رئیس شورای اسلامی شهر کرج در این خصوص به خبرنگارایرنا گفت:در۲ بازدیدی که با استاندار البرز، معاونان استاندارو اعضای شورای اسلامی شهرکرج طی چند ماه گذشته از خط ۲ قطار شهری صورت گرفت، گزارشی برای شروع کار دوباره این پروژه به استاندار و همراهان وی ارائه شد.
وی ادامه داد: همچنین پیگیری های لازم برای ارسال مدارک به کمیته فنی صورت گرفت که با تلاش استاندار البرزو مسئولان قطار شهری موضوع در کمیته فنی به تصویب رسید و تغییر قیمت ها که مشکل اصلی پیمانکار بود در آن لحاظ شد.
نبیونی خاطر نشان کرد:این اقدام موجب می شود سرعت کار قطار شهری کرج افزایش یابد و طبق برنامه زمانبندی که ۲۴ ماه تعیین شده ایستگاه ها به بهره برداری برسند.
رئیس شورای اسلامی شهر کرج با اشاره به اینکه این شورا در بودجه سال جاری نیز اعتبارات ویژه ای برای ادامه کار پروژه قطار شهری اختصاص داده است، گفت: در بودجه امسال شهرداری کرج حدود ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای خط ۲ قطار شهری کرج به تصویب رسید.
ابوالفضل فانی مدیر کل فنی استانداری البرز نیز اعلام کرد که اکنون مشکل پیمانکارخط ۲ قطار شهری کرج حل شده و بحث ترمیم قیمت قرارداد با توجه به تغییر قیمت ارزمی بایست در شورای عالی فنی پیگیری شود.
وی با اشاره به اینکه اکنون نیز این پروژه به خوبی پیش می رود، بیان داشت: با توجه به تورم قیمت می بایست ترمیم قیمت صورت بگیرد و شورای عالی فنی قیمت ها را به روز محاسبه کند.
با این حال مسئولان استان البرز و مدیریت شهری کرج امیدوارند با حمایت دولت تدبیر و امید تا ۲ سال آینده خط ۲ قطار شهری کرج را به سرانجام برسانند.
اکنون نیز قطارشهری تهران – گلشهر کرج روزانه بین ۱۰۰ هزار تا ۳۰۰ هزار مسافر جابه جا می کند.
انتظار می رود با تکمیل خط ۲ ریلی قطار شهری کرج ، بخش عمده ترافیک این کلانشهر بر طرف شود ضمن آنکه اعتبار لازم برای احداث ۴ خط دیگر اختصاص یابد.
۷۴۱۰/ ۶۱۵۵انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید