خانه / دسته‌بندی نشده / تدوین سند آمایش یزد برنامه ریزی برای ۲۰ سال آینده است / تهیه سند یادشده منطقه هشت با محور یزد

تدوین سند آمایش یزد برنامه ریزی برای ۲۰ سال آینده است / تهیه سند یادشده منطقه هشت با محور یزدحمیدرضا نصیری زاده، عصر سه شنبه در نشست کار گروه آمایش سرزمین، آمار، محیط زیست و توسعه پایدار استان با تأکید بر توجه ویژه سازمان مدیریت به سند آمایش استان ، اظهار کرد: دولت بر اساس ماده ۲۶ قانون برنامه ششم توسعه موظف است برنامه آمایش استانی و ملی را تا پایان سال ۱۳۹۶ تهیه کند.
وی با بیان اینکه سند آمایش جهت گیری های متناسب را در توزیع اعتبارات ایجاد خواهد کرد، افزود: هم اکنون فاز اول مرحله دوم مطالعات آمایش استان تهیه شده و قرار است سند آمایش منطقه هشت آمایش کشور نیز با محور یزد تدوین شود.
رئیس کار گروه آمایش استان اضافه کرد: به زودی نشست روسای منطقه هشت آمایش با حضور استان های کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان در یزد برگزار خواهد شد.
نصیری زاده در باره مسیر تهیه سند آمایش استان هم گفت: پس از برگزاری جلسات مستمر و کارشناسی با صاحبنظران و متخصصان حوزه های مختلف، پیش نویس چشم انداز توسعه استان در افق ۱۴۱۴ مشتمل بر ۲۱ محور فعالیت اولویت دار احصا و در کارگروه تخصصی ستاد مرکزی ارزش گذاری شده است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی یزد افزود: فعالیت های اولویت دار بر اساس ارتباط با معیارهای چهارگانه شامل تناسب با خصوصیات جمعیت و جوامع استان، تناسب با اقلیم و محیط جغرافیا، بهره برداری مناسب از منابع و قابلیت های ذاتی و اکتسابی استان و تناسب با اصول آمایش سرزمین مورد ارزیابی قرار گرفته است.
نصیری زاده گفت: در ارتباط با معیار نخست، اشتغال به صورت کمی و کیفی، جلوگیری از مهاجرت نیروهای کیفی و تخصصی استان، تناسب با مولفه های ساختار فرهنگی هویت فردی و اجتماعی و تناسب با پیشینه تاریخی و روحیات جمعی استان مورد توجه قرار گرفته است.
به گفته وی ، سازگاری با اقلیم و محیط، آب بر نبودن، آلوده ساز نبودن، همسازی با مرکزیت نسبی استان در پهنه سرزمینی و تناسب با مولفه های اقتصاد مقاومتی در معیار دوم یعنی تناسب با اقلیم و محیط جغرافیا ارزیابی شده است.
این مسئول بیان کرد: در انتخاب فعالیت های اولویت دار به مقوله هایی همچون درون زایی اقتصاد ، برون نگری در سازماندهی اقتصاد، صادراتی بودن، نگاه به بازارهای منطقه ای، ملی و فراملی، سودآوری و نگهداشت ارزش افزوده در استان با نگاه به معیار سوم یعنی بهره برداری مناسب از منابع و قابلیت های ذاتی و اکتسابی استان توجه شده است.
رئیس کارگروه آمایش استان ادامه داد: در نهایت و در ارتباط با معیار تناسب با اصول آمایش سرزمین، مولفه های کارایی اقتصادی، تعادل های درون استانی، تعادل های بین منطقه ای، توسعه روستایی و محرومیت زدایی، حفظ مولفه های فرهنگی اسلامی، تسهیل روابط بیرونی و داخلی اقتصادی و حفاظت از محیط زیست و پایداری توسعه مورد سنجش قرار گرفته است.
نصیری زاده در باره تقسیم بندی و گروه بندی اولویت های چشم انداز اظهار کرد: فعالیت های بنیادین و اصلی ساختار عملکرد اقتصادی استان در افق ۱۴۱۴ بر اساس سه گروه عمده فعالیت های پایه اقتصادی و پشتیبان توسعه سایر بخش ها ، فعالیت های فزاینده پایداری و پویایی توسعه اقتصادی و اجتماعی و فعالیت های مرتبط با جامعه، طبیعت و محیط تقسیم شده است.
در ادامه این نشست مشاور تدوین سند آمایش استان یزد هم با تشریح وضعیت آمایش سرزمین در جهان و ایران گفت: اراده ، نظم و عزم مردم هر منطقه ای ، مرز آن سرزمین را تعیین می کند و در قالب های علمی امروز نمی توان آمایش دقیق را محاسبه کرد.
دکتر محمد حسن فولادی افزود: روش کار گروه تحقیق و تدوین سند آمایش استان در ابتدا مظروف محور و برپایه تلقی علمی از چشم انداز و شناخت از سرزمین بود اما در ادامه توجه به وضعیت استان و نحوه زندگی مردم روش به انسان محور و فعالیت محور تبدیل شد.
وی با بیان اینکه در این طرح ۲۱ بار روش کار یا متولوژی تغییر یافت تا بتوانیم بهترین نتیجه را داشته باشیم اضافه کرد: راه توسعه استان از الگوهای توسعه شهری می گذرد و جامعه باید این موضوع را باور داشته باشد و عزم را در این مسیر جزم کند.
در ادامه محمدحمید فخرالدین و سیدمجتبی حسینی پور معاونان سازمان و اعضای کارگروه به ارائه نقطه نظرات خود پرداختند و قرار شد تا پس از جمع بندی ملاحظات دستگاه های اجرایی، پیش نویس چشم انداز توسعه استان در افق ۱۴۱۴ استخراج شده از فاز اول مرحله دوم مطالعات آمایش استان برای تصویب نهایی در شورای برنامه ریزی و توسعه استان ارائه شود.
استان یزد در مرکز ایران با جایگاه پنجم در قبولی دانشگاه و ۲۳ سال رتبه برتر در قبولی آزمون ر سراسری به عنوان چهارمین استان صنعتی کشور دارای ظرفیت های بالایی در حوزه های اقتصادی ، صنعتی ، اجتماعی ، فرهنگی و ورزشی است.
۱۹۶۸ *۲۰۴۷* خبرنگار : محمودرضا رحمانی ** انتشار: عباسقلی اشکورجیری
irnayazddانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید