خانه / دسته‌بندی نشده / بیاد استاد مفخم ، جغرافیادانی که در موسیقی دستی داشت

بیاد استاد مفخم ، جغرافیادانی که در موسیقی دستی داشتاگر بگوییم که امروزه در دست داشتن ردیف استاد ابوالحسن صبا و بسیاری از هنرمندان گذشته را مدیون زنده یاد دکتر مفخم پایان هستیم، سخن به گزاف نگفته ایم.
دکتر لطف الله مفخم پایان به سال ۱۲۹۴ خورشیدی در تهران متولد شد و از کودکی با گوش دادن به صفحه های گرامافون، به موسیقی به ویژه ویولن علاقه مند شد.
وی تحصیلات متوسطه را در دارالفنون و تحصیلات عالیه را در دانشسرای عالی به پایان رساند و در ۱۳۱۲به کلاس ابوالحسن صبا راه یافت و پس از ۲ سال آموزش شماری از هنرجویان صبا را به عهده گرفت و به تدریج ردیف های استاد را بازنویسی کرد و به رغم مشکلات اقتصادی آنها را به چاپ رساند.
با آغاز جنگ جهانی دوم چاپخانه ها حاضر به پذیرفتن چنین سفارش هایی نشدند. سرانجام ردیف اول ویولن صبارا در سال ۱۳۲۱خورشیدی به چاپ رساند و بقیه دوره ها را در مردادماه ۱۳۲۵به زیر چاپ برد.
پس از آن تدریجا به گردآوری و چاپ کتاب های گوناگون همت گماشت که از آن جمله می توان به ‘هجده قطعه پیش درآمد برای ویولن’ از استادان مختلف موسیقی در سال ۱۳۲۵، ‘ترانه های ملی شامل ۲۲ قطعه تصنیف و قطعات ضربی’ از بزرگان موسیقی و شاعران معاصر در ۱۳۲۶، ’۲۵ قطعه ضربی شامل آهنگ های گوناگون’ در ۱۳۲۷، ‘سرودهای آموزشگاه ها شامل ۳۲۵قطعه سرود
مدارس’ در۱۳۲۸، ‘۶ آهنگ محلی دشت باوی و تئوری موسیقی’ در ۱۳۲۹ و ‘گام های ایران (شور، چهارگاه و همایون)’ نگارش احمدفروتن راد در ۱۳۳۵ اشاره کرد.
شماری دیگر از کتاب های موسیقی از جمله دستگاه های موسیقی ایرانی گردآورنده موسی معروفی، ردیف آقامیرزاعبدالله، آقاحسینقلی و درویش خان، نگارش و انتقال برای ویولن با مقدمه دکتر مهدی برکشلی از انتشارات انیستیتوی تحقیقات موسیقیشناسی فرهنگستان ادب و هنر در سال ۱۳۵۶ خورشیدی را نیز می توان از زحمات شادروان مفخم پایان دانست.
استاد مفخم پایان ضمن فراگیری موسیقی در سال ۱۳۱۸ پس از اتمام مقطع دبیرستان به دانشگاه تهران راه یافت و با اخذ دکترا در رشته های باستان شناسی و جغرافیا دانش آموخته شد.
وی پس از فراگیری موسیقی ، کلاس خصوصی دایر کرد و هنرمندان بزرگی را به موسیقی کشور تقدیم کرد که از آن جمله می توان به حبیب الله بدیعی، محمود تاجبخش و اصغر ساسان اشاره کرد.
او سال ها با وزارت فرهنگ و هنر همکاری داشت و برای شناساندن ردیف ها و گوشه های موسیقی ایرانی کنسرت های متعددی در انجمن دانش آموزان دارالفنون و دانشسرای عالی به نفع دانش آموزان و دانشجویان برگزار کرد.
این هنرمند بجز حرفه موسیقی، یکی از دانشمندان کشور محسوب می شد که نگارش چهل و پنج کتاب درباره آب و رودهای ایران موید این ادعا است.
پیش از آن بیشتر اهالی موسیقی تنها در این رشته تبحر داشته و معمولا از علوم دیگر بهره ای نداشتند در حالیکه شادروانان مفخم پایان و مهدی برکشلی را می توان به عنوان نخستین موسیقیدانان ایرانی دانست که بجز رشته موسیقی به ترتیب در جغرافیا و فیزیک با اخذ مدرک دکترا استاد دانشگاه نیز بودند.
استاد مفخم پایان در هجدهم دیماه ۱۳۶۲ در ۶۸ سالگی دار فانی را وداع گفت و در بهشت زهرای تهران آرام گرفت.
خبرنگار: زهره کرمی**انتشار دهنده: محسن حسن نیا
۷۳۳۰/۱۸۹۹انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید