خانه / دسته‌بندی نشده / برف ۱۱۶ میلیارد تومان به باغداران آمل زیان زد

برف ۱۱۶ میلیارد تومان به باغداران آمل زیان زدریزش برف روزهای ۲۶ و ۲۷ فروردین در مناطق کوهستانی مازندران که با کاهش شدید دمای هوا نیز همراه بود، باغداران و کشاورزان را غافلگیر کرد.
کارشناسان کشاورزی پیش بینی کرده بودند با توجه به شکوفه دهی درختان سیاه ریشه به ویژه گیلاس در فروردین، بارش برف در صورت همراه شدن یخبندان سبب وارد آوردن زیان به باغداران خواهد شد.
سید حسین اسلامی روز جمعه به خبرنگار ایرنا گفت که برف اخیر به سه هزار و ۳۷۳ هکتار از باغ های میوه بخش کوهستانی لاریجان بیش از ۹۰ درصد خسارت وارد کرد.
وی افزود که این میزان خسارت پس از بازدیدهای میدانی کارشناسان مدیریت و مراکز جهاد کشاورزی بخش لاریجان از باغ های سیاه ریشه دانه دار این بخش در ۲ روز گذشته برآورد شده است .
گردو ، گیلاس ، گلابی ، سیب ، به ، آلبالو و گل از محصولات باغی بخش لاریجان است .
اسلامی گفت که گزارش کارشناسان از باغ های خسارت دیده برای سازمان جهاد کشاورزی مازندران و فرمانداری ارسال شده است تا باغداران مورد حمایت قرار گیرند.
وی افزود : بیش از چهار هزار و ۷۰۰ هکتار از زمین های مستعد بخش لاریجان به کشت درختان سیاه ریشه اختصاص دارد که گیلاس با بیش از یکهزار و ۴۰۰ هکتار و گردو با بیش از ۴۱۲ هکتار بیشترین خسارت را سرمازدگی اواخر فروردین ماه سال جاری متحمل شدند.
** بیمه ، زنجیره فراموش شده باغداری
مدیر جهاد کشاورزی آمل از بیمه نبودن باغ های منطقه انتقاد کرد و گفت : از مجموع باغات سیاه ریشه بخش لاریجان کمتر از ۱۰۰هکتار زیر پوشش بیمه محصولات بوده است .
وی افزود : باغ هایی که زیر پوشش بیمه بودند ، با تایید خسارت از سوی جهادکشاورزی ، از صندوق بیمه محصولات کشاورزی غرامت دریافت خواهند کرد.
اسلامی گفت که برای باغداران خسارت دیده ای که بیمه محصولات نداشتند ، از ستاد حوادث غیرمترقبه استانداری مازندران و ستاد مدیریت بحران شهرستان آمل درخواست استمهال بدهی و یا بخشیدگی دیرکرد تسهیلات و نیز پرداخت تسهیلات کم بهره و بلاعوض شده است که امیدواریم هرچه سریع تر پرداخت شود.
بخش کوهستانی لاریجان آمل از مناطق مستعد در کشت درختان سیاه ریشه به خصوص تولید گیلاس مرغوب در سطح استانهای شمالی کشور است.
این بخش با دو شهر رینه وگزنک و ۸۰ روستا در ۷۰ کیلومتری جنوب شهر آمل به تهران و در مسیر جاده هراز واقع شده است.
۷۳۲۷/۱۶۵۴انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید