خانه / دسته‌بندی نشده / برف و باران هم هوای پایتخت را پاک نکرد

برف و باران هم هوای پایتخت را پاک نکردبرخی از مناطق شهر تهران طی ۲ روز گذشته، هوای پاک را تجربه کردند اما بسیاری از مناطق شهر حتی با وجود بارش برف و باران همچنان از داشتن هوای پاک محروم ماندند.
گزارش های شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان می دهد که کیفیت هوای ۱۹ منطقه شهر امروز (ساعت ۸ روز دوشنبه) در شرایط «پاک» و ۱۳ منطقه نیز در شرایط «سالم» قرار گرفته است.
در مدت مشابه دیروز نیز با وجود بارش برف در تهران، شهروندان ساکن در ۱۴ منطقه پایتخت هوای پاک را تنفس کردند و هوای ۱۹ منطقه دیگر شهر تهران نیز سالم بود.
به گفته مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، آلودگی ناشی از افزایش تردد خودروها مانع از پاک شدن هوای مناطقی از پایتخت حتی در روزهای بارانی می شود.
مریم نادری روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: بارش باران و برف باعث پاکی و تلطیف هوا می شود، اما در تهران و به دلیل شرایط خاص، این اتفاق در همه مناطق شهر روی نمی دهد.
وی اظهار کرد: افزایش تردد شهروندان با خودروهای شخصی و به دنبال آن ایجاد ترافیک و بالا رفتن زمان توقف خودروها در خیابان ها، موجب می شود که در روزهای بارانی نیز کیفیت هوای برخی از مناطق شهر تهران پاک نشود.
وی در پاسخ به اینکه چرا علاوه بر مناطق مرکزی و پرتردد تهران شاهد افزایش آلودگی هوا در دیگر مناطق شهر هستیم، اظهار کرد: در تهران تنها در زمان وزش باد و کاهش تردد خودروها می توان، شاهد هوای پاک بود که این شرایط در روزهای کمی از سال (معمولا در تعطیلات نوروز) اتفاق می افتد.
نادری اضافه کرد: آلودگی بالای هوای شهر ری (منطقه ۲۰) به دلیل جهت وزش باد و تجمع آلایندگی ها در شب در این منطقه، ترافیک و تردد کامیون هاست؛ منطقه ۲۱ و ۲۲ نیز به دلیل استقرار واحدهای صنعتی و ترافیک بالا معمولا از مناطقی هستند که آلودگی بالایی دارند و حتی با کاهش ترافیک نیز هوای این مناطق تحت تاثیر آلودگی های صنعتی است.
بر اساس گزارش وزارت بهداشت، سالانه بین چهار هزار تا پنج هزار شهروند تهرانی جان خود را به دلیل آلودگی هوا از دست می دهند. گزارش بانک جهانی نیز نشان می دهد آلودگی هوا سالانه بیش از ۲٫۶ میلیارد دلار (حدود ۱۲۰ هزار میلیارد ریال) خسارت به اقتصاد پایتخت وارد می کند.
مطالعات همچنین نشان می دهد که خودروها عامل تولید ۷۰ درصد آلودگی هوای تهران هستند.
از ابتدای امسال هوای تهران ۱۲ روز در شرایط پاک، ۲۱۵ روز در شرایط سالم و ۸۶ روز آلوده بوده است. ۶۹ درصد روزهای امسال هوا سالم بوده که نسبت به پارسال یک درصد کاهش داشته است.
همچنین هوای تهران در حدود ۲۷ درصد روزهای امسال آلوده بوده که نسبت به پارسال ۲ درصد افزایش یافته است.
روزهای پاک شهر تهران، چهار درصد هوای امسال را به خود اختصاص داده که آن نیز یک درصد کاهش نشان می دهد.
خبرنگار: نادره وائلی زاده – انتشار: محسن فتاحی
تهرام/ ۹۷۵۴**۱۶۲۵انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید