خانه / دسته‌بندی نشده / برداشت های غیر مجاز از زاینده رود باید پایش شود

برداشت های غیر مجاز از زاینده رود باید پایش شودبه گزارش ایرنا، زهرا سعیدی روز پنجشنبه در جریان دیدار استاندار اصفهان با کشاورزان شهرستان مبارکه طی سخنانی افزود: هم اکنون سه برابر ظرفیت زاینده رود از این منبع حیاتی در بالا دست برداشت و بارگذاری می شود که این روند با توجه به شرایط فعلی باید قانونمند و ساماندهی شود تا بخشی از مشکلات کشاورزان برطرف گردد.
وی افزود: گرچه کشاورزان استان اصفهان با هوشیاری و بصیرت اجازه هیچگونه بهره برداری سیاسی از سختی ها و مشکلات اقتصادی را به دشمنان نظام اسلامی نمی دهند اما باید از ابعاد مختلف به تبعات ناشی مشکلات کم آبی توجه شود.
وی با بیان اینکه کشاورزان شهرستان مبارکه سالهاست چشم انتظار دیدن مدیران ارشد دولتی هستند گفت: مسئولان باید به مسائل و مشکلات کشاورزان صبور و نجیب استان اصفهان و شهرستان مبارکه رسیدگی کنند و به حرف های آنها گوش کنند.
وی با قدردانی از استاندار اصفهان برای سفر به شهرستان غرب استان و دیدار با کشاورزان این منطقه گفت: استاندار اصفهان در عمل نشان داد که تفاوتی بین کشاورزان شرق و غرب استان اصفهان وجود ندارد.
سعیدی با اشاره به حقابه کشاورزان و ضرورت تحقق آن خواستار مساعدت مدیریت استان در احقاف این حق و مساعدت به کشاورزان شد و افزود: حقابه زاینده رود مهریه همه زنان کشاورزان این منطقه است.
نماینده مردم شهرستان مبارکه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پروژه انتقال آب از استان با عنوان بن – بروجن با دستور قضایی در حریم استان اصفهان متوقف شده است افزود: همه باید کمک کنیم و دست به دست هم دهیم تا وضعیت کشاورزی استان در آینده نزدیک بهبود باید.
وی با بیان اینکه سودها و جرائم وام های بانکی زیر ۱۰۰ میلیون تومان کشاورزان باید بخشیده شود گفت: بخشودگی این وام های بانکی در شرایط فعلی کمک بزرگی به کشاورزان است.
سعیدی همچنین با اشاره به لزوم توجه به قانون بومی پذیری صنایع در استان اصفهان گفت: با تحقق این قانون و استخدام کارکنان صنایع با اولویت محل سکونت نزدیکتر، شاهد کاهش آمار بیکاری در این شهرستان خواهیم بود.
وی با بیان اینکه فولاد مبارکه در دو سال گذشته به عنوان یکی از صنایع بزرگ آلاینده شناخته شد گفت: این شرکت باید تدابیر بیشتری برای رفع آلایندگی داشته باشد.
نماینده مردم شهرستان مبارکه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید مسائل شهرستان مبارکه بصورت ویژه مورد توجه مدیریت استان قرار گیرد گفت: به بافت شهرستان مبارکه آن اندازه ای که مردم آن استحقاق بوده رسیدگی نشده است.

*** امام جمعه مبارکه گفت: مردم و کشاورزان احتیاط و صرفه جویی لازم را در مصرف آب شرب و کشاورزی داشته باشند ***
حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی موسوی نیز در جریان دیدار استاندار اصفهان با کشاورزان شهرستان مبارکه گفت: همه مردم و کشاورزان باید صرفه جویی در مصرف آب را در دستور کار خود قرار دهند.
وی افزود: از استاندار تلاشگر و سخت کوش استان اصفهان وسایر مسئولان هم انتظار داریم تا حد امکان آب را در بستر رودخانه تشنه و خشکیده زاینده رود به جریان بیاندازند.
امام جمعه مبارکه همچنین با بیان اینکه شهرستان مبارکه از چندین ماه گذشته تا کنون بر اثر نبود فرماندار رنج می برد گفت: فرمانداری و این شهرستان از هشت ماه گذشته تا کنون با سرپرستی اداره می شود.
استاندار اصفهان روز پنجشنبه بمنظور دیدار با کشاورزان شهرستان های غرب استان به فلاورجان و سپس به مبارکه سفر کرد.
شهرستان مبارکه با جمعیتی بالغ بر ۱۵۰ هزار نفر ، معادل ۳ درصد جمعیت استان و با وسعت ۱۰۹۴ کیلومتر مربع ، معادل ۱ درصد وسعت استان را به خود اختصاص داده است و در عین حال سهم ارزش افزوده بخش های اقتصادی شهرستان در تولید ناخالص داخلی استان طی یک دوره ۱۵ ساله از ۷۹ تا ۹۳ معادل ۱۰/۷۹ درصد بوده که از این نظر شهرستان مبارکه بعد از شهرستان های اصفهان و شاهین شهر در رتبه سوم استان قرار داشته است.
سهم بخش کشاورزی این شهرستان طی دوره یادشده معادل ۴/۲۵ درصد بوده که در رتبه هشتم استان قرار دارد و بنابراین در بخش کشاورزی این شهرستان نقش اثرگذاری داشته است.
تعداد بهره برداران کشاورزی شهرستان حدود ۱۲ هزار نفر و گستره اراضی کشاورزی این شهرستان ۳۰ هزار هکتار است.
هر ساله میزان ۱۰ هزار و چهارصد هکتار از اراضی کشاورزی زیر کشت محصولات زراعی شامل گندم، جو و برنج رفته و ۱۷۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی را باغات انگور، هلو، گیلاس و ۲۸۰ هکتار را گلخانه ها بخود اختصاص داده است.
عمده منابع تامین آب کشاورزی شهرستان مبارکه است از رودخانه زاینده‌رود که ۲۳ کیلومتر از این رود در این شهرستان قرار دارد .
در این شهرستان ۳۰ رشته قنات،۳ دهنه چشمه و ۲۲۰۰ حلقه چاه آب عمیق و نیمه عمیق نیز برای کشاورزی استفاده می شده که عمدتا با توجه به استمرار شرایط خشکسالی از بین رفته است .
ت ۷۱۵۰ / ۱۳۳۹انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید