خانه / دسته‌بندی نشده / بازگشایی موزه صفوی بناب

بازگشایی موزه صفوی بنابمرتضی آبدار روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، با اشاره به وقفه ایجاد شده در فعالیت موزه یاد شده، اظهار کرد: این موزه بسیار زیبا و منحصر به فرد از امروز ۱۵ بهمن مجدد پذیرای بازدیدکنندگان خواهد بود.
وی با تاکید بر اینکه اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی تمام سعی و تلاش خود را برای توسعه و رونق فعالیت موزه ها صورت می دهد، گفت: بر همین راستا حمایت های لازم برای خدمات رسانی بهتر و بهینه به گردشگران داخلی و خارجی جهت بازدید از موزه هاو سایر اماکن دیدنی استان در دستور کار قرار دارد.
آبدار با اشاره به اینکه آذربایجان شرقی دارای ۲۸ موزه است که ۱۹ مورد آن در تبریز و بقیه در سایر شهرستان های استان واقع است، گفت: از جمله آنها می توان به موزه های آذربایجان، مشروطه، قاجار، سنجش، محرم، قرآن و کتابت، موزه عصر آهن، مسجد کبود، تاریخ طبیعی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز، موسسه تاریخ و فرهنگ دانشگاه تبریز، شهر و شهرداری و موزه ادبی استاد شهریار در تبریز و موزه ایلخانی مراغه، سنگ نگاره های مراغه، صفوی بناب، هدایای خامنه، عشایر آذربایجان سراب، مردم شناسی جنوب سهند و موزه میانه در شهرستان های استان اشاره کرد.
به گزارش ایرنا، موزه صفوی شهر بناب در سال ۱۳۹۰ در محل خانه تاریخی سیف العلماء تاسیس شد و تمامی آثار این موزه از سکه تا نگارگری مربوط به دوره صفوی و شاهان آن دوره می باشد.
خانه سیف العلماء با نمایی آجری و رو به جنوب بنا شده است که مصالح عمده آن چوب، آجر و خشت می باشد و در مساحت ۴۵۰ مترمربعی و حیاط ۴۹۰مترمربعی به موزه تبدیل شده است.
این بنا که در محله ای قدیمی در خیابان شهید بهشتی بناب واقع شده، در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
در این موزه تصاویری از نگاره‌های شاهنامه تهماسبی، یکی از شاهکارهای هنری مکتب تبریز دوره صفوی، به نمایش درآمده و در بخش خط و کتابت موزه، کتب خطی این دوره در کنار تصاویری از قطعات خوشنویسی از استادان بزرگ دوره صفویه قرار دارد.
ظروف مسی دوره صفوی و آثاری از شهرستان بناب دیگر آثار این موزه را تشکیل می‌دهد.
بیشترین آثار این موزه که همه ساله هزاران نفر از آن بازدید می ‌کنند و یکی از موزه‌های پربار و ارزشمند جنوب آذربایجان‌شرقی است، مربوط به دوره صفویه و پیش از آن است و به همین خاطر به موزه’صفوی’ بناب مشهور شده است.
تعطیلی این موزه نگرانی هایی در میان اهالی فرهنگ آذربایجان شرقی به وجود آورده بود.
گفته می شود کمبود نیروی انسانی عامل تعطیلی موزه صفویه بناب در ماه های اخیر بود.
شهرستان بناب با حدود ۱۲۰ هزار نفر جمعیت در ۱۰۵ کیلومتری جنوب تبریز واقع شده است.
خبرنگار: سیدیحیی مرتضائی **انتشار: عزیزی راد
۳۰۳۸/۵۱۸انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید