خانه / دسته‌بندی نشده / ایران در عراق ۲۰ هزار هکتار نیشکر می کارد

ایران در عراق ۲۰ هزار هکتار نیشکر می کاردبه گزارش ایرنا، مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی روز یکشنبه در نشست هم اندیشی هیات وزارت کشاورزی عراق در محل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی در اهواز آمادگی کامل این شرکت را برای ارایه خدمات علمی مهندسی در حوزه زراعت و صنعت نیشکر عراق اعلام کرد.
محمود شمیلی افزود: این شرکت و مرکز تحقیقات آن، این توانایی را دارد تا در زمینه طراحی کارخانه تولید شکر از ظرفیت های کشت و صنعت های نیشکر و قابلیت های داخلی برای فعالیت های نیشکری در عراق استفاده کند.
وی گفت: موسسه تحقیقات نیشکر این شرکت این امکان را دارد تا در حوزه فعالیت علمی و تحقیقاتی نیشکر از جمله عملیات اصلاح نژاد و تولید واریته های نیشکر ، تحقیق در مورد شیوه های نوین عملیات کاشت، داشت و برداشت محصول نیشکر خدمات مناسبی را به کشور عراق ارایه کند.
مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی بیان کرد: ارایه خدمات در بخش صنعت و صنایع جانبی نیشکر ، آموزش نیروی انسانی متخصص و بهره مندی از متخصصان ایرانی از دیگر مواردی است که این شرکت می تواند گام های موثری برای گسترش کشت نیشکر در استان میسان عراق بردارد.
در این نشست طرح ۲۰ هزار هکتاری مزارع نیشکر در استان میسان عراق و نیز نحوه مشارکت و انتقال تجربیات شرکت توسعه نیشکر در راستای گسترش این طرح مورد بررسی قرار گرفت.
محمد طه کرم البهادلی سرپرست هیات وزارت کشاورزی در این نشست گفت: دولت عراق قصد دارد طرح ۲۰ هزار هکتاری مزارع نیشکر را با همکاری ایران در استان میسان عراق اجرا کند.
وی افزود: با توجه به توانمندی بالای شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی ، قصد داریم با مشارکت ایران زیرساخت های لازم برای کاشت و بهره برداری از ۲۰ هزار هکتار از مزارع نیشکر را در استان میسان عراق اجرا کنیم.
کرم البهادلی ، بازدید میدانی از طرح های نیشکر ، تبادل نظر برای گسترش طرح های نیشکر در میسان عراق ، بازدید از ظرفیت های شرکت توسعه نیشکر از جمله موسسه تحقیقات نیشکر را اهداف هیات کشاورزی عراق به خوزستان بیان کرد.
خوزستان با ۲ استان بصره و میسان با مرکزیت شهر العماره مرز مشترک دارد و از طریق ۲ مرز بین المللی چذابه در ۱۱۰کیلومتری شمال غرب اهواز و شلمچه در ۱۶کیلومتری غرب خرمشهر، کالاهای صادراتی ایران به این ۲ استان صادر می شود.
این ۲ استان عراقی همکاری تجاری ، آموزشی ، فرهنگی با خوزستان دارند و تاکنون چند سند و تفاهم نامه همکاری با این استان امضا کرده اند.
شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی با هفت شرکت تابعه امیرکبیر، دعبل خزاعی ، میرزاکوچک خان ، امام خمینی(ره) ، سلمان فارسی ، حکیم فارابی و دهخدا سالانه حدود ۶۲۹هزارتن معادل حدود ۴۰ درصد شکر کشور را تولید می کند.
واحدهای نیشکری هفت تپه در شوش و کارون در شوشتر نیز با قدمت حدود ۶۰سال همچنان در زمینه تولید شکر و خوراک دام فعال هستند.
۶۰۶۵/ ۶۰۳۷انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید