خانه / دسته‌بندی نشده / ایجاد دادگاه تخصصی رسیدگی به تخلفها در حوزه تکنولوژی ضروری است

ایجاد دادگاه تخصصی رسیدگی به تخلفها در حوزه تکنولوژی ضروری استبه گزارش ایرنا محمود مهرداد شکریه چهارشنبه در همایش بین المللی مکانیک مواد و تجهیزات پیشرفته در سرسرای دانشکده مهندسی دانشگاه شهید چمران اهواز اظهار کرد: در سیستم قضایی کشور، قضاتی متخصص در زمینه سیستم های تکنولوژیک وجود ندارد حال آنکه وجود این دادگاهها برای رسیدگی به تخلفاتی از جمله کپی برداری های ایده یا اختراعات دیگران ، اهمیت دارد.
وی گفت: آشنایی با قوانین ثبت اختراع اهمیت بالائی دارد چرا که محقق وقتی یک محصول یا ایده خود را ثبت می کند برای جلوگیری از کپی شدن آن را ثبت می کند.
وی اظهار کرد: از آنجا که حفاظت از مالکیت فکری و معنوی از معضلاتی است که کشور ما با آن مواجه است، ثبت اختراع یا ایده، حافظ مالکیت فکری آن است.
شکریه در خصوص ساختن محصول از ایده بیان کرد: رسیدن محصول به بازار یک زنجیره دارد و اگر اجزایی از این زنجیره مغفول بماند دچار شکست می شود.
دبیر ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: اولین قسمت زنجیره ایده – تقاضا، خلق یک ایده است که نیاز به خلاقیت و نوآوری دارد و سیستم های دانشگاهی تا حدی در این زمینه ضعیف عمل کرده اند و آموزش ها به گونه ای است که از دوران دبیرستان نیروی خلاق تربیت نمی شود.
وی اظهار کرد: یکی از حلقه های مهم در زنجیره ایده – تقاضا، ارتباط با بازیگران بین المللی است و اگر دانشگاهها کارآفرین باشند می توانند ارتباط خوبی برقرار کنند.
شکریه افزود: ارتباطات بین المللی مانند اعزام دانشجو و استاد و دسترسی به دیتا بیس های (پایگاههای داده) جهانی باید مورد توجه قرار گیرد.
دبیر ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: سیستم نوآوری ملی جزء نیازهای کشور است و باید از دوران ابتدایی شروع شده و به دانشگاه و صنعت تسری یابد زیرا دانشگاه به ویژه نسل سوم از جمله مراکزی است که در ایجاد سیستم نوآوری ملی نقش مهمی دارد.
وی ادامه داد: آشنایی با ادبیات بازار برای وارد کردن محصول به بازار مهم است و لازم است در دانشگاهها، اقتصاد مهندسی با کیفیت بهتری تدریس شود.
دبیر ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اضافه کرد: برای توسعه بازار باید بازارسازی و بازاریابی کنیم و شرکت خود را وارد بورس کرده و خود را برای صادرات آماده کنیم.
شکریه افزود: در راستای تحقق تمام اجزای زنجیره ایده – تقاضا و رسیدن محصول به بازار، فقط دانشگاه مسئول نیست بلکه شرکتهای دولتی، بخش خصوصی، صنایع و دانشگاهها نیز از دیگر بازیگران موثر این زنجیره هستند.
دبیر ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: چاپ هر مقاله به معنای تولید علم نیست و خوب بودن مقاله علمی به معنای تکنولوژیک و فناورانه بودن آن نیست.
وی تاکید کرد: از سوی دیگر اگر محصول تکنولوژیک هم داشته باشیم به این معنی نیست که بازار در دست ماست.
دبیر اجرایی همایش نیز در این برنامه گفت: این همایش با حضور محققان، پژوهشگران، اساتید، دانشجویان و صنعتگران برگزار شده تا افق جدیدی را در این حوزه دنبال کنیم.
رضا مسلمانی با بیان اینکه این همایش کاربرد محور است و بر اساس نیازهای صنعتی برگزار شده است افزود: از جمله محورهای این همایش مدل سازی، ساخت، پایش وضعیت ، بازرسی مربوط به مواد و تجهیزات پیشرفته است که بر اساس نیازهای صنعتی کشور و منطقه تدوین شده است.
وی ادامه داد: بیش از ۲۰۰ مقاله به این همایش ارسال شد که ۱۰۰ مقاله از این تعداد انتخاب شد که ۴۰ مقاله به صورت شفاهی و ۶۰ مقاله درقالب پوستر ارائه می شود.
دبیر اجرایی این همایش بیان کرد: ارتباط تنگاتنگی بین دانشگاه و صنعت وجود دارد و کارگاههای تخصصی بر اساس نیازهای صنعتی کشور و منطقه در روز سه شنبه برگزار شد.
وی اظهار کرد: ۳۰۰ میهمان داخلی و خارجی از جمله کانادا، فرانسه، لهستان، انگلستان و عراق در این همایش حضور دارند.
معاون پژوهشی دانشگاه شهید چمران اهواز نیز دراین برنامه گفت: خوزستان از نظر فعالیت های صنعتی و میزان تولیدات ناخالص داخلی در کشور، استان دوم است.
ابراهیم حاجی دولو افزود: خوزستان مهد صنعت مکانیک و تجهیزات مکانیک از جمله پمپ ها، کمپرسورها، توربین و مولد ها و الکتروموتورها، مخازن، شیرآلات، مته ها و لوله های حفاری است.
حاجی دولو بیان کرد: نقش و ماموریت مهم دانشگاهها این است که به صنایع کمک کنند تا تجهیزات پیشرفته که قبلا از شرکت های خارجی تامین می شد در داخل تامین شود و در صورت خوب ایفا نشدن این نقش، دانشگاهها کم کم به حاشیه رانده می شوند لذا دانشگاه باید زیرساختها و نهادهای مربوطه را ایجاد کند.
۳۰۰۴/۶۰۰۲/۶۰۶۴
خبرنگار: خاطره غفاری**انتشار: محسن بهاروندانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید