خانه / دسته‌بندی نشده / ‘ امید ‘ امسال دیر به مهمانی آمد و زود رفت

‘ امید ‘ امسال دیر به مهمانی آمد و زود رفتبه گزارش خبرنگار ایرنا ، این بازمانده درنای سفید سیبری که همه ساله با ورود فصل پائیز نفس دوستداران محیط زیست را برای میزبانی دوباره به شماره می اندازد ، امسال چهارم آذر ماه در دامگاه ویژه اش در فریدونکنار فرود آمد تا امید در حال خاموشی را در چشمان به انتظار نشسته محیط بانان مازنی امتداد بخشد.
امید ، امسال کمتر از ۱۰۰ روز مهمان طبیعت زمستانی مازندران بویژه تالاب فریدونکنار بود. بر اساس اعلام محیط بانان اداره کل محیط زیست مازندران ، تک درنای سیبری روز شنبه دوازدهم اسفند در نخستین ساعات نود و هشتمین روز حضورش در مازندران ، بال های سفیدش را برای رفتن به شمالی ترین نقطه روی زمین گشود و رفت .
روابط عمومی محیط زیست مازندران شنبه شب با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد : امید به سوی زیستگاه اصلی خود در سیبری به پرواز در آمد تا ادامه تنهایی خود را در سیبری سپری کند.
** شاید پائیز ۹۷ هم بیاید
امید ، تنها بازمانده از گله درناهای سفید سیبری است که بر اساس تقویم محیط زیست مازندران از سال ۱۳۵۳ مهمان تالاب های این استان شدند.
امید که تا چند سال پیش همواره به همراه جفتش ‘ آرزو ‘ مهمان تالاب فریدونکنار می شد ، پس از از دست رفتن همراه با وفایش هم شهروندان و گردشگران مازندرانی را چشم انتظار نگذاشت .
این تک درنای نر ، تنها سال ۸۸ به مازندران نیامد ، سالی که گفته می شود آرزو را از دست داده بود ، ولی از آن پس به صورت مستمر اوایل آبان با طی کردن مسیر پنج هزار کیلومتری از سیبری ، در فریدونکنار به زمین نشست .
نسل درنای سفید از میان ۱۵ گونه درنای موجود ، در حال انقراض است و به همین دلیل حضور دوباره امید در تالاب فریدونکنار همواره برای دوستداران محیط زیست امید بخش و رفتنش برای آنان با نگرانی همراه بوده است .
اداره کل محیط زیست مازندران نیز همه ساله برای بازگشت تک درنای سفید سیبری تدارکات ویژه ای می چیند و اطلاع رسانی رسانه ها هم در سال های اخیر سبب شد تا مردم فریدونکنار نیز برای حفاظت از این آخرین بازمانده وفادار به طبیعت مازندران ، بسیج شوند.
اگر چه همه ساله بازگشت تک درنای نر سیبری به تالاب فریدونکنار امیدوار کننده است ، ولی نگاه دوستداران محیط زیست با این پرسش به خط پرواز مهمان سفر کرده گره می خورد که آیا ‘ امید’ ی به بازگشت دوباره وجود دارد ؟
طبیعت مازندران بویژه تالاب های آن همه ساله در فصل زمستان میزبان ۱۵۰ گونه پرنده مهاجر با جمعیت ۱٫۵ میلیون بالی است که برای زمستان گذرانی به تالاب و آبگیرهای این خطه شمال کشور مهاجرت می کنند و اواخر اسفند ماه به سرزمین خود در سیبری باز می گردند.
خبرنگار : حسین فلاحتی
۶۹۸۲/۱۶۵۴انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید