خانه / دسته‌بندی نشده / اعلام آمادگی تهران برای انتقال تجربه درباره کاهش آلودگی هوا به سارایوو

اعلام آمادگی تهران برای انتقال تجربه درباره کاهش آلودگی هوا به سارایوو

به گزارش ایسنا پیروز حناچی در دیدار با عبدالله اسکاسا – شهردار سارایوو-  در قالب چهارمین دوره جایزه خشت طلایی بیان اینکه میان ایران و بوسنی هرزگوین هم در دوره معاصر و از دوران قدیم نزدیکی زیادی بوده است، اظهار کرد: بخشی از این قرابت فرهنگی بوده است. امیدوارم سفر شما به تهران زمینه ساز همکاری‌های بیشتر میان این دو شهر بزرگ شود.

حناچی مشکل آلودگی هوا و پسماند را مشکل اپیدمیک همه شهرهای بزرگ عنوان کرد و با اشاره به جمعیت سارایوو که کمتر از نیم میلیون نفر است، گفت: جمعیت نیم میلیونی برای آلودگی هوا کمی زود است و کلانشهرها در آستانه ۷۰۰ هزار و تا یک میلیون نفر باید اقداماتی را در زمینه کاهش آلودگی هوا انجام دهند. در غیر این صورت منجر به هزینه های بیشتر خواهد شد بنابراین شما در زمان درستی به فکر افتاده‌اید.

شهردار تهران افزود: با توجه به مشکلات شما، ما آمادگی هرگونه همکاری را داریم و حتی می‌توانیم مشاورانی که در این زمینه کار می‌کنند را به شما معرفی کنیم. کاری که از دستمان بربیاید را انجام می‌دهیم و مانند سابق در کنار سارایوو خواهیم بود البته پیش از سفر یا همزمان با سفرم به سارایوو تمهیداتی در این رابطه انجام می‌دهیم.

وی با تاکید بر لزوم مطالعه روی منشا آلودگی هوا گفت: در تهران ۸۰ درصد منشا آلودگی هوا سوخت‌های فسیلی است.

به گفته حناچی استانبول هم حدود سه دهه پیش تقریبا وضعیت مشابه سارایوو را داشت البته استانبول به نسبت سارایوو مسطح و دارای دشت‌های باز است اما مصرف ازت و ذغال سنگ عامل اصلی آلودگی هوا بود.

شهردار تهران با تاکید بر لزوم اندازه‌گیری و مطالعه بر روی ذرات معلق pm۲.۵ توضیح داد: pm۲.۵ و pm۱۰ به‌طور مستقیم روی سلامتی شهروندان اثر می‌گذارد و در شرایط وارونگی هوا و زمانی که از حد استاندارد خارج می شود ممکن است سبب ایست قلبی شود بنابراین باید درباره این معضل تمهیداتی اندیشید.

وی با بیان اینکه ما هم در تهران البته با مقیاس‌های متفاوت با این مشکلات مواجه هستیم، گفت: هشت  و نیم میلیون نفر در داخل محدوده تهران زندگی می کنند، چهار و نیم میلیون خودرو در تهران تردد می‌کنند، سه میلیون دوچرخه و موتور در تهران وجود دارد و ۴۰ درصد حمل و نقل داخلی تهران با خودرو شخصی انجام می شود بنابراین اگر باد و بارندگی نباشد ما در زمستان با وارونگی دما مواجه هستیم. چند سال پیش تهران را هفت روز به دلیل آلودگی هوا تعطیل کردیم.

حناچی شناخت منشا آلودگی هوا را مهم توصیف و اظهارکرد: در دو سال اخیر در تهران برنامه کاهش (Lez) اجرا می‌شود که داخل محدوده طرح را به دوربین‌های معاینه فنی مجهز کردیم. با این روش ۲۰ درصد ذرات معلق را کاهش دادیم البته بارندگی هم به یاریمان آمد.

شهردار تهران به شهردار سارایوو توصیه کرد:  قبل از هر اقدامی مطالعه دقیقی روی مراکز ایجاد آلودگی انجام دهید و این، نقشه راه شما را مشخص می کند و بسته به میزان درصد آلودگی اولویت‌بندی کنید. ما هم کمک خواهیم کرد و شرکت‌های فعال در این زمینه را می‌توانیم به شما معرفی کنیم. مثل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران که به طور دائمی به‌صورت نرم افزاری وضعیت هوای تهران را گزارش می‌دهد.

به گفته حناچی استفاده از نرم افزارها بسیار مهم است و درواقع مشارکت دادن مردم در انجام ماموریت‌هاست.

وی اظهار امیدواری کرد که این رویداد برای شهردار سارایوو مفید باشد و از او برای بازدید از جاذبه‌های تهران دعوت کرد.

عبدالله اسکاسا – شهردار سارایوو – هم با ابراز خوشحالی از حضور در تهران گفت: میان تهران و سارایوو یک قرارداد خواهر خواندگی امضا شده که چارچوب مناسبی برای همکاری‌ها و روابط دو جانبه است.

وی به صحبت های شهردار تهران درباره اشتراکات فرهنگی دو کشور اشاره کرد و گفت: با توجه به صحبتهای آقای شهردار ما روابط خوب سنتی داریم و باید آن را به همکاری های خوب تبدیل کنیم.

به گفته شهردار سارایوو دو موضوع در توسعه روابط دو کشور تاثیرگذار است که یکی از آن‌ها نقل و انتقالات مالی است که مانع توسعه روابط دو کشور است اما این دو موضوع در سطح دو کشور است باید برای حل آن سعی و تلاش کرد.

اسکاسا با بیان اینکه در سارایوو یک مرکز فرهنگی ایرانی وجود دارد که خوب کار می کند، گفت: ما در همین رابطه با آن مرکز فرهنگی، روزهای مهم در جمهوری اسلامی ایران را هر سال در شورای شهر برگزار می‌کنیم. این رخداد فرصت خوبی برای شناساندن ایران به مردم بوسنی است.

وی همچنین از شهردار تهران دعوت کرد تا به سارایوو سفر کند و اظهار کرد: یکی از موضوعات بسیار مهم شهری، حوزه شهرسازی است و شنیده‌ام که شهردار تهران تخصص زیادی در این زمینه دارد. سارایوو در یک موقعیت جغرافیایی استراتژیک قرار دارد  بنابراین به دنبال مناطقی هستیم که شهر را گسترش دهیم.

شهردار سارایوو دو مشکل مهم این شهر را آلودگی بسیار زیاد هوا در زمستان و بازیافت زباله‌ها عنوان کرد و توضیح داد: علت آلودگی هوا این است که اطراف شهر سارایوو را کوه پوشانده است و شما اطلاع ندارید چون در آنجا نبودید و سال آینده اگر سفری به سارایوو داشته باشید از نزدیک مشاهده خواهید کرد. پیشنهاد می‌کنیم در یکی از روزهای جمهوری اسلامی که در سارایوو برگزار میشود به این شهر سفر کنید البته ماه می بهترین ماه برای سفر به بوسنی است.

اسکاسا آلودگی هوا را یکی از مهم‌ترین مشکلات سارایوو اظهارکرد و گفت: ما علاقه‌مند هستیم از تجربیات شما استفاده کنیم و حتی می‌توانیم میزبان یک گروه متخصص و کارشناس در این زمینه باشیم.

وی با بیان اینکه در زمستان مهم‌ترین عامل آلودگی هوا سوخت زمستانی است، اظهار کرد: در سارایوو از ذغال سنگ و سوخت بی‌کیفیت استفاده می‌شود البته در سال ۱۹۸۴ پس از آنکه المپیک زمستانی را برگزار کردیم بعد از آن گازرسانی را به سمت منازل آوردیم که خوب پیش رفت اما توسعه شهر سبب شد این کار متوقف شود و با رشد شهرها دوباره این مشکل ایجاد شد.

شهردار سارایوو در ادامه گفت: یک تله کابین از مرکز شهر به بالای کوه در سارایوو وجود دارد که در هر یک از ستون‌ها یک سیستم نصب شده تا میزان آلودگی هوا در ارتفاع‌های مختلف را محاسبه کند. بیشترین نگرانی ما آلودگی در زمستان است و در کنارش مه آلود شدن هوا در ماه فوریه است که سبب بسته شدن فرودگاه می‌شود.

اسکاسا افزود: در سارایوو یک دانشکده روی ذرات معلق مطالعه می‌کند البته این ذرات هنوز در حد استاندارد است اما سال به سال در حال افزایش است.

در پایان این دیدار هم شهردار سارایوو هدایایی از سمبل این شهر به شهردار تهران ارایه کرد.

انتهای پیام

درباره admin

مشاهده بیشتر

بررسی پیشنهاد وزارت بهداشت برای تعطیلی دو هفته ای کشور

به گزارش ایسنا، بابک دین پرست معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزارت …

پاسخی بگذارید