خانه / دسته‌بندی نشده / اشتغال ۲۰ هزار نفری در استان اردبیل؛ درونمایی خوش برای پیکار با بیکاری

اشتغال ۲۰ هزار نفری در استان اردبیل؛ درونمایی خوش برای پیکار با بیکاریبه گزارش ایرنا، با اینکه برخی ها دست یابی به این وعده طرح شده توسط اکبر بهنام جو را مشکل می دانند اما استاندار دولت دوازدهم تاکید می کند که این وعده را با توجه به شناخت از استعدادهای اقتصادی منطقه در کنارهمت مدیران، جذب سرمایه گذاران و همراهی مردم مطرح کرده و به آن دست خواهد یافت.
به گفته وی، با سرمایه گذاری جدید در استان که بتدریج در سال های آتی به بهره برداری خواهند رسید، بهره برداری از طرح پایاب سد خداآفرین ، فعال شدن منطقه ویژه اقتصادی نمین با ظرفیت های غنی موجود، اقدام هایی زیربنایی در بخش گردشگری ، کشاورزی ، و تجارت خارجی؛ دستیابی به ایجاد سالانه بیش از ۲۰ هزار شغل در استان نیز وجود دارد.
وی بیان کرد: در کنار سرمایه گذاری های بزرگ اقتصادی، طرح سند اشتغال جامع دولت نیز در ایجاد فرصت های شغلی جدید در استان تاثیر گذار بوده و به ایجاد و رونق اقتصاد خرد با زمینه های اشتغال کوچک اما فراوان کمک خواهد کرد.
بهنامجو اظهار کرد: سند اشتغال و توسعه استان در برنامه کاری است و برش شهرستانی این سند تا پایان امسال تدوین می شود.
وی افزود: در سند توسعه، دولت تسهیلات خوبی برای اشتالزایی پیش بینی کرده، ضمن اینکه در زمینه جذب سرمایه گذار و تسهیل امور واگذاری زمین و زیر ساخت ها به بخش خصوصی برنامه اساسی داریم.
استاندار اردبیل اضافه کرد: اشتغال و کاهش بیکاری از محوری ترین برنامه های دولت در استان است و در تمام روزهای هفته برای دیدار با سرمایه گذاران و کارآفرینان وقت اختصاص داده ایم.
استاندار اردبیل گفت: اشتغال و کاهش بیکاری از محوری ترین برنامه های دولت در استان است و سعی داریم علاوه بر تهیه سند توسعه اشتغال سرمایه گذاری بخش خصوصی را هم در استان افزایش دهیم.

** بسته های تشویقی برای طرح های اشتغال زا
بهمن حسین زاده معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اردبیل هم در این باره گفت: اشتغال جوانان اولویت نخست این استان است و برای تحقق اشتغال فراگیر در این استان بسته های تشویقی برای طرح های اشتغال تعریف شده است.
وی با اشاره به مشوق های سرمایه گذاری در استان افزود: ارایه تخفیف ویژه برای سرمایه گذارن بخش خصوصی در واگذاری زمین ، تامین زیر ساخت های اولیه ،ارایه تخفیف ۵۰ درصدی در قیمت زمین شهرک های صنعتی به سرمایه گذاران از جمله مشوق های سرمایه گذاری در استان می باشد .
حسین زاده اشتغالزایی در منطقه ویژه اقتصادی نمین را یاد اور شد و گفت : طرح اراضی پایاب خداآفرین ،منطقه ویژه اقفتصادی نمین و منطقه آزاد در بلند مدت اشتغال بیشتری را فراهم می کند .
وی ادامه داد: در عین حال دولت چهار طرح اشتغال‌زا را دنبال می‌کند که از جمله طرح اشتغال فراگیر است و اعتباری بالغ بر ۵۶۴ میلیارد تومان برای این استان اختصاص یافته است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اردبیل اظهار کرد: طرح‌های متعددی در بخش‌های صنعت و معدن، گردشگری و کشاورزی به بانک‌ها معرفی شده و در ثبت‌نام و معرفی طرح اردبیل جزو سه استان برتر کشور است.
حسین زاده درباره میزان سود تسهیلات اشتغال فراگیر افزود: این تسهیلات با نرخ ۱۸ درصد به متقاضیان پرداخت می شود و علاوه بر آن متقاضیان و سرمایه گذاران از یارانه ۶ تا هشت‌درصدی بهره مند خواهند شد .
وی افزود: طرح رونق تولید برای تثبیت اشتغال، تسهیلات صندوق توسعه ملی و طرح اشتغال روستایی نیز در دست پیگیری است و هدف اصلی در تمامی این طرح‌ها هدفمند کردن تسهیلات پرداختی و اشتغال‌زایی به واسطه آن است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اردبیل بیان کرد: از سویی برنامه ادارات تا سال ۱۴۰۰ درخواست شده و سند توسعه اشتغال و سند توسعه صادرات استان نیز در دست تدوین است.

**اشتغال فراگیر در استان اردبیل حمایت می شود
قاسم رحیمی مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل هم به ایرنا گفت: با اجرای برنامه های حمایتی ویژه اشتغال فراگیر در این استان تقویت و حمایت می شود.
وی افزود: در سال جاری طرح هایی به ارزش چهار هزار و ۵۱۰ میلیارد ریال با ظرفیت اشتغالزایی برای هشت هزار نفر برای استفاده از تسهیلات اشتغال فراگیر به بانک های عامل استان معرفی شده اند.
رحیمی ادامه داد: همچنین طرح هایی به ارزش ۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال برای استفاده از وام مشاغل خانگی به بانک ها معرفی شده است.
او بیان کرد: شهرستان های اردبیل ، نمین و سرعین در جذب تسهیلات اشتغال فراگیر بهترین عملکرد را داشته و حائز جایگاه برتر هستند.
مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل گفت: اشتغال ۲۰ هزار نفر در استان مورد تاکید استاندار است که در صورت تحقق شاهد رونق در استان خواهیم بود .
وی افزود: ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در کشور طرح های اشتغالزایی بیشماری در دستور کار دارد و ضروری است مدیران دستگاه های اجرایی طرح های اشتغالزا را احصا و برای تحقق آن برنامه ریزی کنند.
رحیمی با بیان اینکه طرح تکاپو یکی از طرح های اشتغالزا در کشور است افزود: در قالب این طرح اشتغالزایی ۱۰هزار نفر از فارغ التحصیلان دانشگاهی استان در اولویت قرار گرفته است.
مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل بیان کرد: این طرح علاوه بر توسعه کارآفرینی زمینه اشتغال برای فارغ التحصیلان دانشگاهی را نیز فراهم می کند.
رحیمی اضافه کرد: دولت تدبیر و امید اشتغال جوانان را در اولویت کاری خود قرار داده و مدیران دستگاههای اجرایی هم مصمم هستند تا سیاست ها و برنامه های اشتغال زایی تحقق یابد.
وی تصویب ۲۱ رسته شغلی در استان برای اشتغالزایی را یادآور شد و افزود: تمامی این طرح ها از طریق بخش خصوصی و با ارائه تسهیلات بانکی صورت می گیرد.
رحیمی درباره تسهیلات مشاغل خانگی برای اشتغالزایی افزود: در سال جاری تسهیلات مشاغل خانگی استان ۲۲۰ میلیارد ریال مصوب شده که ضروری است بانک ها در پرداخت این تسهیلات اهتمام بیشتری داشته باشند.

** رونق تولید با هدف ایجاد اشتغال
رئیس سازمان صنعت، معدن وتجارت استان اردبیل نیز گفت که با هدف ایجاد فرصت های شغلی جدید و نیز تثبیت اشتغال موجود امسال ۱۷۵ طرح صنعتی و کشاورزی از تسهیلات رونق تولید بهره مند شدند.
حامد عاملی بیان کرد: ۶۹مورد از این تسهیلات مربوط به صنعت و ۱۰۶ مورد دیگر هم مربوط به حوزه کشاورزی است و برای رونق این واحدهای تولیدی ۲هزار و ۳۸۰ میلیارد ریال از سوی بانک ها پرداخت شده است.
وی تاکید کرد که دولت تدبیر و امید برای اشتغالزایی و رونق اقتصادی از واحدهای تولیدی حمایت می کند و همه مدیران دستگاه های اجرایی هم باید از طرح های اشتغالزا حمایت کنند.
به گزارش ایرنا ، در این حال کارشناسان تاکید می کنند که می بایست برای ایجاد اشتغال پایدار در زمینه حمایت از بخش خصوصی اقدام های اساسی تری در استان صورت گیرد، در بخش صنعت می بایست گیرهای اداری در استان به حداقل رسیده و مسیر دستیابی سرمایه گذاران به منابع بانکی کوتاهتر شود، در بخش تجارت نیز صادرکنندگان باید از حمایت ها و مشوق های صادراتی بهره مند شده و در زمینه بازاریابی بویژه در کشورهای هدف مورد مشاوره و راهنمایی و حمایت قرار گرفته و در مسایل گمرکی نیز امور تسهیل شود.
به گفته این کارشناسان ، با توجه به کشاورزی بودن استان می بایست تلاش و گام های سریعی در خروج از زراعت سنتی و ایجاد زنجیره ارتباطی با صنعت صورت گیرد ضمن اینکه صنعت گردشگری نیز بعنوان یکی از ظرفیت های بی بدیل استان می بایست نوین سازی و از فرصت های سرمایه گذاری جدید در آن بهره گرفته شود.
گزارش یعقوب شاددل/ سیفعلی موسی زاده
/۶۰۱۶/ ۷۱۱۰انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید