خانه / دسته‌بندی نشده / استفاده از اطلاعات افراد در ثبت احوال برای مواقع بحران

استفاده از اطلاعات افراد در ثبت احوال برای مواقع بحران

به گزارش ایسنا، این تفاهم نامه میان دکتر علی اصغر پیوندی و حمید درخشان نیا روسای جمعیت هلال احمر و سازمان ثبت احوال به امضا رسید که بر اساس آن جمعیت هلال احمر می تواند از اطلاعات ثبت شده افراد در این سازمان در موارد مختلف بهره ببرد. از جمله اینها استفاده از موقعیت مکانی و اطلاعات خانوار برای کمک در حوادث و بحران ها است و همچنین بر اساس این تفاهم نامه امکان استعلام اطلاعات اثر انگشت افراد در بحران ها می تواند در چارچوب قوانین در اختیار جمعیت هلال احمر قرار بگیرد. از دیگر مواردی که جمعیت هلال احمر می تواند از اطلاعات ثبت احوال برای استعلام بهره ببرد، استعلام و تطبیق اطلاعات سامانه های سخا و سجاد است.

در این نشست دکتر علی اصغر پیوندی، رئیس جمعیت هلال‌احمر گفت: خوشحالیم فرصتی دست داد تا بتوانیم با امضاء این تفاهم‌نامه از ظرفیت های سازمان ثبت احوال برای خدمت رسانی شایسته تر به هموطنان بهره ببریم.

رئیس جمعیت هلال احمر افزود: هلال احمر به عنوان یک نهاد امدادی، فرهنگی و اجتماعی وظایف زیادی به عهده دارد. شاید بسیاری افراد از بیرون هلال احمر را یک نهادی بشناسند که در حوادث مختلف نقش حاکمیتی امداد و نجات را دارد اما همان طور که گفتم وظایف دیگری هم داریم.

وی با تشریح اهم فعالیت های جمعیت هلال احمر گفت: در سازمان جوانان از پیش دبستانی تا سن ۲۹ سالگی افراد را در کانون های مختلف غنچه های هلال، دانش آموزی، دانشجویی، طلاب و … تحت پوشش داریم و سعی می کنیم با ایجاد فضایی با نشاط شرایطی را به وجود بیاوریم که این افراد خلاقیت های خود را بروز بدهند.

رئیس جمعیت هلال احمر افزود: سازمان داوطلبان نیز وظیفه هماهنگی مدیریت و سوق دادن داوطلبین و خیرین و ارتباط با کانون های قدرتمند اجتماعی را به عهده دارد و تلاش این سازمان ایجاد بستر لازم برای ترغیب افراد به کار داوطلبانه است.

وی تاکید کرد: اساس کار جمعیت هلال احمر، داوطلبانه است و به همین دلیل و وجود شبکه مویرگی تنها ۸۵۰۰ پرسنل رسمی داریم که در قیاس با سایر دستگاه ها زیاد نیست ولی گستردگی کار ما زیاد است که با توجه به ظرفیت داوطلبی، بیشتر این فعالیت ها به دوش داوطلبان و جوانان است که برای خدمت گزاری به مردم، دل خود و رضای خدا کار و تلاش می کنند. ساماندهی، جذب، مدیریت، آموزش و فراخوان این افراد به عهده داوطلبان است. 

پیوندی با اشاره به فعالیت های سازمان امداد و نجات نیز گفت: این سازمان هم کاملا شناخته شده است و وظیفه دارد در حوادث در لحظات اولیه حاضر شود و تمام تلاش اعضای سازمان این است که منطقه را از شرایط بحرانی خارج کنند.

وی در مورد تاثیر همکاری ثبت احوال و جمعیت هلال احمر در خدمت رسانی بهتر نیز گفت: ما از سامانه ای که شما تشکیل داده اید می توانیم برای ساماندهی داوطلبان استفاده کنیم. بسیاری از مردم دوست دارند به شکلی در کار مردمی سهیم باشند و در این زمینه می توانیم از سامانه موجود بهره ببریم تا داوطلبان را ساماندهی کنیم و همچنین این ظرفیت در زمینه امداد و نجات می تواند بسیار یاری دهنده باشد. به عنوان مثال در زلزله کرمانشاه ما در منطقه با شرایطی مواجه شدیم که برخی از مناطق به شدت آسیب دیده بود و ما نمی دانستیم که این منطقه دقیقا محل سکونت چند خانوار است و چه وضعیتی دارند. 

سامانه تغییر نشانی و کمک به هلال احمر

حمید درخشان نیا، رئیس سازمان ثبت احوال کشور نیز در این جلسه اظهار کرد: خوشحالم این تفاهم نامه که مقدمات تدوین آن از مدت ها قبل آغاز شده بود به نتیجه رسیده است و از افرادی که پیگیر به نتیجه رسیدن آن بودند تشکر می کنم.

رئیس سازمان ثبت احوال افزود: این سازمان یک ظرفیت عظیم اطلاعاتی را مانند یک گنج در خود دارد و در این پایگاه اطلاعات جمعیت کشور و اسناد هویتی بیش از ۱۵۵ میلیون ایرانی زنده و فوت شده از سال ۱۲۹۷ تا کنون وجود دارد که دائما به روز رسانی می‌شود. در این سازمان در حال حاضر ظرفیت پاسخگویی به بیش از ۶۰۰۰ استعلام در ثانیه را داریم و روزانه دستگاه های متصل، نزدیک به ۲۰۰۰ استعلام در روز انجام می دهند. بنابراین این شرایط وجود دارد تا همه دستگاه هایی که به این پایگاه متصل هستند بتوانند از آن برای راستی آزمایی اطلاعات استفاده کنند.

وی افزود: در حال حاضر بیش از ۱۷۰ دستگاه، وزارتخانه و موسسه به پایگاه اطلاعات جمعیتی کشور متصل هستند و در بیش از ۲۰۰ هزار نقطه کشور به صورت برخط استعلام  می شود.

درخشان نیا با اشاره به تفاهم نامه میان جمعیت هلال احمر و سازمان ثبت احوال گفت: بر اساس این تفاهم نامه، استفاده از داده ها با رعایت حقوق شهروندی انجام می شود و اگر در جایی سخت گیری هایی وجود دارد برای حفظ این حقوق است.

رئیس سازمان ثبت احوال با اشاره به راه اندازی سامانه تغییر نشانی در سال گذشته در این سازمان که مربوط به ثبت اطلاعات سکونت افراد است درباره نقش آن در کمک به جمعیت هلال احمر گفت: در حال حاضر در این سامانه اطلاعات مکانی ۵۴ میلیون نفر ثبت شده و این مساله در بحران ها می تواند کمک بسیار خوبی به هلال احمر بکند. با استفاده از این اطلاعات می توان فهمید که جمعیت ثابت منطقه چه افرادی هستند و خدمات رسانی بهتر می تواند صورت بگیرد.

وی ادامه داد: همچنین می‌توانیم نهایت همکاری را در زمینه استعلام اطلاعات ثبت نام کنندگان در سامانه های سخا و سجاد هلال احمر داشته باشیم و اطلاعات مورد نیاز به جز آنهایی که قانون ما را از در اختیار قرار دادن آن منع کرده، ارائه کنیم.

بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، رئیس سازمان ثبت احوال کشور همچنین گفت: جمعیت هلال احمر می تواند از اطلاعات اثر انگشت افراد در حوادث هم بهره ببرد و این هم محور دیگری است که ما می توانیم در این زمینه با هلال احمر همکاری کنیم.

انتهای پیام

درباره admin

مشاهده بیشتر

بهترین اقدام برای تغییر وضع موجود حضور پای صندوق‌های رای است

به گزارش ایسنا، دکتر اسکندر مومنی در حاشیه حضور پای صندوق رأی انتخابات ۱۴۰۰ گفت: …

پاسخی بگذارید