خانه / دسته‌بندی نشده / استعفا از بهشت

استعفا از بهشتمحسن هاشمی رئیس شورای اسلامی شهر تهران اعلام کرد:‌ استعفای نجفی در جلسه بعدی شورا که پس از تعطیلات نوروز تشکیل می‌شود، بررسی خواهد شد و وی تا آن زمان شهردار پایتخت است.
نجفی روز پنجشنبه در نخستین اظهارنظرش درباره علت این استعفا، شعری با مضمون «بهتر آن باشد که سر دلبران – گفته آید در حدیث دیگران» را قرائت کرد و گفت: دیگران دراین مورد خواهند گفت.
مهمتر از زمان استعفا در عصر روز سه‌شنبه ۲۲ اسفند، ‌علت استعفای شهردار بود چراکه همه می خواستند دلیل این کار نجفی را بدانند. حتی وقتی رئیس شورای اسلامی شهر تهران هم مشکل بیماری جسمی شهردار را علت اصلی استعفا اعلام کرد، خیلی ها قانع نشدند تا گمانه زنی ها درباره علت استعفا به سرخط اخبار رسانه های داخلی و خارجی تبدیل شود.

*استعفا بعد از جشن روز زن
۱۷ اسفند مراسم جشن روز زن در برج میلاد برگزار شد. انتشار بخشی از این مراسم که «حرکات موزون و نمایشی جمعی کودک را با حضور مسئولان شهرداری نشان می داد» خبرساز شد؛ ۲ روز بعد این مراسم، دادستانی اعلام کرد شهردار تهران و عوامل برگزاری مراسم به دادسرا احضار شده اند.
خبر احضار شهردار تهران بازتاب بسیار زیادی در رسانه های داخلی و خارجی داشت؛ ۱۹ اسفند زمان انتشار خبر احضار نجفی بود و پنج روز پس از آن هم خبر استعفای شهردار رسانه ای شد.
برخی رسانه ها سعی کردند استعفا را به وقایع جشن روز زن گره بزنند، خیلی ها البته باور نکردند و مسائل دیگری را دخیل دانستند.
این دسته از رسانه ها و افراد، فشارهای وارده از بیرون به شهردار را علت استعفا می دانند و معتقدند که نجفی مجبور به استعفا شده است.

* گمانه‌زنی برای استعفا
آنچه اینک بیش از همه مورد مطالبه افکارعمومی قرار دارد علت استعفاست و اینکه چطور شهردار کلانشهر پایتخت نتوانست بیش از ۶ ماه در مسند مدیریت شهری بماند.
آنان که پیش‌بینی می‌کنند شهردار مجبور به استعفا شده ، برای استدلال هایشان به سخنان خود نجفی رجوع می‌کنند.
شهردار تهران بهمن امسال در مصاحبه با روزنامه شرق گفته بود:‌ زمانی که می‌خواستم شهردار شوم بخشی از نهادهای سیاسی کشور با من مخالف بودند اما آنچه عجیب است این است که در حالی که من بارها اعلام کرده‌ام موفقیت شهرداری به کل نظام بازمی‌گردد اما بعد از شهردار شدنم نیز این مخالفت‌ها همچنان ادامه دارد.
نجفی همچنین گفته بود: متاسفانه هنوز همکاری در بخشی از نهادهایی که با شهردار شدن من مخالف بودند نه تنها به چشم نمی‌آید بلکه کاملا احساس می‌کنم که در بعضی از موارد کارشکنی هایی هم وجود دارد.
سیزدهمین شهردار تهران سوم بهمن امسال در همایش آلودگی هوا و صوت نیز گفت: زمانی که در آموزش و پرورش بودم احساس می کردم تغییر در آموزش و پرورش سخت است اما امروز می فهمم در شهرداری شرایط بدتر است و هر تغییری در شهرداری در داخل و خارج از مجموعه با مقاومت زیادی روبرو می‌شود.

* نگرانی برای پایتخت
فارغ از جهت‌گیری‌های سیاسی راست و چپ، اصولگرا، اصلاح‌طلب و اعتدالگرا و نیز توجه به جنبه شخصی استعفای نجفی، موضوعی که خیلی ها را نگران کرده چشم انداز آینده شهر تهران است.
شهری شلوغ، آلوده و دارای دهها مشکل بزرگ که آنقدر بی در و پیکر شده که به اذعان خیلی ها دیگر محل مناسبی برای زندگی و حتی پایتختی نیست.
اینکه پایتخت به پارکینگ خودروها تبدیل شده،‌ سخن گزافی نیست. آلودگی هوا و صوت، حمل و نقل، تاب آوری شهر دربرابر حوادث غیرمترقبه، ‌مشکل فضای سبز، تراکم بالای جمعیتی و ساختمان سازی و دهها مشکل دیگر که زندگی و ماندن را در پایتخت ناممکن کرده نیازمند مدیریت شهری قوی و یکپارچه است.
اگر چندماه پیش را به یاد بیاوریم، زمان انتخاب شهردار و تکاپویی فراگیر و حتی می توان گفت ملی که برای انتخاب یک شهردار قوی درتهران شکل گرفته بود عزم همگانی و اهمیت این حوزه را حتی برای نهادهای خارج از شهرداری و شهر تهران نشان می داد؛ حال با این استعفا همگان معترفند که تزلزل مدیریتی در چنین نهادی که بنا به گفته برخی به اندازه چند وزارتخانه است،‌ به راحتی نزد افکارعمومی قابل هضم نخواهد بود.
اعضای پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران وقتی می خواستند شهردار را انتخاب کنند ملاک های بسیاری مدنظر داشتند و از بین گزینه هایی همچون محمدعلی نجفی، الهه کولایی، سیدمحمدعلی افشانی، حسین مرعشی، محسن مهرعلیزاده و محمد شریعتمداری، نجفی را به دلایل مختلفی برگزیدند.
محمدعلی نجفی به واسطه ۶ سال حضور در شورای شهر تهران با مسائل اداره شهر و همچنین پیچیدگی های شهرداری آشنایی بیشتری داشت و در مقایسه با سایرین، گزینه مناسبت تری به نظر می رسید. ضمن اینکه تجربه فعالیت وی در سازمان برنامه و بودجه محملی بود تا نجفی را در اداره شهر تهران یاری کند.
اما حالا که پس از ۶ ماه استعفای شهردار تهران رخ می دهد بسیاری از کارشناسان از دیروز در گمانه زنی هایشان مدعی هستند که دانش و تجربه به تنهایی برای اداره شهر تهران کافی نیست و ادامه فعالیت به عنوان شهردار تهران تابع مسائل دیگری نیز هست.

* طرح‌های مهم شهردار
برخی کارشناسان که بیماری را علت استعفا و یا حداقل تنها علت استعفای نجفی باورپذیر نمی دانند، طرح ها و اقدامات شهردار را از جمله دلایل آنچه فشار برای استعفای نجفی می‌خوانند، بیان می‌کنند.
تلاش برای اصلاح ساختار سازمانی که از آن به عنوان بزرگترین پروژه معماری سازمانی کشور هم یاد شد و ممنوعیت صدور هولوگرام ها ‌یکی از مهمترین تصمیم های محمدعلی نجفی در شهرداری تهران است.
هولوگرام ها حواله هایی بودند که بابت طلب پیمانکاران و شهروندان از سوی شهرداری تهران صادر می شد و طلبکار برای وصول طلب خود به یکی از پنج شرکت واسطه که به سازمان های مختلف از جمله بانک شهر، صندوق بازنشستگی شهرداری و بنیاد شهید وابسته هستند، ارجاع داده می شد.
ماههای اخیر در رسانه ها مطرح شده بود که اجرای طرح هولوگرام ها جنجال آفرین بوده و مخالفت هایی داشته و حتی اعلام شد که برخلاف دستور صریح شهردار، موفق نشده اند به هولوگرام های یکی از شرکت‌های کارگزاری دست پیدا کنند.
اگرچه به طور رسمی در بیان مقام های شهری نامی از جایی یا فردی نیامد و مصداقی در این زمینه ها بیان نشد، اما نگاهی به آنچه در حوزه شهرداری اتفاق افتاد گویای نوع برخوردها و واکنش ها به مدیریت جدید شهری است؛ آنچه که از سوی برخی «کارشکنی» قلمداد می شود.
یکی از مصادیق این کارشکنی‌ها را شاید بتوان تجمع تقریبا هر روزه پیمانکاران مقابل شهرداری تهران ذکر کرد که ابتدا درخواست حمایت از شورا و شهرداری داشتند و رفته رفته به شعارهای «شهردار حیا کن شهرداری رو رها کن» تبدیل شد.
اگرچه تجمع پیمانکاران مقابل شورا و شهرداری تهران مختص زمان نجفی نبود و در دوره قبل نیز برگزار می شد اما تجمع هر روزه و تغییر جنس شعارها، شائبه سازماندهی شدن را در اذهان تقویت می کرد.
موضوع ممنوع التصویری نجفی که در ماههای نخستین فعالیتش در شهرداری تهران نیز ازجمله دیگر حاشیه هایی بود که افکارعمومی را درگیر خود کرد.
محمدعلی نجفی مبارزه با فساد را از برنامه های مهم خود در شهرداری تهران عنوان کرد و در جریان اعلام گزارش ۱۰۰ روزه فعالیت هایش بعد از آنکه به تخلفات دوره گذشته اشاره کرد، گفت: برای اینکه به کلی گویی متهم نشوم فقط به یک مصداق از تخلفات اشاره می‌کنم.
وی موضوع قرارداد میلیاردی فردی در دانشگاه پلیس را مطرح کرد که در برخی رسانه ها با عنوان «قراردادی با نیروی انتظامی» مطرح و حواشی دیگری را برای شهردار جدید ایجاد کرد که منجر به شکایت ناجا از شهرداری تهران شد.
نجفی بعدا گفت که منظور وی شخص حقیقی بوده نه ناجا و نیروی انتظامی هم اعلام کرد شکایت خود را پس گرفته است.
نجفی درحالی ساختمان شهرداری در خیابان بهشت تهران را در اختیار گرفت که در ماههای پیش از آن، موضوع واگذاری املاک که با عنوان «املاک نجومی» شهرت یافت و دیگر موارد مرتبط با شهرداری جنجال زیادی به پا کرده بود.
موضوع بازداشت قائم مقام شهردار سابق تهران به علت تخلف از جمله مسائلی بود که ازسوی قوه قضاییه اطلاع رسانی شد.
نجفی گفت که می‌خواهد شهرداری را به عنوان یک ساختمان شیشه ای و شفاف اداره کند و اعلام کرد:‌ سایتی راه می‌اندازیم که قراردادهای بالای یک میلیارد تومان در آنجا منتشر شود.
شهردار مستعفی تهران در مورد آنچه تخلفات انجام شده در دوره گذشته شهرداری خواند نیز گفته بود:‌ برخی تخلفات قابل چشم پوشی نیست و شهرداری ۵۲ هزار میلیارد تومان بدهی دارد.

*سرانجام استعفا
اگرچه برخی اعضای شورای شهر تهران مدعی شده اند فشارهای بیرونی دلیل اجبار به استعفای شهردار یا ایجاد شرط هایی برای ادامه فعالیت است، اما علت استعفا هرچه که باشد اعضای شورا در آغاز سال جدید باید دراین خصوص تصمیم گیری کنند که سکان مدیریت شهری پایتخت را به دیگری سپرده و یا زمینه ادامه فعالیت نجفی را فراهم کنند.
آنچه برای مردم بیشتر اهمیت دارد توجه به زیرساخت های پایتخت است. حمل و نقل عمومی، آلودگی هوا، ‌ترافیک و دهها معضل بزرگ دیگری که زندگی را در تهران سخت کرده و انتظار می رود با بهره گیری از ظرفیت های کارشناسی و علمی در حوزه های سخت افزاری و نرم افزاری بتوان زمینه اجرای طرح های بزرگ و نیز فرهنگ سازی امور برای مشارکت دهی شهروندان در فعالیت ها را فراهم آورد.
اینک اعضای شورای اسلامی شهر تهران در آزمون بزرگ دیگری قرار گرفته اند و باید منتظر ماند و دید که سرانجام کلید ساختمان شهرداری در بهشت پایتخت در اختیار چه کسی قرار خواهد گرفت و آیا می توان از این خیابان، زندگی شهروندان را بهبود بخشید؟
گزارش از عاطفه نژادسالاری
تهرام/۹۳۵۳**۱۶۲۵انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید