خانه / دسته‌بندی نشده / استاندار: هرمزگان با بهره برداری از ۴۹۸ طرح به استقبال دهه فجر می رود

استاندار: هرمزگان با بهره برداری از ۴۹۸ طرح به استقبال دهه فجر می رودبه گزارش ایرنا، فریدون همتی شامگاه چهارشنبه در نشست خبری تشریح برنامه های دهه فجر در استانداری هرمزگان افزود: اعتبار سرمایه گذاری و هزینه شده برای اجرای این طرح ها از محل بخش خصوصی، دولتی و مشارکتی تامین شده است.
وی بیان داشت: این طرح ها در فصل های مختلف از جمله انرژی، صنعت، معدن و تجارت، آموزش، حمل و نقل، ارتباطات و فناوری اطلاعات، منابع طبیعی و کشاورزی، فرهنگ و هنر، مسکن و شهرسازی، رفاه و تامین اجتماعی و بهداشت و درمان است.
استاندار هرمزگان اظهار کرد: بیشترین طرح ها به فصل انژری با ۱۰۳ طرح، صنعت، معدن و تجارت با ۵۱ طرح و آموزش با ۴۵ طرح و کمترین طرح ها به مسکن و شهرسازی با ۱۶، رفاه و تامین اجتماعی با ۸ و بهداشت و درمان با ۳ طرح اختصاص دارد.
سال گذشته ۶۵۴ پروژه با اعتباری افزون بر ۲ هزار و ۱۷۰ میلیارد تومان در دهه فجر در هرمزگان به بهره برداری رسید که امسال از نظر اعتباری این رقم به بیش از ۲ برابر افزایش یافته است.

** هرمزگان استانی تجاری، تولیدی و خدماتی است
استاندار هرمزگان گفت: هرمزگان را با عنوان استانی تجاری با صادرات و واردات می شناسند اما این استان در زمینه تولیدی و خدماتی در بخش کشاورزی، معدن، صنایع تولیدی، نفت و گاز و گردشگری فعالیت قابل توجهی دارد.
همتی اضافه کرد: هرمزگان به لحاظ داشتن امکانات طبیعی، دارای ۲۴۰۰ کیلومتر ساحل، صنایع و معادن، نیروی انسانی، دانشگاه ها، مناطق آزاد و بنادر، نفت و گاز، شیلات، حمل و نقل و گردشگری است که ظرفیت های خوب و نامحدودی را در استان به نمایش گذاشته است.
وی بیان داشت: استان هرمزگان با داشتن این ویژگی ها، نارسایی هایی بویژه در حوزه اشتغال نیز دارد که در سه ماه دوم امسال آمار بیکاری در استان ۱۰ و ۹ دهم درصد بوده است.
وی منابع استان را محدود و نیازها را نامحدود دانست و گفت: انتظار این است که با مدیریت بهینه و استفاده از ظرفیت ها بتوانیم در رفع نیازها و خواسته های مردمی، کاهش بیکاری و فعال کردن حوزه تولید نقش بهتری نسبت به سایر استان های کشور داشته باشیم.

** ایجاد ۱۶ هزار شغل در سامانه رصد در هرمزگان
استاندار هرمزگان گفت: هم اکنون ۱۶ هزار اشتغال در سامانه رصد ثبت شده است که برآورد بیشتر از این بوده اما باید در این سامانه ثبت شود.
همتی اضافه کرد: اشتغال هدف گذاری شده برای استان هرمزگان در سال جاری ۲۷ هزار شغل بوده است که امیدواریم تا پایان امسال به این هدف نزدیک تر شویم.
وی بیان داشت: طبق گزارش جهاد کشاورزی هرمزگان، ۵۰ هزار هکتار ظرفیت برای پرورش میگو در استان وجود دارد که کف تولید برای هر هکتار تولید سه و نیم تن میگو است و در این استان ظرفیت تا ۱۰ تن برداشت نیز وجود دارد.
استاندار هرمزگان تصریح کرد: با اجرای کامل طرح پرورش میگو می توان برای ۵۰ هزار نفر شغل ایجاد کرد.
همتی اضافه کرد: میزان صادرات بویژه در حوزه معادن و تسهیل فرآیند ها اوایل امسال، یک هزار و ۲۰۰ میلیارد دلار تا یک هزار و ۵۰۰ میلیارد دلار بوده که سعی بر این است این رقم در آینده نزدیک به ۲ هزار میلیارد دلار برسد.
وی یاد آورشد: در بخش معادن نیز با سازمان های ایمیدرو و زمین شناسی نشست هایی برگزار و تفاهم نامه نیز بسته شده که معادن استان را اکتشاف کنند و ظرفیت های معادن برای ما مشخص شود تا براساس داشته ها برنامه ریزی برای تولید صورت گیرد.
استاندار هرمزگان خاطر نشان کرد: بیشتر به دنبال این هستیم که زنجیره های تولید را در بخش صنایع و معادن در این استان تکمیل کنیم.
وی گفت: ظرفیت های عظیمی نیز در صنایع پایین دستی استان هرمزگان وجود دارد که باید بخش صنعت و معدن، کشاورزی و صنایع تبدیلی تلاش کنند فرصت های سرمایه گذاری را احصا و در اختیار سرمایه گذاران قرار دهند.

** تولید انبوه در هرمزگان با سرمایه گذاری از گونه های گیاهی دریایی
استاندار هرمزگان در ادامه گفت: هرمزگان دارای ۲۲۰ تا ۲۴۰ گونه گیاهی در حوزه دریا است که می توان با سرمایه گذاری و استفاده از این گونه های گیاهی، قابلیت تولید انبوه را در استان شاهد بود.
همتی اضافه کرد: برای استفاده از گونه های گیاهی دریایی تاکنون کارگروه هایی با کمک دانشگاهیان هرمزگان انجام شده و کارهای کارشناسی و پژوهشی در این حوزه شروع شده است.
۵۴ درصد صادرات و واردات کشور در حوزه حمل و نقل از هرمزگان صورت می گیرد که خود یک مزیت برای استان و ظرفیت مناسبی برای تولید و اشتغال است.

**تحول جدیدی در حوزه شرق و غرب هرمزگان شکل می گیرد
استاندار هرمزگان اظهار کرد: توسعه و تحول جدیدی طبق سیاست های ابلاغی رهبر فرزانه انقلاب و دولت تدبیر و امید در حوزه شرق و غرب استان بویژه توسعه مکران در حال شکل گیری است.
همتی گفت: یکی از این تحول ها،ساخت نیروگاه ۱۴۰۰ مگاواتی، ساخت پایانه نفتی و ۲ پایگاه نفتی سنگین در حوزه شرق است که امیدواریم این طرح ها در سال ۹۷ اجرایی و عملیاتی شود.
وی یادآور شد: در غرب استان هرمزگان نیز در شهرستان پارسیان منطقه ویژه انرژی بر داریم که عملیات بارگیری و تخلیه ۴۰ میلیون تن کالا در سال را دارد و ۱۰ هزار هکتار زمین آماده سازی شده برای صنایع انرژی بر مثل پتروشیمی دارد.

**باغ های فرسوده در هرمزگان ساماندهی و اصلاح می شوند
استاندار هرمزگان گفت: اصلاح و ساماندهی باغ های خرما، لیموترش و نارنگی در استان در اولویت است.
همتی اضافه کرد: طبق بررسی هایی که از سوی جهاد کشاورزی صورت گرفته، از حدود ۳۶ هزار هکتار نخل در استان، ۲۳ هزار هکتار فرسوده است که باید نوسازی شوند.
وی یاد آورشد: همچنین باغ های لیموترش و نارنگی نیز نیاز به اصلاح و نوسازی و حمایت وتامین منابع مالی دارد که در اختیار کشاورزان قرار گیرد..
استاندار هرمزگان اضافه کرد: فعال کردن دامداران نیمه صنعتی و صنعتی بویژه دام سبک از نوع دام های بومی استان که بازار خوبی در کشورهای حوزه خلیج فارس دارد نیز در دستور کار است.
وی خاطرنشان کرد: استان هرمزگان دارای ۲۱ هزار نفر شتر است که اگر به لحاظ صنعتی پرورش و ساماندهی شوند، زمینه قوی برای تولید اشتغال و صادرات در استان شکل می گیرد.
همتی یاد آورشد: فعالیت های ملوانی، مبادله های مرزی و تعاونی های مرزنشینان نیز در استان با هدف استفاده ساحل نشینان شکل گرفته که می توانند در کنار صید و صیادی به این فعالیت ها بپردازند.

** جشن تامین آب در روستاهای قشم تا پایان سال جاری
استاندار هرمزگان خاطر نشان کرد: در طول دولت تدبیر و امید سرمایه گذاری خوبی در بخش آب و فاضلاب صورت گرفته است و طبق اعلام آب و فاضلاب روستایی هرمزگان، تا پایان سال جاری شاهد جشن تامین آب شرب در همه روستاهای قشم خواهیم بود.
همتی اضافه کرد: باتوجه به خشکسالی های پی در پی و شرایط اقلیمی گرم و خشک استان هرمزگان که با بحران بی آبی رو بروست بنا داریم برای رفع این معضل، آب شیرین کن ها را برای تامین آب مردم تقویت کنیم و آب های زیر زمینی و سدها در اختیار بخش کشاورزی قرار گیرد.
وی اضافه کرد: هم اکنون آب شیرین کن ۱۰۰ هزار مترمکعبی در بندرعباس در دست احداث است که امیدواریم مرحله نخست آن به میزان ۲۰ هزار مترمکعب تا پایان سال جاری آماده بهره برداری شود.

**بندر شهید رجایی به بندرهای نسل سوم تبدیل می شود
استاندار هرمزگان یاد آورشد: در بخش سازمان بنادر و دریانوردی سعی بر این است که بندر شهید رجایی به بندرهای نسل سوم تبدیل شود که مرحله مطالعاتی آن انجام شده و تملک زمین در حال انجام است.
همتی اضافه کرد: در بخش کشتی سازی که استان هرمزگان می تواند قطب آن باشد، ظرفیت خوبی وجود دارد و در این زمینه نشست هایی نیز با بخش کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و شرکت نفت کش صورت گرفته است.
وی ابراز داشت: در ساخت سکوهای نفتی و گازی دانش خوبی در این مجموعه انباشت شده است که ساخت این سکوها می تواند تعمیر کشتی و ساخت کشتی های جدید باری، مسافری و انتقال و حمل و نقل نفت هرمزگان را برعهده بگیرد.
استاندار هرمزگان گفت: در بخش صنعت فولاد نیز هدف گذاری ۱۰ میلیون تن فولاد و در بخش آلومینیوم تولید ۱۵۰ تن است و هدف این است که در برنامه ششم توسعه تولید آلومینیوم به یک میلیون تن برسد.

**توسعه راه های هرمزگان با هدف گردشگری
استاندار هرمزگان گفت: در بخش راه ها در کنار حمل ونقل هوایی و دریایی که به مرحله رشد رسیده ایم، اعتقاد داریم برای استفاده مردم ایران از ظرفیت ها و قابلیت های گردشگری و صنایع دستی استان باید راه های زمینی را نیز توسعه دهیم که برای این منظور آزاد راه بندرعباس به سیرجان و آزاد راه بندرعباس به کرمان در دستور کار است.
همتی گفت: اگر جاده های هرمزگان به سمت استان های کرمان و فارس مناسب سازی و اصلاح شود به طور قطع بخشی از هدف که دسترسی ایمن مردم به ساحل و گردشگری است، فراهم می شود.
وی اضافه کرد: یکی از مهم ترین کارها برای گردشگری در هرمزگان، توسعه راه آهن و سرعت بخشیدن سفر از تهران به بندرعباس است.
استاندار هرمزگان ادامه داد: خط دوم قطار تهران به بندعباس در سال ۹۷ و ۹۸ متصل می شود که اگر این اتفاق بیافتد فاصله فعلی از ۱۸ ساعت به ۱۰ ساعت کاهش می یابد که جهش بزرگی در این زمینه ایجاد می شود.

**بحران آب، قاچاق، آموزش، فرهنگ، فاضلاب و بافت های فرسوده از مهم ترین چالش های هرمزگان
استاندار هرمزگان هم چنین به چالش های استان اشاره کرد و گفت: بحران آب، قاچاق، آموزش، فرهنگ، فاضلاب و بافت های فرسوده از مهم ترین چالش های پیش روی این استان است.
همتی گفت: مهم ترین چالش در استان هرمزگان مساله آب است که می توان با مدیریت مصرف، استفاده از آب شیرین کن ها و مجتمع های آبرسانی این مشکل را تا حدی کاهش داد.
وی گفت: چالش بعدی قاچاق است که اگر فعالیت سالم برای مردم ایجاد شود و توسعه گردشگری، صنعت، تولید، صید و صیادی مهم ترین راهکارها برای تولید اشتغال و دوری از قاچاق است.
وی یاد آورشد: در حوزه آموزش عالی و آموزش و پرورش نیز با مشکل روبرو هستیم که با فرهنگ سازی می توان معلمان و اساتید دانشگاه ها را نسبت به مقوله آموزش حساس کرد.
نماینده عالی دولت در استان اضافه کرد: مساله فاضلاب یکی از معضل های بزرگ شهری و روستایی بویژه در شهر بندرعباس است که فاضلاب با کیفیت پایین تصفیه و به دریا وارد می شود و دریا را آلوده و محیط زیست را تخریب می کند.
همتی گفت: برای استفاده از پساب فاضلاب شهر بندرعباس اخیرا نشستی با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی و دستگاه های متولی برگزار شده و پیمانکار آن نیز مشخض شده است.
وی ادامه داد: بافت های فرسوده، حاشیه نشینی و بافت های ناکارآمد در بندرعباس و سایر شهرها نیز یک چالش است که در بندرعباس ۴۳ درصد فرسوده و ناکارآمد است.
وی گفت: سعی دولت احیا و نوسازی بافت های فرسوده شهری است که در بندرعباس محله چاهستانی به عنوان نمونه انتخاب شده که امیدواریم با فرهنگ سازی، همکاری محلات با دستگاه های اجرایی و کمک رسانه این طرح به سرانجام خوبی برسد.
همتی ابراز داشت: طی نشستی که روز گذشته در تهران در بحث بافت های ناکارآمد داشتیم قرار شد در دهه فجر امسال به صورت ویدئو کنفرانس رئیس جمهوری دستور اجرایی ۲۰۰ محله ناکارآمد را صادر کنند.
وی یاد آورشد: خورهای داخل شهر بندرعباس نیز از دیگر چالش های شهری است که در این زمینه نشست های مختلفی با دستگاه های متولی صورت گرفته و بزودی عملیات ساماندهی خورها شروع می شود و این تهدید به فرصت گردشگری تبدیل می شود.

**جزیره هرمز به منطقه گردشگری تبدیل می شود
استاندار هرمزگان گفت: طبق برنامه صورت گرفته، جزیره هرمز تنها به منطقه گردشگری تبدیل شده و هیچ فعالیت دیگری در آن صورت نمی گیرد.
همتی خاطرنشان کرد: فعالیت ها و زیر ساخت های گردشگری توسط دولت و بخش خصوصی توسعه می یابد که دولت در بخش زیرساخت ها تفاهم نامه ای با ستاد اجرایی فرمان امام(ره) انجام داده و به صورت مشارکتی اعتباری افزون بر ۳۷۰ میلیارد تومان برای طرح های زیر ساختی در جزیره هرمز تامین شد.
وی در پایان به ساخت ۱۴۳ دهیاری در روستاها و ارتقای سه بخش «لیردف جاسک، بالاشهر رودان و بندزرک میناب» به شهر در استان هرمزگان خبر داد.
۷۱۹۵/۷۴۰۸
خبرنگار: رقیه غلامی زاده ** انتشار دهنده: محمد جهانگیریانانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید