خانه / دسته‌بندی نشده / استاد دانشگاه تونس: بکوشیم نزدیکی تمدن فارس و عرب بیشتر شود

استاد دانشگاه تونس: بکوشیم نزدیکی تمدن فارس و عرب بیشتر شودبه گزارش ایرنا دکتر عمر مقداد الجمنی، چهارشنبه در همایش بین المللی نقش و جایگاه عربی نویسان و عربی سرایان ایرانی در رشد و شکوفایی فرهنگ و تمدن اسلامی در شیراز افزود: برگزاری چنین همایش هایی بر قرابت و نزدیکی این ۲ ادبیات دلالت دارد.
وی اظهار داشت: این همایش را که دانشگاه شیراز برپاکرده می توان از بهترین همایش ها در این زمینه برشمرد و بر این باورم که این گردهمایی می تواند به قوام و دوام این نزدیکی و ارتباط کمک کند.
او گفت: البته باید گفت که در این زمینه باید تلاش ها و کوشش های بیشتری شود تا همواره شاهد تداوم ارتباط و نزدیکی این ۲ فرهنگ باشیم.
الجمنی بیان کرد: نویسندگان جهان عرب مدیون نویسندگان پیشین فارسی زبان هستند که از زمان های بسیار دور در حوزه ادبیات عرب کار کرده اند.
در همایش ۲ روزه بین المللی نقش و جایگاه عربی نویسان و عربی سرایان ایرانی در رشد و شکوفایی فرهنگ و تمدن اسلامی، استادان دانشگاه و میهمانانی از کشورهای تونس، اردن، عمان و عراق حضور دارند.
در این همایش، نشست سردبیران مجله های عربی زبان کشورمان و همچنین کارگاه آموزشی زبان عربی (تکنیک ها و روش ها) ویژه معلمان درس عربی آموزش و پرورش فارس نیز برگزار خواهد شد.
تونس کشوری در شمال آفریقا و جنوب دریای مدیترانه و پایتخت آن شهر تونس است.

** دیپلماسی علمی می تواند به گسترش روابط کشورهای مسلمان کمک کند
سرپرست دانشگاه شیراز در این همایش گفت: به باور ما دیپلماسی علمی می تواند به گسترش روابط موثر و سازنده بین کشورهای مسلمان کمک کند.
ابراهیم گشتاسبی افزود: بر همین اساس دانشگاه شیراز علاقه مند است که یک شاخه دانشگاهی را در کشورهایی مانند امارت، کویت، عمان و تونس ایجاد کند.
وی، قرآن را محور اصلی ارتباط تمدنی کشورهای مسلمان دانست و بیان کرد: زبان عربی به عنوان زبان قرآن به نوعی یک زبان مشترک بین کشورهای مسلمان است و برگزاری چنین همایش هایی به ارتباط بهتر و عمیق تر کشورهای مسلمان کمک خواهد کرد و زمینه ساز گسترش تمدن اسلامی خواهد شد.
سرپرست دانشگاه شیراز گفت: بخش زبان و ادبیات عرب این دانشگاه از استادانی توانمند و مجرب برخوردار است و هم اینک دوره دکترای عربی نیز در دانشگاه شیراز راه اندازی شده و در حال پذیرش دانشجو است.
رئیس بخش زبان و ادبیات عرب دانشگاه شیراز هم، با اشاره به برگزاری همایش جایگاه نقش استان فارس در عرصه زبان و ادبیات عربی در مهرماه سال ۹۴ اظهار داشت: همایش بین المللی نقش و جایگاه عربی نویسان و عربی سرایان ایرانی در رشد و شکوفایی فرهنگ و تمدن اسلامی، قرار بود در سطح ملی برگزار شود لیکن به سبب استقبال دانشگاه های کشورهای عرب زبان تصمیم به برگزاری این همایش در سطح بین المللی گرفته شد.
حسین کیانی افزود: روند دریافت مقالات برای شرکت در این همایش از مهرماه سال ۹۵ آغاز و در مجموع ۳۲۷ خلاصه مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شد.
وی ادامه داد: پس از بررسی و داوری مقاله های ارسالی در نهایت ۱۴۶ مقاله پذیرفته شد که از این تعداد ۹۵ مقاله برای ارائه در همایش در اختیار دبیرخانه قرار گرفت.
او بیان کرد: مقاله های ارسالی در پنج محور رویکرد عربی، رویکرد زبانی، نسخه شناسی و معرفی آثار، مطالعات بین رشته ای و روش شناسی ارائه شده است.
همچنین در این همایش ۲ روزه که با حضور استادان دانشگاه و میهمانانی از کشورهای تونس، اردن، عمان و عراق برپا شده است، نشست سردبیران مجله های عربی زبان کشورمان و همچنین کارگاه آموزشی زبان عربی (تکنیک ها و روش ها) ویژه معلمان درس عربی آموزش و پرورش فارس برگزار خواهد شد.
این همایش فردا (پنجشنبه) به کار خود پایان می دهد.
۶۱۲۲/ ۱۸۷۶
خبرنگار: سارنگ عبداللهی ** انتشاردهنده: غلامرضا مالک زادهانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *