خانه / دسته‌بندی نشده / آینده را برای فاطیماهای مناطق محروم روشن کنیم

آینده را برای فاطیماهای مناطق محروم روشن کنیمفاطیما اکنون با مادربزرگش که او نیز مبتلا به سرطان است زندگی می کند، اگر روزگارانی گذرتان به لرستان و شهرستان چگنی افتاد بدانید در اینجا جایی وجود دارد به نام بخش شاهیوند که بعنوان یکی از مناطق محروم استان لرستان شناسایی شده است.
بخش شاهیوند دربرگیرنده روستاهایی بسیار محروم است که همگی آنها در مشخصه فقر و بیکاری شبیه به هم هستند.
در تعاریف تخصصی و بخش نامه ای کمیته امداد امام خمینی استان لرستان ضریب محرومیت این مناطق هفت در نظر گرفته شده است.
فاطیما نیز ساکن یکی از فقیرترین روستاهای همین منطقه، یعنی ولدکش است و این یعنی نهایت سختی برای یک کودک که یک محرومیت موروثی را که به ارث برده ای یک طرف و بدتر از آن در همان سختی که برای همه نهادینه شده است در همان چهار سالگی پدر و مادرت را هم از دست بدهی.!
نگاهی مضطرب دارد که این اضطراب را می توان در حالت چهره اش که مدام ناخن هایش را می جود هم احساس کرد ، با اشتیاق اسباب بازی های سه دختربچه دیگر را (که البته در مقایسه با فاطیما لباس های مرتب تری دارند) تماشا می کند نگاه معصومش کفایت می کند تا تو را به داخل خانه شان ببرد.
مادر بزرگ فاطیما به زبان زیبای لکی و با صدایی برآمده از ته گلو خوش آمد می گوید و به رسم احترام و مهمان نوازی دیرینه تبار اصیل خود از رختخواب نیم خیز می شود که جسم بیمار و نحیفش او را یاری نمی کند ، مویه های آهسته ای را با خود زمزمه می کند که حکایت از ناله های عمیق او از مرگ فرزند دارد.
در گوشه ای از اتاق مسقف به تیره های چوبی خانه فاطیما و مادربزرگش ، عروسکی پنبه ای خودنمایی می کند که حالا دیگر در نبود مادر و در شب های سرد و طولانی زمستان ، همدم تنهایی های فاطیما شده است.
بعد از فوت مادرش، حالا مادربزرگش از او نگهداری می کند مادر بزرگی که او نیز مبتلا به سرطان است و تازه یک عمل جراحی را پشت سر داشته و البته خراش های صورتش که بازمانده شیون های بعد از مرگ دخترش (مادر فاطیما) است هنوز بر صورت او خودنمایی می کند.
کمیته امداد بعد از درگذشت مادر فاطیما، او را تحت پوشش قرار داده است و خانه ای در مجاورت خانه مادربزرگش برای او در دست ساخت دارد.
فاطیما هنوز به سن مدرسه نرسیده است اما در پاسخ به اینکه دوست داری مدرسه بروی یا نه می گوید اگر لباس داشته باشم می روم !
طرح اکرام ایتام ، برنامه ای است که به منظور حمایت از کودکان بی بضاعت بصورت خیرین حامی کودکان یتیم اجرا می شود در این طرح هر ماه مبالغی از سوی حامیان کودکان یتیم واریز می شود، میزان واریزی می تواند از ۳۰ هزار تومان و ۵۰ هزار تومان و بیشتر باشد که هر ماه واریز می شود.
آنگونه که مدیرکل کمیته امداد لرستان می گوید هم اکنون تعداد هفت هزار و ۲۱۱ کودک یتیم در لرستان تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند که توسط ۱۹ هزار و ۷۲۷ شخص خیر و نیکوکار حمایت می شوند.
میانگین واریزی کمک حامیان به کودکان یتیم حدود ۹۷ هزار تومان است که با بیشتر شدن تعداد حامیان یتیمان این میانگین مبلغ نیز افزایش می یابد.
هر چند این ۹۷ هزار تومان ها درد زیادی را درمان نمی کند اما آینده را از هیچ کس نگرفته اند و آینده حتی برای فاطیما قاسمی هم می تواند امید بخش باشد اگر حداقل هایی از نظر رفاه، آسایش ، معیشت، آموزش، بهداشت و درمان و امکانات اولیه زندگی فراهم باشد و در گام اول در حسرت لباس، اسباب بازی و عروسک و توپ نماند تا با بزرگتر شدنش حسرت هایش هم بزرگتر نشود.
/۱۰۴۲/۱۹۲۰
خبرنگار: مهری دریکوند **انتشار: نوریانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید