خانه / دسته‌بندی نشده / آیت الله حسینی بوشهری: برنامه های فرهنگی کشور نیازمند بازنگری است

آیت الله حسینی بوشهری: برنامه های فرهنگی کشور نیازمند بازنگری استبه گزارش ایرنا، آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری روز دوشنبه در دیدار دبیر ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور افزود: با حجم برنامه ریزی های دشمن و تبلیغات آن در دوران جنگ نرم که درصدد ضربه زدن به نظام است، هر چند وقت یک بار نیازمند بازنگری در برنامه های فرهنگی با تشکیل اتاق فکر و استفاده از افراد موثر و صاحب نظر هستیم.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: برای رونق اجرای برنامه های فرهنگی در مساجد می توان از ظرفیت طلبه ها استفاده کرد.
حسینی بوشهری با بیان این که مساجد در اجرای برنامه های فرهنگی باید محوریت قرار گیرند گفت: برای مرتبط کردن نسل جوان با مساجد و مسائل دینی نیازمند طراحی های جدیدی هستیم و نباید به وضع موجود اکتفا کرد.
وی ادامه داد: مدارس و دانشگاه ها باید در حول محور مساجد فعالیت کنند، چراکه معنویتی که در مساجد حاکم است در سایر مراکز فرهنگی کشور کمتر وجود دارد.
وی با تاکید بر این که یکی از محورهای اصلی انقلاب اسلامی دغدغه های فرهنگی بود گفت: روحانیت و مسئولان و در راس همه آنان امام راحل با وجود این که نگران معیشت، مسائل اقتصادی و سیاسی کشور بودند اهتمام ویژه ای به مسائل فرهنگی کشور داشتند.
امام جمعه موقت قم اضافه کرد: یکی از پایه های اصلی انقلاب اسلامی، بعد فرهنگی آن است که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی دستگاه های مختلفی عهده دار این امر شدند و مسئولیت های فرهنگی را در این عرصه بر عهده گرفته اند و حرکت های منسجم همراه با برنامه ریزی در عرصه فرهنگی صورت گرفت.
حسینی بوشهری گفت: باید از این ظرفیت های عظیم فرهنگی که در کشور وجود دارد استفاده کنیم و جوانان را با تمام وجود با مسائل دینی و اجتماعی آشنا سازیم، از این رو باید ارتباط مراکز فرهنگی را با قشرهای مختلف جامعه را تقویت کرد.

** فعالیت ۲۴ هزار کانون فرهنگی هنری مساجد در کشور
دبیر ستاد عالی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور نیز در دیدار با علما و مراجع تقلید در قم گفت: ۲۴ هزار کانون فرهنگی هنری مساجد در کشور فعال است که برنامه های مختلف فرهنگی و قرآنی را اجرا می کند.
حجت الاسلام حبیب رضا ارزانی اظهار داشت: کانون های فرهنگی و هنری در سال ۱۳۷۱ تشکیل شد و در حال حاضر ۵۰ درصد از کانون ها در روستا ها فعال است.
وی افزود: حدود ۱۴ هزار کتابخانه نیز زیر نظر کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور فعال است و جشنواره های متنوعی با موضوع های قرآنی و عترت در این کانون ها برگزار می شود.
وی با بیان این که یکی از فعالیت های مهم کانون های فرهنگی برگزاری دوازدهمین دوره مسابقات مدهامتان است گفت: این جشنواره در حوزه حفظ، قرائت، تفسیر، اذان، ترتیل، مفاهیم و سایر موارد ترتیب می یابد که در آن افراد از ۱۸ تا ۳۰ سال می توانند شرکت کنند.
دبیر ستاد عالی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور ادامه داد: ۱۷ هزار و ۳۰۰ تن در این دوره به رقابت خواهند پرداخت.
ارزانی با اشاره به این که مسابقات مدهامتان هر سال در یکی از استان ها برگزار می شود گفت: امسال به علت این که مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام انتخاب شده است میزبان این دوره از مسابقات می باشد که از ۲۱ تا ۲۴ آذرماه جاری ترتیب می یابد.
وی خاطرنشان کرد: شناسایی و ارتقای سطح اطلاعات عمومی و تخصصی جوانان علاقه مند به قرآن و فرهنگ غنی اسلام، حضور پر نشاط اعضای کانون ها در فعالیت های قرآنی ملی و بین المللی، کشف و شناسایی استعدادهای برتر قرآنی فعال کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور در ایجاد رقابت سالم و سازنده و آشنایی مسئولان با ظرفیت های موجود قرآنی در کانون ها از جمله اهداف برگزاری این دوره از مسابقات است.
ارزانی از اجرای طرح تلاوت قرآن کریم در سراسر کشور نیز خبر داد و گفت: کانون های فرهنگی و هنری این طرح را در مساجد کشور برگزار می کند تا جوانان به قرآن و آموزه های این کتاب آسمانی، انس بیشتری پیدا کنند.
دبیر ستاد عالی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور امروز در سفر به شهر مقدس قم با شماری از مراجع تقلید و علما دیدار و گفت و گو می کند.
۸۱۳۸/ ۱۱۷۵ خبرنگار: فرزانه پیری ** انتشار: رضا علیمحمدیانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید