خانه / دسته‌بندی نشده / آخوندی: راه توسعه منطقه ورزقان، اتصال به مرز نوردوز است

آخوندی: راه توسعه منطقه ورزقان، اتصال به مرز نوردوز استعباس آخوندی روز سه شنبه در جلسه شورای اداری شهرستان ورزقان با تاکید بر اینکه محور توسعه این منطقه ارتقا در اتصال زمینی به فرامرزی است، افزود: با توجه به وجود منابع عظیم و ارزشمند مس و منابع گردشگری مهم و طبیعت بکر به خصوص جنگل های ارسباران، در تلاش هستیم تا بزرگراه خواجه به ورزقان را تا بخش خاروانا و مرز نوردوز اتصال دهیم.
وی، طول این مسیر را از تبریز تا خاروانا و مرز نوردوز ۱۰۰ کیلومتر اعلام و اظهار کرد: مقدمات اجرای کار و تامین اعتبار با شرکت ملی مس ایران و وزارت راه و شهرسازی انجام یافته و تلاش می کنیم با اجرای این طرح شهرستان ورزقان و آذربایجان شرقی از این طریق به کشورهای حوزه قفقاز از جمله ارمنستان و آذربایجان و ترکیه اتصال زمینی داشته باشد.
آخوندی اضافه کرد: با ایجاد ثروت جدید از این طریق، شهرستان ورزقان با توجه به وجود ظرفیت های مس و طرح های توسعه آن می تواند در آینده، رونق اقتصادی و اشتغال را رقم بزند.
به گزارش ایرنا، ​وزیر راه و شهرسازی همچنین از روند اجرایی بزرگراه خواجه – ورزقان بازدید و از نزدیک روند اجرایی آن را مورد بررسی قرار داد.
آخوندی، پیشرفت فیزیکی این طرح را خوب ارزیابی کرد و از شرکت ملی مس ایران به جهت سرمایه گذاری بیش از ۲۰۰ میلیارد تومانی در اجرای این بزرگراه به طول ۳۵ کیلومتر قدردانی کرد.
نماینده مردم ورزقان و خاروانا در خانه ملت نیز در این نشست شورای اداری از انعقاد قرارداد اجرای طرح های توسعه مس سونگون در ورزقان خبر داد و گفت: شرکت خارجی اجرای این طرح ها مشخص شده و شرکت ملی مس ایران تا دو ماه آینده کار شروع عملیات اجرایی احداث کارخانه ذوب و پالایش با ظرفیت تولید یکصد هزار تن مس کاتد، کارخانه اسید سولفوریک و کود شیمیایی را با اعتبار ۵ هزار میلیارد تومان آغاز می شود.
علی علیزاده از طرح گردشگری اتصال قلعه جوشین ورزقان به قلعه بابک در شهرستان کلیبر به طول ۵۰ کیلومتر خبر داد و افزود: با توجه به قرار گرفتن مسیر این قلعه ها در جنگل های ارسباران و روستاهای جنگل نشین که همچنان آداب و سنن خاص و سنتی در این روستاها دست نخورده مانده است، می تواند صنعت گردشگری و توریسم را در استان و کشور ارتقا و بی نظیر کند.
وی ادامه داد: اقدامات مطالعه این طرح مهم گردشگری در شهرستان های ورزقان و کلیبر و استانداری انجام گرفته و ۱۲ میلیارد تومان برای مطالعه آن تامین شده است و با سرمایه گذاران داخلی و خارجی در این خصوص در حال رایزنی هستیم.
علیزاده گفت: با تصویب این طرح در دولت، صنعت گردشگری می تواند در استان و کشور متحول شده و موجب رونق اقتصادی و اشتغال در شهرستان و استان شود.
امام جمعه ورزقان هم یکی از مشکلات کشاورزان شهرستان ورزقان را نبود خرید تضمینی در محصول عدس دانست و گفت: بیش از ۴۰ درصد عدس مرغوب استان در این شهرستان تولید می شود و قطب تولید عدس در استان است، اما متاسفانه از سال گذشته تولیدات کشاورزان خریداری نشده است.
حجت الاسلام علی مهدوی افزود: با توجه به گرانی تولید آن و نبود خرید تضمینی از سوی دولت، دلالان با قیمت دلخواه و خیلی پایین خریداری کرده و امسال اکثر محصولات تا به امروز به فروش نرفته و تولید کنندگان با مشکلاتی مواجه هستند.
شهرستان ورزقان با ۵۳هزار نفر جمعیت در فاصله ۷۵ کیلومتری شمال تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی واقع شده است.
/۳۰۳۸/۷۲۳۵/۶۱۸۳انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدرسه ای

تولیدی کیف مدرسه ای کوله پیرگاردین گلدوزی , کد۸۸۳ تولیدی کیف در تهران ، میدان بهارستان …

پاسخی بگذارید